Obraćajući se prisutnima, Bečić je istakao da ovaj događaj predstavlja izuzetan podsticaj pomirenju i saradnji kao vrijednostima koje treba dodatno njegovati i promovisati u cilju daljeg unapređivanja odnosa na području bivše Jugoslavije, ali i sveukupnog iscjeljenja našeg podijeljenog društva.
Govoreći o značaju projekta, on je izrazio zadovoljstvo činjenicom da se kroz ovakve projekte prepoznaje namjera izgradnje kapaciteta i saradnje među mladima kako bi sadašnje negativno menifestovane pojave, u narednom periodu transformisali u kohezionu snagu Crne Gore.
Bečić je istakao važnost informativne i edukativne komponente Informaciono-dokumentacionog centra, naročito imajući u vidu činjenicu da su određena istraživanja javnog mnjenja pokazala da građani Crne Gore pokazuju „nizak nivo poznavanja i interesovanja za teme ratnih zločina koji su se dogodili tokom devedesetih godina“, te jako slabu informisanost mladih.
“Ovom prilikom izražavam zahvalnost Inicijativi mladih za ljudska prava što je upravo u Skupštini Crne Gore prepoznala partnera za ovaj projekat. Svjesni da demokratije nema bez jakog civilnog sektora i građanskog aktivizma koji čuvaju stečene slobode i štite ljudska prava, izražavam spremnost Skupštine da podrži inicijative koje eliminišu polarizacije u crnogorskom društvu i doprinose skladu građanskog društva”, zaključio je Bečić.
Prisutnima se obratila i šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Oana Cristina Popa koja se posebno zahvalila Skupštini Crne Gore na prepoznavanju važnosti pokretanja ovog projekta.
Ona je istakla da javne institucije imaju veliku odgovornost, te da u tom kontekstu, otvaranje ovakvog centra predstavlja značajan istorijski trenutak suočavanja sa ratnom prošlošću i njenog zacjeljivanja.
“Vjerujem da samo zajedničkim naporima poput ovog, razmjenom informacija, činjenica i promocijom pravde, možemo postići pomirenje i dugotrajan mir”- navela je ambasadorka Popa.
Informaciono-dokumentacioni centar Crne Gore, osnovan je sa zadatkom da, između ostalog, prikuplja relevantna dokumenata u vezi sa ratnim zločinima počinjenim na teritoriji Crne Gore, sa svim izjavama, optužnicama, presudama i drugim izvorima vezanim za ratnu prošlost tokom 90-tih godina, dok je Skupština Crne Gore preuzela obavezu da sakupljenu građu čuva i učini je trajno dostupnom zainteresovanima.