Politika

Bečić: Prihvatljiva Vlada sa političarima, ako premijer bude saglasan

Predsjednik Skupštine Crne Gore i lider Demokrata Aleksa Bečić kazao je da mu je prihvatljiva Vlada sa političarima, ako postoji saglasnost premijera Zdravka Krivokapića.

Bečić: Prihvatljiva Vlada sa političarima, ako premijer bude saglasan Foto: Skupstina Crne Gore
PobjedaIzvor

On je ponovio da su Demokrate protiv novih izbora i rušenja ove Vlade, ali i ne vođenja dijaloga i zakopavanja u okviru političkih rovova.

Bečić je rekao da je u startu bio protiv ovakvog modela Vlade.

“Mislim da oni koji su bili pobornici ekspertske Vlade moraju da realno sagledaju neke stvari, bez obzira što su pojedini meni politički bliski. Pokazalo se da u ovom trenutku ekspertska Vlada ima manjkavosti”, poručio je Bečić u emisiji "Načisto" na TV Vijesti.

On je rekao da su oni koje je predvodio Krivokapić na parlamentarnim izborima konstantno napadali Vladu od njenog formiranja.

Na pitanje jesu li izbori u ovakvoj situaciji najbolje rješenje, Bečić je rekao da svi koji smatraju da Vlada nema legitimitet to može da testira u Skupštini. Ističe da je veliki protivnik novih izbora.

“Ako neko smatra da rješenje nijesu dijalog, kompromis i put u rekonstrukciju Vlade, neka izvoli da utvrdi i dokaže da ova Vlada nema legitimitet. Ali svaki pojedinac neka snosi i političku odgovornost”, naglasio je Bečić.

U slučaju održavanja izbora, očekuje da svi ti pojedinci stanu na crtu i čelne pozicije izbornih liste.

“Konačno da utvrdimo ko ima koliki legitimitet u Crnoj Gori”, dodao je Bečić.

Prema njegovim riječima, crnogorski Ustav nije predvidio sve specifičnosti koje donosi ovakva politička situacija.

“Kao predsjednik najveće parlamentarne partije većine smatram da Crnoj Gori u ovakbvoj ekonomskoj, epidemiološkoj situaciji ne trebaju novi izbori”, dodao je Bečić.

Resor Vesne Bratić preglomazan

Komentarišući učinke Vlade tokom prethodnih sedam mjeseci, Bečić je rekao da je zadovoljan zdravstvenim i ekonomskim mjerama za saniranje posljedica pandemije. Međutim, kako je istakao pokazalo se da ekspertska Vlada ima određenih manjkavosti. Između ostalog problem su, kako je rekao, neka preglomazna ministarstva i manjak iskustva. Izostao je, kako je rekao, i timski duh u radu nekih ministarstava.

“Problem je manjak političkog iskustva, preglomaznost određenih ministarstava... Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je preglomazno kako god da se zvao ministar i kakve god sposobnosti da posjeduje. Smatram da bilo koji čovjek, koje god sposobnosti imao, teško bi mogao odgovoriti tolikom izazovu tako obimnog ministarstva”, rekao je Bečić.

Trebalo bi, smatra, razgovarati o eventualnom dijeljenju tog, ili nekih drugih ministarstava gdje je vrijeme pokazalo, kako kaže, da jedan čovjek teško može odgovoriti izazovu.

“Smatram da proces rekonstrukcije treba da prati otvoren dijalog, da detektujemo probleme i da vidimo kako treba da osnažimo Vladu. Mislim da je trebalo osnažiti saglasnošću oko kadrovskih rješenja parlamentarne većine i premijera, ali ne isključujući mogućnost da i političari budu dio te rekonstruisane Vlade za koju saglasnost daje premijer, jer imamo dogovor dvije strane oko tih političara”, naglasio je Bečić.

Bečić je rekao da priliko konstituisanja Vlade nije konsultovan ni oko jednog kadrovskog rješenja u Vladi.

“Dostavljen nam je spisak kandidata, i iako se nismo saglasili sa takvim modelom Vlade, dali smo podršku”, naveo je on.

Bojkot DF-a i DPS-a presedan

Komentarišući bojkot parlamenta od strane Demokratskog fronta DF i Demokratske partije socijalista DPS, Bečić je rekao da je to presedan.

“Ta dva politička subjekta, koja su radila na polarizaciji Crrne Gore, sada se se zajednički nalaze u bojkotu parlamenta. To su oni koji su za mene govorili da sam četnik, pa izdajnik Srba, jedni da sam ruski igrač, a drugi da sam britanski i američki čovjek. Možda će im bojkot parlamenta pokazati da sam samo slobodan čovjek”, naglasio je Bečić.

On je podsjetio da je DF i u februaru ucjenjivao i uslovljavao nastavak rada parlamenta, želeći da neke stvari dođu na dnevni red kako su oni zamislili.

“Ali imamo eksploziju parlamentarne demokratije. Ovaj parlament je za devet mjeseci uspio da ispravi brojne nepravde, među njima je Zakon o slobodi vjeroispovijesti, uveli smo besplatne udžbenike, povećali smo minimalnu zaradu, vratili dječije dodatke... Podnijeto je pet predloga akata od strane opozicije, dva su usvojena”, naveo je, između ostalog, prvi čovjek parlamenta.

O izboru Vukšića

Na pitanje da li je mogao biti imenovan direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost ANB Dejan Vukšić bez mišljenja Skupštine Crne Gore, Bečić je odgovorio pitanjem.

“A da li to znači da Skupština Crne Gore može 10-15 godina da drži neobavezno mišljenje u fioci, gdje neko mjesecima pravi opstrukciju, a da država bude bez ključnog čovjeka bezbjednosnog sektora”, pitao je Bečić.

Dijalog vlasti i opozicije

Na pitanje šta očekuje od dijaloga vlasti i opozicije koje je zakazao za 6. jul oko rješenja za koje je potrebna dvotrećinska, odnosno tropetinska većina, Bečić je rekao da usmjerava političke procesu u odnosu na ono što je na stolu. Ističe da nije pretjerani optimista jer su i dio vlasti i opozicije skloni opstrukciji.

“Da li bi spasenje Crne Gore bilo da Demokrate imaju podršku građana preko 50 odsto, a da dva pola koja forsiraju desničarku politiku imaju ispod 10 odsto? Vjerovatno bi svima bilo lakše”, rekao je Bečić.

Vučić nije Srbija

Bečić je komentarisao i optužbe iz Srbije na njegov račun, između ostalog zbog čestitke predsjedniku Skupštine Kosova.

“Srpska lista je učestvovala na izborima na Kosovu, ušla u Vladu Kosova, parlament, polagala zakletvu na Ustav Kosova i slušala himnu Kosova. Oni su "patriote", a ja sam "izdajnik", naveo je Bečić.

On je napomenuo da Vučić nije Srbija, Bečić Crna Gora, a Mandić sinonim za srpski narod, ističući da će uvijek biti prijatelj građana Srbije.

On je pozvao vlasti u Srbiji da izruče Svetozara Marovića.

“Neka oni omoguće ostvarenje vladavine prava i da se Marović vrati direktno u Spuž”, dodao je Bečić.

Razrješenja samo uz dogovor unutar većine

Bečić je rekao da je razrješenje članova Vlade jedno od pitanja koje treba da bude plod dogovora unutar parlamentarne većine. Zato smatra da bi glasanje sa DPS-om za smjenu ministra pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića bilo, kako je rekao, otvaranje Pandorine kutije.

“To znači da je neko čekao da kaže: "Kad ste vi mogli da glasate sa DPS-om i porušite politički princip, mi sada možemo da srušimo Vladu”, objasnio je Bečić.

Ne sa DPS-om

Na pitanje da li je u bliskoj budućnosti sistemska saradnja sa DPS-om nezamisliva stvar, Bečić je rekao da je više puta odgovorio na to.

“Ne sa DPS-om i tu se ništa nije promijenilo”, poručio je Bečić.

Na pitanje zašto ne sa DPS-om, a ne sa DF-om, ako ih dovodi u istu ravan, Bečić je ukazao na izbornu volju građana.

“Građani su glasali za promjene i mi tu izbornu volju moramo poštovati. Što se tiče DPS-a mislim da treba da se raskomote u opoziciji. Ako budu nastavili sa politikom koju baštine i posljednjih nekoliko mjeseci, mislim da će puno vremena provesti tu”, rekao je Bečić.

"Podnijeću ostavku ako se utvrdi da su Demokrate ikog podstakle da se kandiduje za Savjet RTCG-a"

Bečić je poručio i da će podnijeti ostavku i napustiti politiku ako se utvrdi da su Demokrate podstakne ijednog čovjeka da se kandiduje za Savjet RTCG-a, ili da ijedan izabrani član novog Savjeta ima bilo kakve veze sa tom partijom.

“Ako oni krenu putem njihovih prethodnika jednako ćemo postupati prema njima kao prema onima koje su naslijedili”, poručio je Bečić.

Mitrovićeva izjava problematična

Na pitanje da li treba smijeniti ministra ekologije, urbanizma i prostornog planiranja Ratka Mitrovića zbog izjave o posjedovanju nelegalnog objekta veće kvadrature u Budvi, Bečić je rekao da ne ulazi u te stvari.

“Mislim da je njegova izjava problematična i da nosi određenu vrstu odgovornosti, ali to je na premijeru da procijeni”, rekao je Bečić.

Na pitanje da li je mogao biti imenovan direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost ANB Dejan Vukšić bez mišljenja Skupštine Crne Gore, Bečić je odgovorio pitanjem.

“A da li to znači da Skupština Crne Gore može 10-15 godina da drži neobavezno mišljenje u fioci, gdje neko mjesecima pravi opstrukciju, a da država bude bez ključnog sektora bezbjednosnog sektora”, pitao je Bečić.

Portal Analitika