Predsjednik Vrhovnog suda Vesna Medenica uputila je inicijativu Ministarstvu pravde za izmjenu Zakona o Ustavnom sudu, kojim je tom sudu omogućeno da ukida i odluku Vrhovnog suda. Ministar pravde Duško Marković naveo je da će, ukoliko bude potrebno, angažovati eksperte koji će ocijeniti koji je od sudova u pravu.
-Medenica je pogrešno adresirala inicijativu i treba da je podnese Skupštini, za promjenu Ustava, koji je predvidio ustavnu žalbu kao instrument koji građani mogu koristiti radi zaštite svojih elementarnih i osnovnih ljudskih prava- rekao je Batrićević.
Članom 149. Ustava Crne Gore predviđeno je da “Ustavni sud odlučuje o ustavnoj žalbi zbog povrede ljudskih prava i sloboda zajamčenih Ustavom, nakon iscrpljivanja svih djelotvornih pravnih sredstava”.
Lutovac je pojasnio da Ustavni sud po izričitoj ustavnoj normi odlučuje o ustavnoj žalbi.
-To znači da, ako je presudom Vrhovnog suda, kao pojedinačnim pravnim aktom, povrijeđeno neko temeljno pravo podnosioca ustavne žalbe, Ustavni sud ima pravo da ukine takvu presudu i vrati je na ponovni postupak Vrhovnom sudu- kazao je on.
Prema njegovim riječima, pogrešno se apostrofira neustavnost odredbe člana 56. Zakona o Ustavnom sudu, kada ona, dodao je, ima uporište u Ustavu.
-Ukoliko se želi da Ustavni sud ne odlučuje o pojedinačnim aktima Vrhovnog suda, jedini pravni način je da se izmijeni odredba člana 149. Ustava Crne Gore, jer druga pravna mogućnost nije realna, čak ni pravno izvodljiva- naveo je Lutovac.
Batrićević je kazao da je ustavna žalba jedan od većih iskoraka u demokratskim procesima u Crnoj Gori, koji imaj za cilj što potpuniju, jaču i kvalitetniju zaštitu pojedinačnih prava i sloboda.
-Dok postoji ustavna žalba, mora postojati Ustavni sud koji će po tome da odlučuje- rekao je on.
Batrićević smatra da ustavna žalba mora da bude involvirana u Ustav.