Bar pod vodom!

Izvor

Kiša je počela još prijepodne, ali je jaki pljusak, od kojeg se često nije vidio ni prst pred okom, počeo tačno u 13:05. Provala oblaka nije, kao što je uobičajeno, brzo prestala i pretvorila se u sitnu kišu, već je nastavilo padati punom žestinom sve do 18 sati. Samo u prvih sat vremena nevremena palo je 66 litara vode po metru kvadratnom, a grad je nakratko kolabirao. Poslije se ispostavilo, i opština.  

 Centar grada bio je pod vodom. Pomoćna bezimena ulica ispred Spuških zgrada bila je prohodna samo za džipove, a ugao između Ulice Jovana Stojanovića i Jovana Tomaševića pretvoren u jezero. Makedonska ulica je zbog jakih bujica satima bila zatvorena za saobraćaj, a iz šahti na raskrsnici kod Tri kule je “vrilo” kao da su gejziri ispod. U klopci se našlo i nekoliko vozila.

 I ostale niže kote u centru grada našle su se pod vodom, naročito poslovni prostori smješteni u objektima ispod nivoa zemlje. Poplavljena je sa gotovo pola metra vode štamparija u skloništu iza Spuških zgrada, a slično je bilo i u prostorijama Optike “Lika” u Ulici Popa Dukljanina, i u mnogim drugim. Niti jedna jedina ulica u centru grada od 13 do 18 sati nije bila prohodna za pješake, jer se prelazak sa jedne na drugu stranu graničio sa nemogućom misijom, pa su se mogli vidjeti ljudi bosi i podvrnutih nogavica kako pretrčavaju kolovoz. Iz butika u Ulici Vladimira Rolovića radnice su kofama izbacivale vodu, a djeca su iznošena i unošena u Osnovnu školu “Blažo Jokov Orlandić”, jer je kompletno dvorište, sve do samog ulaza bilo pod vodom.

 Pravi problem je nastao kad je podivljala Rena. Ni manje rječice, ni većih problema, već godinama. I to uglavnom radi ljudskog faktora: bacanja krupnog otpada u korito i njegovim sužavanjem zbog stalne izgradnje infrastrukturnih objekata. Bujica je krenula odozgo, od Biskupade, i nosila sve pred sobom izuzetno velikom brzinom. Kako ističe načelnica Sektora za vanredne situacije PJ Bar Pera Pavlica Dragišić, čijom nesebičnom aktivnošću i ljubaznošću čitate na Bar Infu ovako detaljan opis dešavanja, kritičnu situaciju na Reni su umnogome ublažili “Škerovići”: šest-sedam momaka koji su od smeća otčepljavali most kod “Centrojadrana”. Rena je oko 18 sati došla do nivoa mostova kod nekadašnje “Agave” i izbacivala smeće i ostali materijal desetinama metara daleko u lučki akvatorij.

 Nevrijeme i obilna kiša nisu poštedjeli ni gradsku marinu. Najviše su bili pogođeni vlasnici malih barki, koje su ugrožene i od manjih kiša, a kamoli ove današnje. Među ribarima je bilo vanredno čitavog dana: jedni druge su obavještavali o stanju plovila, čak su i solidarno praznili tuđe barke čiji vlasnici nijesu mogli doći da to sami urade. Gužva na marini je kulminirala oko 18 sati, kada je popustio pljusak. Uprkos naporima prisutnih, koji su bez izuzetka praznili i svoje i tuđe barke, desetak čamaca je bilo potopljeno.

 Gotovo u čitavoj opštini ugrožene su bile lokacije kod kojih je to česta pojava uz slučaju bujica – područja na nižim kotama, naročito one uz riječne vodotokove i kanale. Veoma ugrožena područja su bila: dio od kružnog toka kod “Centrojadrana” do bivšeg “Rumijatransa”, tj. lijevo od puta ka željezničkoj stanici (kod kuća Milovića i Dapčevića), kao i Polje, kod auto servisa “Šćekić” i stolara Jenka, gdje se voda popela gotovo do prvog sprata. Kroz veliki dio Polja voda je bila visine dvadesetak centimetara. Stradale su i kuće uz prugu u Popovićima, lijevo od nadvožnjaka, a dosta štete je bilo i u Dobroj vodi i na Velikom pijesku.

 I Rikavac je plavio (a kad nije?), međutim, i pored visokog vodostaja nije značajnije ugrozio kuće i imanja. Kroz tunel je, uz vodu, išlo i krupno smeće, što je u ovom slučaju, na žalost, posve normalna pojava. I Željeznica je dostigla visok nivo, ali je blagovremenom intervencijom preduzeća “Trojan”, bagerom probijen jarak od benzinske pumpe do rijeke Željeznice, pa je voda iz tog dijela oticala i nije nanosila štete.

 

I u Starom Baru je bilo problema. Automobilski saobraćaj do ovog dijela opštine bio je otežan zbog velike količine vode kod Biskupade i na Belvederu, a u popodnevnim satima vatrogasci su bili pripravni da, uz pomoć roditelja, izvedu djecu iz Osnovne škole “Srbija”. Vatrogasci su pumpama crpili vodu i iz bolničke laboratorije, a u pomoć je pozvano i preduzeće “Mišević”.

 Negdje oko 16 sati nestalo je struje u užem gradskom jezgru (čitavi dan je nije bilo u Crmnici, a dobar dio popodneva i u Popovićima i Starom Baru), jer je voda ušla u glavnu trafostanicu – onu u Bjelišima. Električna energija je došla negdje oko 18 sati, da bi poslije opet nestajala.

 Valja reći da su od samog početka nepogode, opštinske službe zadužene za otklanjanje posljedica nepogoda bile na terenu: vatrogasci su davali nemjerljiv doprinos gdje god je trebalo (kompletno ljudstvo i tehnika Službe zaštite su bili na terenu), kao i vrijedni komunalci sa tehnikom, i ekipe JP ViK koje su otčepljavale propuste i šahte, a nerijetko su se u pomoć uključivala i privatna preduzeća. Na terenu je čitavim tokom dešavanja bio i Predsjednik Opštine Žarko Pavićević sa kabinetom, i obilazio kritične punktove širom Bara.

 Neke opštinske službe jesu bile na usluzi građanima, a neke baš i nisu. Pošto je JP Vodovod i kanalizacija dala obavijest da je zbog kvara na elektro-mreži u Virpazaru došlo do poremećaja u vodosnabdijevanju visočijih naselja u Sutomoru, i naseljima Ahmetov brijeg, Ilino, Bjeliši, Zeleni pojas i na višim kotama u centru, pokušali smo da saznamo da li se situacija regulisala. U 15:50 na telefon u Vodovodu se javio muški glas, i na naše pitanje rekao doslovno ovo: “Ne znam, vjerujte” i spustio slušalicu. Nije to prvi put u Vodovodu, znamo.

 Ni podatke o količini kiše koja je pala nismo mogli dobiti, jer se na telefone u HMZ stanici u Baru niko nije javljao u popodnevnim satima. Po našim saznanjima, u trenutku zaključenja ovog izvještaja (22:00) vatrogasne pumpe i dalje prazne podrume zgrada i skloništa, a jedna jedinica je upućena u selo Radomir, na granicu barske i cetinjske opštine gdje se od udara groma zapalila kuća. Vatrogasci su danas gasili požare izazvane kratkim spojem usljed kiše u Čanju i Šušanju.

Portal Analitika