Narodna skupština Republike Srpske izglasala je zakon koji omogućava formiranje "pomoćnog sastava" policije u tom bosanskohercegovačkom entitetu, uprkos pozivima iz Evropske unije i Kancelarije visokog predstavnika u BiH (OHR) da to ne čini.
Opozicija nije prisustvovala glasanju.
Usvojene izmjene Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima RS, međutim, ne definišu koliki će biti broj pripadnika 'pomoćnog' policijskog sastava, niti je na to pitanje dao odgovor ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan.
On je, tokom skupštinske rasprave, rekao kako nedostaje više od 1.000 policajaca u RS, te da bi 'pomoćni sastav' pomagao u slučaju elementarnih nepogoda, u obezbjeđivanju skupova, te regulisanju saobraćaja.
U okviru zakonskih izmjena, usvojena je i odredba koja omogućava Policiji Republike Srpske da uvede antidron zaštitu na nivou tog bh. entiteta, i pored činjenice da je kontrola neba u Bosni i Hercegovini Ustavom definisana nadležnost države.
U usvojenom tekstu se definiše kako "Ministarstvo može upotrijebiti opremu za ometanje signala za komunikaciju i sisteme za prepoznavanje objekata, a u cilju otklanjanja bezbjednosnog rizika", pri tome ne precizirajući kakva će oprema biti korištena, niti o kakvim se bezbjednosnim rizicima radi.
Ministar MUP-a Siniša Karan je ustvrdio tokom rasprave u Skupštini RS kako se antidron mjerama "ne zadire u nadležnosti BiH".
"Radi se samo o preduzimanju polcijksih mjera zbog spriječavanja štetnih posljedica od upotrebe drona, a ne na upotrebu drona uopšteno", istakao je Karan.
Iz Delegacije EU, te OHR-a, pred skupštinsku raspravu, pozvali su na neusvajanje zakonskih izmjena, jer "produbljuju podjele" u zemlji, a zakonske odredbe odnose se i na nadležnosti institucija koje "zahtijevaju koordinisane i sveobuhvatne odgovore na nivou cijele države".
Takođe, Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova drugog entiteta, Federacije BiH, naveo je da će i oni pokrenuti proceduru za formiranje rezervnog sastava policije.
Protiv usvajanja izmjena Zakona o policiji bili su i u opozicionim strankama u RS.
RS je 2019. pokušala da osnuje rezervni sastav policije, ali je ta stavka izbrisana iz izmjena Zakona o policiji te je osnovana Žandarmerija, kao posebna organizaciona jedinica u Upravi policije.
Bosna i Hercegovina ima ukupno 16 policijskih agencija, od kojih tri djeluju na državnom nivou, dvije na entitetskom, deset u kantonima Federacije BiH, te samostalna Policija Brčko Distrikta.
Prema podacima Eurostata od prije četiri godine, BiH na 100 hiljada stanovnika ima trećinu više policajaca od prosjeka EU.