Portal Analitika
  • Politika
  • Društvo
  • Abiznis
  • Sport
  • Kolaž
  • Region / Svijet
  • Kultura
  • Kolumne
  • Nauka / Tehnologija
  • Savremena karijatida
  • Ostalo
Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • BANA pisala crnogorskom vrhu: Crna Gora ima posebnu obavezu prema žrtvama genocida, nejasno zašto je nema među kosponzorima Rezolucije

Obratili se Spajiću, Milatoviću, Ivanoviću i Mandiću

BANA pisala crnogorskom vrhu: Crna Gora ima posebnu obavezu prema žrtvama genocida, nejasno zašto je nema među kosponzorima Rezolucije

Iz Bošnjačko-američke nacionalne asocijacije poručuju da ih žaloste oprečne izjave zvaničnika Crne Gore koji, kako kažu, za svoje mišljenje putuju u Beograd i Banjaluku, koji im serviraju laži i priču o „genocidnom narodu“

BANA pisala crnogorskom vrhu: Crna Gora ima posebnu obavezu prema žrtvama genocida, nejasno zašto je nema među kosponzorima Rezolucije Foto: Pobjeda
Portal AnalitikaIzvor

Bošnjačko-američka nacionalna asocijacija (BANA) obratila se otvorenim pismom Vladi Crne Gore, premijeru Milojku Spajiću, ministru vanjskih poslova Filipu Ivanoviću, premijeru Jakovu Milatoviću i predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću povodom Rezolucije UN o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici. Pismo je dostavljeno konzulu Crne Gore u Njujorku  Ameru Cikotiću. 

"Rukovodstva i članovi bošnjačkih organizacija koje djeluju u SAD, odnosno u Njujorku i Nju Džerziju, a porijeklom su iz Crne Gore i južnog Sandžaka, izuzetno cijene zalaganje, rad i trud konzula-žerana Generalnog konzulata Crne Gore u Njujorku, Amera Cikotića, na uspostavljanju što bolje saradnje sa emigracijom, iseljenicima i građanima Crne Gore koji žive i rade u na istočno-američkoj obali", navode u otvorenom pismu. 

Proteklih godina nastojali su, poručuju, po raznim pitanjima jedni drugima da olakšaju rad i djelovanje.

"Zaista, ta bliska saradnja doprinijela je da bez kalkulacija prihvatamo pozive vezano za susrete / sastanke sa zvaničnicima Crne Gore (predsjednik, premijer, ministri, parlamentarci...), nošeni smo poletom sa tih sastanaka, pozitivnim reakcijama, uz obećanja da je Crna Gora danas nešto novo i drugačije. Vjerovali smo da je tako. Međutim sada kada na dnevnom redu treba biti rezolucija UN o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici i da se 11. jul proglasi međunarodnim danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, iz Crne Gore nam dolaze drugačiji glasovi i informacije, pa iako je Skupština Crne Gore usvojila rezoluciju o genocidu u Srebrenici (17. juni 2021)", navode u otvorenom pismu. 

Podsjetili su i na izjavu predsjednika Crne Gore Jakova Mijatovića povodu 28. godišnjice genocida u Srebrenici.

Umjesto rezolucije o Srebrenici, Podgorica prećutno podržava genocid
53
Umjesto rezolucije o Srebrenici, Podgorica prećutno…
01.05.2024 08:00
Nič: Spajić kazao da će Crna Gora podržati Rezoluciju UN o Srebrenici, ali je neće kosponzorisati
23
Nič: Spajić kazao da će Crna Gora podržati Rezoluciju…
29.04.2024 20:29

"Ovih dana se obilježava 28 godina od genocida u Srebrenici. U jednom od najvećih zločina na prostoru Europe nakon II svjetskog rata, u Srebrenici su ubijeni ljudi, zbog drugačijeg imena, nacionalne i vjerske pripadnosti”, riječi su predsjednika Crne Gore, takođe ističući: “Beskompromisno suočavanje sa svim tragičnim događajima iz prošlosti, uz jasno adresiranje odgovornosti, od ključnog je značaja za izgradnju međunacionalnih i međuvjerskih odnosa na ovim prostorima. Međunarodni sud pravde i Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, svojim odlukama, dali su krivično-pravni odgovor u odnosu na genocid u Srebrenici, a svima nama ostaje i ljudska dužnost da odlučno osudimo bilo kakve pokušaje relativizacije", podsjećaju na izjavu. 

Jasne su, poručuju, riječi predsjednika Crne Gore koje su ohrabrile srebreničke majke i porodice preživjelih žrtava genocida.

"Najzad i sama rezolucija UN o genocidu u Srebrenici stoji na istom kursu. Zato nam nije jasno zašto nema države Crne Gore među (ko)sponzorima rezolucije?!! Da, razumjeli smo post na X platformi koji postirao njemački stručnjak za Zapadni Balkan i proširenje NATO-a Milan Nič, prenio je dio razgovora sa premijerom Spajićem, citiramo: „Spajić je odgovorio da Crna Gora neće sponzorisati, ali da je hoće podržati”", navode u pismu. 

Iskreno žale, kako poručuju, zbog takvog stava i odustajanja Crne Gore kosponzorstva.

"Smatramo da Crna Gora ima posebnu obavezu prema žrtvama genocida u Srebrenici, upravo zbog njenog učešća sa Srbijom u ratnoj stihiji na Bosnu i Hercegovinu. Stoga smatramo bitnim da Vlada Crne Gore na čelu sa premijerom Spajićem donese odluku o (ko)sponzorstvu i naravno glasanju za rezoluciju. Premijer Spajić je imao svega pet godina kada je počela krvava agresija na Bosnu i Hercegovinu, a imao je osam godina kada je počinjen genocid u Srebrenici. Preko 1.300 djece (od oko desetak hiljada žrtava) su žrtve genocida koji su mlađi ili malo stariji od premijera, predsjednika i nekih članova vlade. I oni bi možda danas bili predsjednici, premijeri, gradonačelnici, parlamentarci, doktori, ministry, diplomate... Nažalost, njima su oduzeti životi na najbrutalni način, i za njihovim koščicama 29 godina kasnije se još uvijek traga - mnogi nisu dobili ni mezar, ni nišan, niti ime na nišanu. Naravno da Spajić i drugi članovi aktuelne Vlade CG kao dječaci nisu bili u stanju sredinom devedesetih da spriječe genocid, ali sada su u prilici da (ko)sponzorstvom i glasom za rezoluciju jasno daju do znanja da se nikada i nikome ne dogodi Srebrenica", navode u pismu. 

Poručuju da ih žaloste oprečne izjave zvaničnika Crne Gore koji, kako kažu, za svoje mišljenje putuju u Beograd i Banjaluku, koji im serviraju laži i priču o „genocidnom narodu“.

"A u stvari u strahu su jer će nakon izglasavanja rezolucije UN o genocidu u Srebrenici ostati usamljeni u svojim lažima u negiranju genocida i glorifikaciji zločina i zločinaca, proglašavajući ih nacionalnim herojima. Ne, oni nisu heroji, već zločinci i najveće kukavice koji su digli ruku na nejači, od tek rođene bebe do starica i staraca u postdevedesetim godinama. Čak i mladi Srbi, borci za ljudska prava iz Srbije, ograđuju se od takve politike i poslali su članicama UN-a pismo kojim ih pozivaju da podrže rezoluciju o genocidu u Srebrenici", navode u otvorenom pismu. 

Pozvali su da donesu odluku da Crna Gora glasa za rezoluciju. 

"Zato sve vas pozivamo koji ste u prilici odlučivanja i molimo vas da prihvatite i naš poziv, da Crna Gora bude (ko)sponzor rezolucije UN za žrtve genocida u Srebrenici i da glasa za rezoluciju. Nadamo se da će vas naš glas iz tuđine ohrabriti te da će naša saradnja u budućnosti biti još uspješnija na obostrano zadovoljstvo. Vjerujemo da sa vašim eventualnim oprečnim stavom o rezoluciji o genocidu u Srebrenicu nećete zatvoriti vrata naše buduće saradnje sa državnim institucijama. Tako vam Bog pomogao", navode u pismu. 

Otvoreno pismo potpisuju: 

Dr Mersim Ziljkić, predsjednik Bošnjačko-američke nacionalne asocijacije

Ago Koljenović, predsjednik Islamske zajednice & Kulturnog centra Plav-Gusinje – New York

Fadil Feratović, predsjednik Centra bošnjačko-američke zajednice – Elmwood Park, NJ

Smajle Srdanović, direktor Bošnjačkog islamskog kulturnog centra Richmond Hill – NY

Denis Klapija, predsjednik Asocijacije Bošnjaka – Albany, NY

Esad Krcić, glavni urednik Bošnjaci.Net

Nevzad Kurtagić, sekretar BANA

Senad Kočan, portparol BANA

Ago Redžić, biznismen

Mirsad Šiljković, član IO BANA

Portal Analitika