Kultura

Balkan ujedinjen kulturom

Izvor

Projekat „Corners“, koje se realizuje u suradnji s crnogorskim Ministarstvom kulture, Prijestonicom Cetinje i nevladinom organizacijom „Expeditio“ iz Kotora, istražuje područja daleka od kulturnih, političkih i ekonomskih središta Evrope i ima za cilj da predstavi bogatu raznolikost ovih regija širem evropskom kulturnom prostoru. Zato je sama konferencija zamišljena kao mjesto međukulturnog susreta, razmjene znanja i iskustava.

- Državna politika usmjerena ka njegovanju multietničnosti, multikulturalnosti i multikonfesionalnosti, kao i visok rejting koji Crna Gora uživa u pogledu nacionalne tolerancije, značajno je preporučuje da sjedišta mnogih međunarodnih organizacija i institucija u oblasti budu na Cetinju. Sa toliko međunarodnih inicijativa i institucija, ovakvim i mnogim drugim sličnim okupljanjima, Cetinje ima stvarnu šansu da razmjenom iskustava i mišljenja, učini se stjecištem saradnje među državama, gradovima, narodima – kazala je tom prilikom pomoćnica ministra Lidija Ljesar i dodala da crnogorska Prijestonica teži da dobije evropsko priznanje za ulogu koju ima u društvenom i kulturnom povezivanju regiona.

- Višemilenijumska istorija, u kojoj je Crna Gora bila dom mnogih naroda i kultura, od kontinentalnih do mediteranskih, ostavila je duboke tragove, kako u graditeljstvu i predmetima materijalne kulture, tako i u duhovnom stvaralaštvu. Svjesno Cetinja, a svjesno i svoje uloge koja mu pripada u zaštiti i promociji crnogorske kulture i kulturne baštine, Ministarstvo kulture je 2008. godine pokrenulo izradu Menadžment plana Cetinja, koji, kao strateški plan, predstavlja razrađen paket projektnih ideja urađen po kriterijumima i standardima UNESCO, Savjeta Evrope i Evropske unije, koji prevashodno postavlja okvir za integralno upravljanje, doprinosi boljem razumijevanju vrijednosti Cetinja, kao značajnog faktora nacionalne identifikacije, promoviše resurse kulturne baštine i njihovo korišćeifje kao potencijala za napredak lokalne zajednice i njenih građana – podsjetila je pomoćnica ministra.

24mkul

Prema njenim riječima, Menadžment je poslužio kao osnova za projekte i programe kroz koje je jasno  iskazan stav države prema značaju i značenju Cetinja.

- U svrhu odgovorne artikulacije i cjelovite prezentacuje crnogorske prošlosti, u interdisciplinarnom, komplementarnom istraživanju izvorne muzejske građe, osnovan je Aheološki muzej, i usvojen kapitalni petogodišnji projekat arheoloških istraživanja „Putevi kontituiteta", čiji će rezultati sabirati informacije i generisati znanja o prošlosti Crne Gore, kako bi upoznavanjem prošlosti vlastitog naroda razumjeli sadašnjost, spoznali i usvojili činjenicu da su se crnogorski nacionalni identitet, kulturna, državna i druga civilizacijska nasljeđa, oblikovali u suodnosu s narodima koji su živjeli i žive u Crnoj Gori, što jasno potvrđuje sačuvana crnogorska kulturna baština – dodala je Ljesar.

Sekretarka Sekretarijata za kulturu Prijestonice, Maja Ćetković podsjetila da je Cetinje grad bogate kulturne biografije, u kojem je rano artikulisana svijest o značaju kulture i sam odnos prema njoj. Ona je dodala i da je u gradu realizovan projekat rekonstrukcije Dvorskog trga, te da se ovih dana očekuje početak nastavak projekta „Beautiful Cetinje“.

- Očekuje se i početak radova na izgradnji Univerzitetskog kompleksa, žičare Cetinje - Lovćen - Kotor, kao i prostora za izmještanje ikone Bogorodice Filermose, a tu je, naravno, i projekat MACCOC - podsjetila je Ćetković.

O perspektivama kulturne saradnje u regionu govorio je Davor Mišković iz Hrvatske, dok je Fil Vud (Phill Wood) iz Velike Britanije govorio o kreativnom pristupu izgradnji mjesta. O ulozi gradova u izgradnji interkulturne Evrope govorio je Kris Torh (Kris Torch) iz Švedske, a naša istoričarka umjetnosti, likovna kritičarka i nezavisna kustoskinja Svetlana Racanović prezentovala je MACCOC projekat.

U okviru projekta „Corners“, koji je saradnički projekat šest kulturnih organizacija iz četiri zemlje koje su, na neki način, smještene na rubovima Evrope, krenula je „Balkanska ekspedicija“ s trideset umjetnika i istraživača iz sedam zemalja Evrope, koji putujući traže priče i inspiraciju za svoj rad. Ovaj umjetnički poduhvat prelaska preko brdovitog Balkana započeo je u Zagrebu 15. aprila, a završava u Rijeci 29. aprila. Tom prilikom ekspedicija će obići Zagreb, Jasenovac, Užice, Prizren, Skadar, Cetinje, Dubrovnik, Mostar, Rijeku i druga mjesta širom Balkana.

Portal Analitika