Svijet

Analiza: CNN

Bajdenov izbor ekonomista pokazuje da smo u dobrim rukama

Novoizabrani predjsednik SAD, koji će u januaru položiti zakletvu, okuplja tim ekonomista kako bi se njegova zemlja što bolje izborila ne samo sa posljedicama koje je oistavila pandemija, već i onim koje dugo muče američko društvo, a tiču se najranjivijih društvenih grupa.

Bajdenov izbor ekonomista pokazuje da smo u dobrim rukama Foto: CNN Screenshot
Prevod Portal Analitika
Prevod Portal AnalitikaAutor
CNN AnalizaIzvor

U dobrim ste rukama!

Ne, ovo nije reklama za osiguravajuće društvo. U pitanju je puna podrška ekonomskog tima novoizabranog predsjednika Bajdena, raznolike grupe s velikim iskustvom u vođenju ekonomske politike tokom finansijske krize, koja je potresla globalnu ekonomiju prije nešto više od deset godina. Ovaj tim ima načina da učini isto sada kad se razorena ekonomija bori sa pandemijom Covid-19.

Raznolikost tima za ekonomsku politiku u skladu je s Bajdenovom željom da njegova administracija bude odraz ljudi kojima će služiti. Dženet Jelen, starija članica tima, biće prva žena na poziciji sekretara Ministarstva finansija. Odjeljenje za trezor obično upravlja prioritetima za donošenje ekonomske politike u izvršnoj vlasti. Uz cijenjenu Jelen na čelu, to će sigurno biti slučaj u administraciji Bajdena.

Prvi na dnevnom redu ekonomske politike Bajdena je još jedan paket fiskalnog spašavanja, koji će ekonomiju čuvati od potonuća do kraja pandemije. Kritična lekcija naučena tokom finansijske krize je da, kada stvari krenu izvan okvira, kreatori politike treba da reaguju brzo i svim raspoloživim sredstvima. Što duže traje odgovor, to će dugoročna ekonomska šteta biti gora. Ova lekcija nije izgubljena za Bajdenov ekonomski tim.

Novoizabrani predsjednik rekao je da je paket za fiskalno spašavanje od 900 milijardi dolara, koji je predložila dvostranačka grupa republikanskih i demokratskih senatora, dobar početak. Vjerovatno nije ono što bi njegov ekonomski tim dizajnirao da mu se pruži carte blanche – taj bi paket vjerovatno uključivao još jedan krug provjera podsticaja pojedincima, na primjer – ali oni razumiju da je prioritet brzina, a ne nužno veličina, budući da se milioni Amerikanaca suočavaju s deložacijom i gubitkom naknada za osiguranje u slučaju gubitka posla za samo nekoliko sedmica.

Dosadašnje iskustvo koje Jelen ima u vođenju Federalnih rezervi olakšaće i njoj i sadašnjem predsjedniku Feda Džeromu Pauelu da budu usklađeni u vraćanju ekonomije na pravi put. Pauel je više puta rekao da zakonodavci moraju da pruže dodatnu pomoć ekonomiji i da su rizici od pretjerivanja mnogo manji nego ako se ne radi dovoljno. Jelen bi sigurno rekla isto to da je još u Fedu. Jednom kada pandemija završi, biće neophodno spretno kreiranje politike kako bi se svi koji su ostali bez posla ubrzo vratili poslovnim aktivnostima. S obzirom na mogućnost da Senat bude pod republikanskom kontrolom, administracija Bajdena mogla bi biti zahvaćena budžetskim ratovima poput onih s kojima se Obamina administracija borila. Bilo je teško sagledati munjevitu brzinu otvaranja vlade i izbjegavanja neizvršenja obaveza. Zabrinjavajuće su velike šanse da će se ovaj loši film ponoviti tokom naredne dvije godine.

Tu je i Nira Tanden, za koju Bajden želi da bude direktorica Kancelarije za upravljanje i budžet (OMB), s obzirom na iskustvo u procesima. OMB kontroliše vladina sredstva, a time i prioritete politike u izvršnoj vlasti. Ako OMB ne bude uključen u plan vladine agencije, to neće biti učinjeno. Tanden je vodila liberalni think-tank tokom većeg dijela protekle decenije i biće snažan zagovornik politike progresivaca i njihovog djelovanja u Bajdenovoj administraciji. Vjerovatno je to razlog zašto je izazvala najznačajnije negodovanje među republikancima u Senatu, čija će joj podrška ipak biti neophodna.

Senat pod kontrolom republikanaca teško će ostvariti ciljeve u zakonodavstvu za vrijeme Bajdenovog predsjedavanja, a on će se sigurno okrenuti izvršnim nalozima kako bi postigao svoje ciljeve. Predsjednik Tramp agresivno je koristio izvršne naloge kako bi podigao carine mnogim trgovinskim partnerima, značajno ograničio imigraciju stranaca i povukao propise o industriji fosilnih goriva i napore na rješavanju klimatskih promjena.

Bajden će izvršne naloge koristiti jednako agresivno kao i Tramp, dijelom da bi se odvijao veći dio onoga što je Tramp radio, a njegov ekonomski tim ima iskustva da to učini efikasno. Vali Adejemo, kojeg je Bajden nominovao za zamjenika ministra finansija i Brajan Diz, koji će voditi Nacionalni ekonomski savjet, radili su u demokratskim političkim krugovima i Obaminoj administraciji i vješti su u upravljanju vladinom birokratijom. Dobijanje političkih inicijativa preko cilja zahtijeva raspodjelu resursa u izvršnoj vlasti, a toniko bolje od Adejema i Diza ne zna da uradi.

Najvažniji dugoročni ekonomski izazov novoizabranog predsjednika Bajdena biće povećanje blagostanja višečlanihi manjinskih domaćinstava. Situacija je bila teške za ove grupe i prije pandemije s obzirom na višedecenijsko iskrivljavanje dohotka i raspodjelu bogatstva, a virus je dodatno potkopao njihovu finansijsku situaciju.

Razmišljanje o ekonomskoj politici kroz prizmu potištenih Amerikanaca zajednički je sadržalac cijelog Bajdenovog tima, a Odbor ekonomskih savjetnika (CEA) će ga predvoditi. Na čelu CEA biće Sesilija Rouz, profesorica čije se istraživanje fokusiralo na rodnu i rasnu nejednakost. Heder Buši i Džared Bernštajn, koji će činiti ostatak CEA, stalni su u političkim krugovima Vašingtona, koji rade u think-tankovima posvećenim razumijevanju uzroka nejednakosti dohotka i bogatstva i načina da se to popravi.

Bernštajnje ujedno bio i glavni Bajdenov ekonomista u Obaminoj administraciji, gdje mu je prvi zadatak bio rad na Zakonu o oporavku, ključnoj fiskalnoj podršci pruženoj tokom finansijske krize. Ako postoji jaz u Bajdenovom ekonomskom timu, nedostaje mu neko ko je pokrenuo ili vodio posao. Vraćanje ekonomije na mjesto u kojem svi Amerikanci imaju koristi zahtijeva od preduzeća da rade dobro. To znači da ekonomske politike takođe treba razmatrati iz perspektive poslovnog čovjeka. Nova administracija će zasigurno privući mnoge vanjske signale, no za kreiranje politike korisnih glasova treba da bude i unutar tima.

Pandemija Covid-19 sigurno će imati dugotrajne ekonomske posljedice. Zavisiće u velikoj mjeri od ekonomskih politika makar koliko bude trajao mandat novog predsjednika. Sudeći po ekonomskom timu koji je okupio, u dobrim smo rukama.

Mark Zandi, glavni ekonomista finansijske kuće Moody's Analytics

Portal Analitika