Svijet

Bajden riješen da nastavi borbu protiv nasilja vatrenim oružjem u SAD

Američki predsjednik Džozef Bajden izrazio je riješenost da ide dalje u borbi protiv nasilja vatrenim oružjem i da ponovo zabrani prodaju jurišnih pušaka koje su pretvorile SAD u "bojna polja".

Bajden riješen da nastavi borbu protiv nasilja vatrenim oružjem u SAD Foto: CNN
AgencijeIzvor

Bajden je pozdravio prošlomjesečno usvajanje zakona koji ima za cilj jačanje regulisanja nošenja vatrenog oružja, najvažnijeg zakona u gotovo posljednjih 30 godina, ali koji je i dalje daleko ispod ambicija predsjednika SAD.

Zakon je usvojen poslije dva masakra koja su potresla zemlju.

Mladić naoružan poluautomatskom puškom ubio je krajem maja 19 djece i dvije učiteljice u osnovnoj školi u Teksasu, a nešto prije toga je jedan rasista ubio 10 crnaca u supermarketu u Bafalu, koristeći istu vrstu oružja.

Zakon pokazuje da „možemo, uprkos defetistima, da napravimo značajan napredak u borbi protiv nasilja vatrenim oružjem“, rekao je Bajden.

Predsjednik SAD je pozvao na podsticanje borbe protiv takvog nasilja u školama, crkvama, radnim mjestima, prodavnicima, muzičkim festivalima, noćnim klubovima i mnogim drugim svakodnevnim mjestima koja su se „pretvorila u bojna polja“.

Poluautomatske puške tipa AR-15, veoma često korišćene u masakrima posljednjih godina, bile su zabranjene od 1994. i 2004. godine, podsjetio je Bajden.

"Riješen sam da ponovo zabranim to oružje, kao i šaržere velikog kapaciteta koji mogu da ispale stotine metaka za nekoliko minuta", rekao je Bajden i dodao da želi da zakon kazni vlasnike oružja koji ga ne čuvaju u zaključanom sefu.

Suočen sa aktivistima za pravo nošenja oružja, koji optužuju demokrate da žele da im oduzmu oružje, Bajden je rekao da „postoji pravo na nošenje oružja, ali i pravo da se živi slobodno i bez straha“.

Gotovo 400 miliona komada vatrenog oružja je u opticaju u SAD. Prema zvaničnim podacima o nasilju vatrenim oružjem, koji uključuje i samoubistva, više od 23.200 ljudi je ubijeno vatrenim oružjem od početka godine.

Portal Analitika