Ovo je prijedlog profesora Pravnog fakulteta Koste Čavoškog o načinu na koji država Crna Gora treba Srpskoj prvoslavnioj crkvi i njenoj Mitropoliji cetinjsko-primorskoj, da kako je kazao, vrati crkvenu imovinu.
Kako javlja Radio Antena M, prijedlog se čuo na okruglom stolu koji je jutros održan u Podgorici, u organizaciji Eparhijskog savjeta Pravoslavne crkve u Crnoj Gori, a povodom radnog teksta Nacrta zakona o povraćaju oduzetih nepokretnih stvari crkvama i vjerskim zajednicama.
Paroh podgorički Velibor Džomić tvrdi da je država manastiru Morača oduzela 30 hiljada zemlje, da manastiru Kosijerevu odštetni zahtjev ide na preko 780 hektara, manastiru Ostrog na 460, manastiru Piva na preko 80.
„Dovoljno je da pomenem da je crkvena opština Podgorica bila vlasnik parcele kraj crkve Rođenja presvetle Bogorodice na Čepurcima od 17 hektara, te da je ta parcela oduzeta i dodijeljena javnoj komunalnoj ustanovi u Podgorici“, kazao je Džomić.
Mitropolit Amfilohije smatra da je Mitropoliji crnogorsko-primorskoj učinjena nepravda „jer joj država nije vratila svu imovinu koju joj je oduzela“.
On je kazao da bi trebalo promijeniti član nacrta zakona koji predviđa da se vrati imovina koju je država oduzela do '68 godine, ali ne i nakon tog perioda.
„Samo skrećem pažnju na član koji ograničava vraćanje imovine sa 68. godinom, iako znamo da je imovina itekako oduzimana i poslije 68. godine, maltene do '80-tih, skoro do '90-tih godina“, kazao je mitropolit Amfilohije.
Džomić je zamjerio što nacrt predviđa da se pola godine od stupanja na snagu zakona o povraćaju imovine može podnijeti zahtjev za restituciju crkvene imovine.
„Rok treba produžiti na deset godina, upravo iz razloga koje je Vlada navela u odgovore na upitnik Evropske komisije. Dok traje restitucija, dotle da traju i rokovi za podnošenje!“ kazao je Džomić.