Društvo

"Imamo tačku A, engleski grad i tačka B - to je Bar"

Avantura bračnog para: U Bar iz Engleske stižu drvenim brodom iz 1953.

Bračni par iz Bara, Duško i Dejana Vuković, doputovaće iz Engleske u rodni grad drvenim brodom koji je napravljen prije 70 godina. Vlasnik broda, hotelijer iz Engleske, plovilo je platio funtu, a finalnu restauraciju u retro stilu povjerio je Vukoviću, koji će taj posao završiti u Baru.

Avantura bračnog para: U Bar iz Engleske stižu drvenim brodom iz 1953. Foto: Primorski portal
Primorski portalIzvor

"Brod ima tradiciju. Nekada se koristio kao brod ambulanta kojim su sa ostrva Gernzi, ostrvo u kanalu La Manš između engleske i francuske obale, prevozili bolesnike na kopno. Trenutno, brod se nalazi u najboljem brodogradilištu za drvenu brodogradnju Elephantboatyard, i spreman je za more. Od luke Sautempton do Bara imamo oko 1.800 milja", kaže Duško za Primorski portal.

Brod je, dodaje on, napravljen za jako more. Ugrađeni su novi motori, nova elektronika i instalacije.

"Kabine treba da se urede, moje je da napravim kompletnu palubu od tikovine. Ima ljudi koji mogu kupiti novi brod, međutim, restauriran brod iz 1953. godine je rijetkost. Brod jeste plaćen jednu funtu, ali njegova restauracija je mnogo skupa. Vlasnik dobija unikatan gulet", objašnjava Duško.

Na pitanje kako je dobio ovaj izazovan, isplativ, a i zanimljiv posao, Vuković ističe da to nije prvi poslovni aranžman sa Englezom.

Dejana je 25 godina podrška suprugu Dušku. Svoju posvećenost pokazuje i na ovom avanturističkom putovanju i kaže: "Imamo tačku A, engleski grad i tačka B - to je Bar".

Duško je decenijama pomorac, prvi vijađ imao je u aprilu 1978.godine. Plovio je na teretnim brodovima, bio brodomašinac, pa ima decenijsko iskustvo skipera.

Portal Analitika