Još jedno najsjajnije odličje za Ledeki, zlatna medalja i za Sjestrom

Tokom pretposljednjeg dana Svjetskog prvenstva u plivanju, na programu je bilo još pet finala, pri čemu je Australjanka Kejli Mekion stigla i do trećeg zlata. Australiji je pripalo zlato i u mješovitoj štafeti, pri čemu su oborili i svjetski rekord.

Australija dominira: Mekion osvojila i treće zlato, oborili svjetski rekord, Makevoj najbrži na 50 metara... Foto: FINA

U trci 50 metara slobodnim stilom, kod muškaraca je trijumfovao Australijanac Kameron Makevoj (21:06), ispred Džeka Aleksija (SAD) i Bena Prauda (Velika Britanija).

Francuz Maksim Gruse bio je najbrži u trci 100 metara leptir, uz vrijeme 50:14. Tek 20 stotinki kasnio je za njim Kanađanin Džošua Lijendo, dok je bronzu osvojio Amerikanac Der Rouz.

Kod plivačica, dan su obilježile Kejli Mekion i Keti Ledeki.

Kejli Mekion osvojila je sve tri zlatne medalje u leđnom stilu. Nakon 50 i 100, ona je danas trijumfovala i u trci na 200 metara, ispred Regan Smit (SAD) i Peng Žuvei (Kina).

Ledeki je šesti uzastopni put na SP trijumfovala u trci na 800 metara slobodnim stilom. Ona je na cilj stigla uz vrijeme 8:08:87, uz čak pet sekundi prednosti u odnosu na drugoplasiranu Kineskinju Li Bingđije. Treća je bila Australijanka Arijarne Titmus.

Ledeki je time osvojila i drugo zlato u Fukuoki, čime je koliko-toliko poboljšala bilans SAD kada su u pitanju najsjajnija odličja.

Ni Šveđanka Sara Sjestrom iz Fukuoke neće otići bez zlata, a ujedno i prve medalje za tu državu u Fukuoki. Ona je danas slavila u trci 50 metara leptir, ispred Žang Jufei (Kina) i Grečen Volš (SAD).

Najzad, Australija je osvojila zlato i u mješovitoj štafeti 4x100. Njihova ekipa u sastavu Džek Ketrajt, Kajl Čalmers, Šajna Džek i Moli O’Kalahan na cilj je stigla uz vrijeme 03:18:83, što je i novi svjetski rekord. Srebro je pripalo SAD, a bronza Velikoj Britaniji.

Sjutra nas očekuje završnih sedam trka – tri u muškoj i četiri u ženskoj konkurenciji.

Bilans medalja (svi sportovi): Kina 20-7-10, Australija 15-7-3, SAD 4-18-15, Japan 4-1-5, Francuska 4-0-4, Njemačka 4-0-3, Španija 3-2-4, Italija 2-7-4, Velika Britanija 2-5-5, Mađarska 2-2-0, Kanada 1-3-4, Holandija 1-2-2, Austrija 1-2-0, Rumunija 1-1-0, Južna Afrika 1-1-0, Tunis 1-1-0, Litvanija 1-0-0, Švedska 1-0-0…