Vijeće sudija Apelacionog suda Nevenke Popović, Marijane Pavićević i Rama Strikovića potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je utvrđeno da su ugovori između RTV Atlas i kompanije Duška Kneževića Atlas media grupe (AMG) o prodaji kompletne televizijske i radijske opreme za 7,8 hiljada eura bez pravnog dejstva prema stečajnoj masi.
Tom presudom Privredni sud je obavezao AMG da u stečajnu masu vrati imovinsku korist stečenu na osnovu tih ugovora i plati 94,1 hiljadu eura koliko, prema procjeni vještaka, zaista vrijedi ta oprema.
Sudski troškovi
Ova kompanija će morati da plati i 12,3 hiljade eura sudskih troškova i još 1,5 hiljada eura bivšim radnicima televizije koji su bili umješači u sporu. Ovaj spor pokrenuo je stečajni upravnik RTV Atlas Zdravko Cicmil nakon što je prije četiri godine otvoren stečaj. Tražio je pobijanje pravnih radnji RTV Atlas, imajući u vidu da su ugovori o prodaji imovine sklopljeni mjesec i po prije stečaja. Tako je za 7,8 hiljada eura prodata radijska oprema sa predajnikom, kamere, rasvjeta, antene, linkovi i reportažna kola. U to vrijeme televizila je bila blokirana na preko 150 hiljada eura, a riječ je o povezanom licu imajući u vidu da je Atlas grupa osnivač i jedne i druge ugovorne strane. U tužbi je navedeno da postoji zakonska pretpostavka da je AMG bila nesavjesna prilikom zaključenja ugovora, jer je kao povezano lice morala znati za nesposobnost plaćanja RTV Atlas. S druge strane, iz AMG su ukazivali da su ugovori zaključeni prije stečaja i da nijesu mogli znati platežnu moć RTV Atlas, jer su se uzdali u javnu evidenciju Centralnog registra privrednih subjekata. Ukazali su da se pobijanje pravnih radnji stečajnog dužnika isključivo vezuje za okolnosti u kojima se on javlja kao dužnik, a ne povjerilac, što je slučaj u spornim ugovorima.
Pričinjena šteta
Ipak, stavovi sudova su bili identični, pa je Apelacioni sud potvrdio da su povjerioci RTV Atlas oštećeni, jer je imovina prodata ispod tržišne cijene. - Vještaci elektro i mašinske struke su utvrdili da je stvarna vrijednost imovine koja je prodata tuženom po ugovoru od 17. januara 2017. godine u momentu zaključenja ugovora iznosila 11.315,67 eura, dok je po ugovoru od 1. februara 2017. godine stvarna vrijednost imovine u momentu zaključenja ugovora iznosila 82.802,30 eura. Stoga, imajući u vidu vrijednosni iznos kupoprodajne cijene 7.789,29 eura i iznosa tržišne vrijednosti od 94.117,97 eura jasno se zaključuje da je tuženi zaključenjem istih ugovora umanjio stečajnu masu stečajnog dužnika i na taj način preduzetim radnjama umanjili stečajnu masu i tako pričinili štetu stečajnim povjeriocima – stoji u odluci. Sud je stava da je AMG znala da je RTV Atlas nesposobna za plaćanje te da je ukupan dug u martu 2017. bio 900 hiljada eura, imajući u vidu da je Meliha Ramusović, potpisnica ugovora u ime AMG kao v.d direktora istovremeno bila i članica odbora direktora RTV Atlas. U presudi se navodi i da povraćaj opreme nije bio ekonomski opravdan, jer je vještačenjem utvrđeno da dio opreme nedostaje, a da je dio neispravan i van upotrebe. Zato je, kako se navodi, ispravno zaključio prvostepeni sud kada je obavezao tuženog da u stečajnu masu vrati novčanu protivrijednost, a ne samu opremu. Cicmil je u stečaju priznao 3,4 miliona eura potraživanja, od čega radnicima u prvom isplatnom redu 329,4 hiljade eura. Preostali dio njihovog potraživanja svrstao je u drugi red u kom je ukupno priznato 1,25 miliona. Radnicima se za doprinose koje nijesu uplaćivani od avgusta 2013. i neto zarade duguje oko 800 hiljada eura. Stečaj je tražila Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost zbog duga od 53,7 hiljada.