“Od dana raspisivanja izbora teku rokovi za organe vlasti, da objavljuju i dostavljaju Agenciji izvještaje sa računa koje imaju u svom posjedu, izvode iz državnog trezora i analitičke kartice o potrošnji budžetske rezerve, podatke o raspodjeli socijalnih davanja, odluke o zapošljavanju i druge dokumente, u cilju transparentnosti upotrebe javnih resursa u toku izborne kampanje”, saopšteno je iz Agencije za sprječavanje korupcije.
Obaveza objavljivanja relevantnih podataka je propisana na sedmodnevnom nivou (dan za objavu je utorak, počevši od 12.01).
“Obveznici su dužni da se pridržavaju zabrana i ograničenja propisanih Zakonom, a koje se između ostalog odnose na ograničenje zapošljavanja, ograničenja mjesečne potrošnje, zabrana korišćenja javnih prostorija pod uslovima koji nijesu jednaki za sve političke subjekte, i dr. Obaveze, zabrane i ograničenja za organe vlasti se nalaze na linku Uputstvo za obveznike, kao i u prilogu”, navodi se u saopštenju.
Zakon propisuje obaveze i zabrane za političke subjekte kojima bude potvrđena izborna lista ili koji budu započeli izbornu kampanju prije potvrđivanja izborne liste, koja se prije svega odnosi na otvaranje žiro računa, određivanje odgovornog lica, poštovanje propisanih izvještajnih rokova i ograničenja kod prikupljanja i trošenja sredstava.
Subjekti koji pružaju usluge medijskog oglašavanja izborne kampanje dužni su da Agenciji dostave cjenovnik usluga medijskog oglašavanja u izbornoj kampanji u roku od deset dana od dana raspisivanja izbora koji se ne smije mijenjati u toku izborne kampanje. Subjektima koji ne dostave cjenovnik izbornog oglašavanja u skladu sa propisanim rokom zabranjeno je pružanje usluga medijskog oglašavanja.
“Takođe, subjekti koji pružaju usluge medijskog oglašavanja dužni su da dostave Agenciji i ugovore koje su zaključili sa političkim subjektima u vezi sa izbornom kampanjom u roku od pet dana od dana zaključenja ugovora. Obaveza dostavljanja cjenovnika se odnosi na sve medijske subjekte na teritoriji Crne Gore koji pružaju usluge medijskog oglašavanja političkih subjekata, odnosno emitere pružaoce AVM usluge koji su registrovani za radio i televizijsku djelatnost, i internetske publikacije kao medije čiji se sadržaj širi putem interneta (portali), bez obzira na to u kojoj opštini se izbori održavaju”, stoji u saopštenju.
Agencija će, napominju, pažljivo pratiti izvršenje navedenih obaveza, kontinuirano davati obveznicima smjernice i mišljenja u vezi sa primjenom zakona, a u slučaju njegovog kršenja pokretati propisane postupke.
“Takođe, biće izvršena suštinska kontrola aktivnosti, prikupljenih i utrošenih sredstava političkih subjekata u kampanji, obezbijeđena puna transparentnost upotrebe javnih resursa i postupaće po svim prigovorima o sumnji u kršenje Zakona. Za sve dodatne informacije obveznici mogu kontaktirati Odsjek za kontrolu finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja, na telefon 020/407-706 i na email finansiranje@antikorupcija.me”, zaključuje se u saopštenju.