Društvo

Više od 50 zaposlenih u RTCG ima status javnih funkcionera

ASK dala rok od 30 dana da direktori i urednici Javnog servisa dostave podatke

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) je upozorila Radio-Televziju Crne Gore (RTCG) da su sekretar te medijske kuće, članovi revizorskog odbora, direktori Radija i Televizije, urednici programa, ombudsman kao i članovi Komisije za programske sadržaje na albanskom jeziku javni funkcioneri i da u roku od 30 dana moraju da dostave izvještaj o prihodima i imovini.

ASK dala rok od 30 dana da direktori i urednici Javnog servisa dostave podatke Foto: Ivana Božović
PobjedaIzvor

Prema informacijama Pobjede, očekuje se da najmanje 50 zaposlenih na tim funkcijama dostavi podatke.

Na sajtu ASK-a se zasad mogu naći imovinski kartoni generalnog direktora RTCG Borisa Raonića, predsjednika Savjeta RTCG Veselina Drljevića i članova Savjeta Marijane Camović-Veličković, Naoda Zorića, Milice Špajak, Predraga Marsenića, Predraga Miranovića, Filipa Lazovića, Amine Murić.

Generalni direktor Boris Raonić je podnio izvještaj u februaru ove godine, prema kojem je njegova plata iznosila 3.482,25, a kao drugi prihodi su naznačena primanja od 30 eura mjesečno, kao i jednokratna uplata od 114 eura.

Prema izvještaju koji je ASK-u u martu ove godine dostavio Drljević, tokom 2022. godine je primao 1335,53 eura mjesečno kao predsjednik Savjeta RTCG. Navedeno je da je u Budvanskoj rivijeri primao 692,85 eura mjesečno, ali nije naznačeno koju funkciju obavlja u toj firmi. Kao koordinator projekta u NVO Udruženje sportskih novinara Crne Gore primao je 373,02 eura mjesečno, a u NVO Identitet je bio asistent na projektu za što je imao 316,87 eura nadoknade. Kao saradnik u NVO Građanska alijansa, koju je do imenovanja za generalnog direktora RTCG vodio Boris Raonić, jednom je primio 61,67 eura.

Prema izvještajima ASK-a, predsjednik Drljević ima duplo veću naknadu nego ostali članovi Savjeta.

Marijana Camović-Veličković je ASK-u podatke dostavila u martu. Kao potpredsjednica Savjeta primala je oko 670 eura mjesečno, a za istraživački rad u Sindikatu medija, čija je bila predsjednica, primila je tri puta 895 eura, jednom 3.600, dva puta 1.020 i jednom 2.040 eura. Od Unije sindikata Crne Gore, kao članica Izvršnog odbora je imala mjesečnu naknadu 60 eura.

Milica Špajak je izvještaj podnijela u martu, a takođe je kao članica Savjeta RTCG mjesečno imala oko 670 eura. U njenom kartonu se navodi da je od organizacije u kojoj radi primala 450 eura i 107 eura mjesečno tokom 2022. godine, a po pet mjeseci je imala 237, odnosno 264 eura. Špajak je programska direktorica u LGBT forum ,,Progres“.

Predrag Marsenić, koji je u Savjetu predložen ispred Crnogorskog olimpijskog komiteta, od njih prima 1.660 mjesečno, a kao član Savjeta 670.

Predrag Miranović, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta, prima istu naknadu kao i ostali članovi – 670 eura. Kao dekan je imao platu oko 2.500 eura. Od CANU je mjesečno primao naknadu 1.700, a jednom 2.700 za naučnu djelatnost. Miranović je imao i drugih prihoda kao stručni saradnik na UCG, u Zavodu za udžbenike, Ispitnom centru... a od autorskih prava jednom je primio 722 eura.

Naod Zorić nije prijavio druga primanja osim onog od članstva u Savjetu, koje takođe iznosi oko 670 eura mjesečno.

Amina Murić, zaposlena u Građanskoj alijansi, ima istu naknadu kao i ostali. Piše da je od organizacije primala oko 980 mjesečno (630 i 352 eura), a evidentirano je i nekoliko isplata po 200, 176, 881, 50, 132 i 150 eura.

Filip Lazović, zaposlen u Uniji poslodavaca Crne Gore, pored naknade za članstvo u Savjetu RTCG ima i platu od 640 eura. Kao član Sektorske komisije za ekonomiju i pravo Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija za period od oktobra 2021. do decembra 2022. godine je primio ukupno 1.450 eura.

Reagovala DRI

Državna revizorska institucija (DRI) je u julu objavila izvještaj u kojem je dala uslovno mišljenje na finansije i pravilnost poslovanja RTCG tokom 2021. godine.

Među preporukama koje prema DRI nijesu u potpunosti realizovane je i ona da RTCG treba da donese posebni akt kojim bi se uredili uslovi i način ostvarivanja prava na varijabilni dio zarade zaposlenih.

DRI je, između ostalog, istakla da je RTCG donijela pravilnik o dijelu zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, ali da njime nije precizirano ko ocjenjuje, predlaže i odobrava uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu generalnog direktora, direktora Radija Crne Gore i direktora Televizije Crne Gore.

Članom 7 Pravilnika propisano je da generalnom direktoru RTCG može pripasti i uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, najviše do iznosa tri prosječne neto zarade u RTCG, članom 8 da direktoru RCG i direktoru TVCG pored osnovne zarade može pripasti i uvećanje zarade po osnovu ostvarenih rezultata u radu, najviše do iznosa dvije prosječne neto zarade u prethodnom mjesecu, ostvarene u RTCG.

DRI je naglasila da se taj dodatak isplaćuje svakog mjeseca u maksimalnom iznosu, bez ocjene učinka, odnosno ostvarenih rezultata u radu.

Marijana Camović-Veličković, zamjenica predsjednika Savjeta RTCG, kazala je Pobjedi da DRI i dalje nije uspjela da utvrdi kako se obračunavaju zarade u RTCG, ko predlaže i određuje, i na osnovu kojeg doprinosa radu, varijabilni dio zarade i to je dio koji se očigledno namjerno drži u mraku.

"Ono na što su jasno ukazali i tako potvrdili ono što se do sada znalo, ali nezvanično, je to da generalni direktor, direktori TVCG i RCG svakog mjeseca, bez obzira na radni učinak, dobijaju maksimalan varijabilni dio koji su sami sebi odredili", kazala je Camović-Veličković.

CGO: RTCG krije zarade menadžmenta i troškove službenih putovanja

Uprkos činjenici da je Agencija za zaštitu ličnih podataka (AZLP) kroz četiri rješenja, a po žalbama Centra za građansko obrazovanje (CGO), naložila RTCG da dostavi informacije o iznosima zarada i naknada svog menadžmenta, Javni servis do danas po tome nije postupio, čime je zakonske rokove iz ovih rješenja prekršio u rasponu od 16 do 35 dana, poručili su juče iz te organizacije.

Kako navode iz CGO, RTCG od javnosti krije finansijska primanja direktorice TVCG - Marije Tomašević, direktora Radija Crne Gore - Milana Kneževića, pomoćnice generalnog direktora za finansijske i pravne poslove - Tijane Vujošević, pomoćnika generalnog direktora za program - Mitra Rakčevića, pomoćnika generalnog direktora za tehniku - Dejana Vujovića, glavnog i odgovornog urednika Prvog programa TVCG - Damira Ramovića, šefa deska portala RTCG - Marka Vešovića, kao i troškove službenih putovanja menadžmenta.

Time RTCG zauzima jednu od vodećih pozicija na crnoj listi netransparentnih subjekata koje finansiraju svi građani/ke Crne Gore, navode iz CGO naglašavajući da nije u pitanju incidentno ponašanje.

Oni podsjećaju da su sa drugim NVO i ranije ukazivali na kršenje pravosnažne sudske presude u vezi sa nezakonitim izborom generalnog direktora RTCG Borisa Raonića.

"Ovogodišnji Izvještaj Evropske komisije i rezolucija Evropskog parlamenta takođe konstatuju ignorisanje pravosnažne sudske presude kada je riječ o izboru generalnog direktora RTCG-a Borisa Raonića, a o uređivačkoj politici RTCG dosta govori činjenica da gledaoci RTCG nijesu mogli saznati kako Brisel vidi taj slučaj. CGO je zbog tog kršenja profesionalnih standarda i skrivanja važnih informacija od javnosti od strane uredništva RTCG podnio tri prigovora ombudsmanki RTCG-a", navode iz te organizacije.

Od RTCG-a je podatke u nekoliko navrata tražio i Media centar, ali im nijesu dostavljeni, uprkos obraćanju AZLP-u, koja se takođe nije oglašavala.

Direktor Media centra Goran Đurović je istakao da AZLP može pokrenuti i prekršajne postupke protiv odgovornih lica u RTCG zbog kršenja zakona, ali se ništa od toga nije desilo.

"Podsjećanja radi, predsjednik Savjeta AZLP je Željko Rutović, dugogodišnji pomoćnik ministra i direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija kao i dugogodišnji član Glavnog odbora DPS-a. Članovi Savjeta AZLP su Muhamed Đokaj i Zoran Vujičić, dugogodišnji zaposlenici Građanske alijanse, u kojoj je generalni direktor RTCG Boris Raonić godinama bio direktor", zaključio je Đurović.

Portal Analitika