Vlada Crne Gore je na prijedlog ministarke prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesne Bratić razriješila članove Etičkog komiteta kome ističe mandat 2023, jer, između ostalog, tu nema ,,nijednog predstavnika nauke“. Sada bivši predsjednik tog tijela, prof. Bogdan Ašanin smatra da je ovaj postupak ,,neprofesionalan, neetičan, a ubijeđen je i nezakonit“.
- Mislim da je postupak nezakonit, jer nije u skladu Zakonom o akademskom integritu, jer se članovi EK nakon Javnog poziva imenuju na period od četiri godine, kako je bilo naglašeno u Javnom pozivu – istakao je on za Pobjedu.
Kaže da će o daljim koracima odlučiti u narednom periodu, poslije dogovora svih članova EK.
Komiter formiran prošle godine
Etički komitet je formiran, odnosno imenovan lani, krajem septembra, i njegov mandat je trebalo da traje do septembra 2023. godine. Tada je, na prijedlog Ministarstva prosvjete kojim je rukovodio ministar Damir Šehović, osim Ašanina, izabrano još šest članova: dekan Fakulteta pravnih nauka UDG prof. dr Zoran Stojanović; dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje UCG prof. dr Stevo Popović; prof. dr Ana Lalević-Filipović sa Ekonomskog fakulteta UCG; prof. dr Aleksandra Banjević sa Filološkog; doc. dr Elvir Zvrko sa Medicinskog, te redovni profesor na Muzičkoj akademiji UCG Senad Gačević. Zadatak ovog nacionalnog tijela je da obavlja poslove unapređenja i zaštite akademskog integriteta, a odlučuje i po prijedlogu za utvrđivanje kršenja akademskog integriteta i to za one građane Crne Gore čiji je rad objavljen, odnosno kvalifikacija stečena van naše države. Ovo tijelo, takođe, daje mišljenje o propisima i inicijativama koje se tiču akademske etike…
Vlada je članove komiteta razriješila nedavno na sjednici 28. junuara.
- Članovi EK su razriješeni prije isteka mandata, bez bilo kakvog prethodnog razgovora sa nama – kaže Ašanin.
Problematičan izbor
Bratić je u dopisu koji je uputila Vladi navela da traži smjenu članova iz razloga što je Zakonom o akademskom integritetu propisano da ovo tijelo treba da čine eksperti iz oblasti visokog obrazovanja i nauke iz različitih naučnih disciplina. Ministarka je navela da dosadašnji saziv Etičkog komiteta čine predstavnici iz tri od šest naučnih oblasti prema Fraskatijevoj klasifikaciji, od kojih su tri predstavnici iz oblasti medicinskih nauka, dva iz oblasti društvenih nauka i dva iz oblasti humanističkih nauka. Ocijenjeno je i da u sadašnjem sastavu nema nijednog predstavnika nauke.
- Imajući u vidu da sadašnji saziv Etičkog komiteta nije imenovan u skladu sa članom 13 stav 4 Zakona (EK ima sedam članova koji čine istaknuti eksperti iz oblasti visokog obrazovanja i nauke iz različitih naučnih disciplina) predlaže se Vladi Crne Gore da se razriješe dosadašnji članovi Etičkog komiteta – navela je ministarka.
Iz kabineta ministarke Bratić nam nijesu juče odgovorili na pitanja o ovoj temi.
Na sajtu je, s druge strane, objavljen javni poziv za izbor novih članova ovog tijela