Centar za edukaciju nosilaca pravosudne funkcije Crne Gore i Regionalni centar za životne sredine (REC)organizovali su dvodnevni seminar na temu Implementacija trećeg stupa, pristup pravosuđu, Arhuske konvencije u Crnoj Gori.
Pomoćnik ministra održivog razvoja i turizma Ivana Vojinović kazala je na otvaranju seminara da je pristup pravosuđu veoma važan za Crnu Goru i da će sve više dobijati na značaju sa napretkom u evrointegracijama.
- S jačanjem svijesti raste i važnost o primjeni pravnog okvira. Za djelotvornu zaštitu životne sredine neophodno je propisivanje i izricanje kazni, kako bi se šteta koja se može nanijeti životnoj sredini spriječila na izvoru - rekla je ona.
Vojinović je podsjetila da svaki građanin koji smatra da mu je uskraćeno pravo na zdravu životnu sredinu, na bilo koji način, treba da traži zaštitu tog prava.
- Vrlo brzo nas čeka otvaranje poglavalja 27 koje reguliše politiku iz ove oblasti. Podsjetiću da se čak trećina evropskog zakonodavsta odnosi na propise iz životne sredine. Prema našoj statistici to čini gotovo 700 propisa koje će Crna Gora morati da transponuje iz evropskog akta u svoj nacionlani pravni okvir - pojasnila je ona.
Vojinović je navela da je Crna Gora zaokružila već značajan dio tog procesa.
Prema njenim riječima, Direktiva o eko kriminalu je u crnogorski pravni okvir transponovana na nivou od oko 60 odsto, što je pokazao posljednji skrining, i da je stoprocentno usaglašena Direktiva o pristupu javnosti pitanjima o životnoj sredini.
- Arhuska konvencija naročito obavezuje organe državne uprave. Oni imaju obavezu da javnost redovno obavještavaju o svim releventnim pitanjima. Neophodno je podizati nivo službenika državne uprave da ekološke informacije moraju biti široko dostupne, pravovremene i krajnje precizne - rekla je Vojinović.
Direktor REC-a Srna Sudar kazala je da je internacionalizacija životne sredine počela kada je čovječanstvo postalo svjesno da stanje životnih resursa utiče na kvalitet prostora u kom žive.
- Prirodni resursi ne poznaju granice, ni fizičke ni administrativne, zato se na globalnom nivou stalno unaprjeđuju strategije i zakoni. Jedan od najbitnijih faktora i najvažniji preduslov za napredak u toj oblasti je učešće javnosti kojoj je ustavom garantovano pravo na pristup informacijama - kazala je ona.
Saopšteno je da je cilj seminara doprinos razumijevanju i pružanje znanja o odredbama Arhuske Konvencije, upoznavanje učesnka sa situacijom u pristupu pravosuđu u Crnoj Gori, uključujući i raspravu o mogućnostima, nedostacima i potrebama i rješenjima za njihovo uklanjanje.
Učesnici će učiti o iskustvima zemalja EU u toj oblasti kao i da grade vještine i praktična znanja o korišćenju različitih Mehanizama pristupa pravosuđu.
Seminar se organizuje u okviru projekta Obuka pravnika o nacionalnom i međunarodnom zakonodavstvu o životnoj sredini i pružanje podrške javnosti u pristupu pravosuđu u pitanjima životne sredine, koji finansira Finska.
Crna Gora potpisnica je Arhuske Konvencije od 2. novembra 2009. godine.