Predstavnici ARD se nadaju da će u nastavku rada na zakonu o autorskim i srodnim pravima na sveobuhvatan i precizan način biti regulisana mnoga pitanja značajna za jasno prepoznavanje prava i obaveza u njihovom ostvarivanju i zaštiti, kao i jasne ingerencije nadležnih institucija.Do sada su autorska i srodna prava bila regulisana samo kroz nekoliko akata i uredbi.
Jadranka Vojvodić, predstavnica ARD-a, je na današnjem okruglom stolu kazala da nije u potpunosti jasno zbog čega je predlagač zakona (Ministarstvio ekonomije) izostavio detaljnije regulisanje nadležnosti ARD-a, ministarstava, Zavoda za intelektualnu svojinu i ocijenila da bi to rješenje trebalo preispitati.
ARD takođe smatra da i pitanje osnivanja organa, načina rada i nadležnosti Zavoda za intelektualnu svojinu nije cjelovito riješeno, kao i da to treba da tretira zakon.Vojvodić smatra da bi u nastavku rada na zakonu trebalo obratiti pažnju na ostvarivanje autorskih i srodnih prava kroz objavljivanje elektronskih publikacija.
“Zakonom o elektronskim medijima regulisano je tek nekoliko pitanja vezanih za elektronske publikacije, kao na primjer portali i slični oblici objavljivanja različitih sadržaja“, kazala je ona.
Kako je dodala, Zakonom o elektronskim medijima regilisano je niz njihovih minimalnih obaveza, ali ne i obaveze vezane za autorska i srodna prava.“Ovo je trenutak da se prepozna značaj i tog kanala komunikacije i izražavanja, kada se autorska i posebno srodna djela koriste i sve više eksploatišu“, navela je Vojvodić.
Direktor ARD Abaz Džafić rekao je da je jedan od glavnih izazova bilo osnivanje i rad organizacija za kolektivnu zaštitu prava, navodeći da osim NVO Prava autora muzike Crne Gore, koja pokriva samo određenu grupu autora, prava ostalih autora nijesu zaštićena.
Prema njegovim riječima, u oblasti audio-vizuelnih medijskih usluga to predstavlja značajno ograničenje.Značajan izazov, kako je rekao, predstavlja i stepen poznavanja i prihvatanja prava i obaveza u vezi sa ostvarivanjem i korišćenjem autorskog i srodnih prava.
Direktor Televizije Vijesti Slavoljub Šćekić ukazao je na potrebu imperativne primjene medijskih zakona.On smatra da su potrebni indikatori na osnovu kojih se određuju prava i obaveze emitera u odnosu na zaštitu kolektivnih prava.
Prema njegovim riječima, neophodno je zakonito postupanje prilikom emitovanja programa, jer smatra da u Crnoj Gori postoje nezakonitosti u tom smislu.Šćekić smatra da su domaći emiteri ugroženi jer su određena licencna prava kupili i u svakodnevnoj su borbi da ih sačuvaju.
On zamjera što ARD produžava rokove za regulisanje tog pitanja i dozvoljava nezakonitosti.Šćekić je rekao i da u Crnoj Gori postoje risiveri, nabavljeni u Srbiji, preko kojih se emituju određeni sadržaji za koje ne postoje sklopljeni ugovori.
Iz Montenegro kabla apelovali su da se zakon pozabavi i ekskluzivnim pravom, kao i višestrukom naplatom autorskih prava.
Iz Ministarstva ekonomije kazali su da će razmotriti sve sugestije i primjedbe koje pristignu na Nacrt zakona, kao i da će javna rasprava, koja bi trebalo da bude završena sjutra, biti produžena za deset dana.