Politički dijalog je, kako su istakli, neophodan kako bismo izašli iz trenutnog stanja koje “može imati trajno loše posljedice po kompletno društvo, ali i predstavljati ozbiljnu kočnicu na putu ka Evropskoj uniji”.
Naglasili su da je rješavanje pitanja pravosuđa jedan od hitnih koraka koji se “moraju preduzeti u tom pravcu i politički subjekti ga moraju tretirati kao prioritet”.
„Ukazujemo i na izraženu zabrinutost međunarodnih partnera koji jasno ukazuju na odgovornost političkih subjekata i pozivaju na dijalog radi rješavanja nastale situacije. Ukoliko ipak ne uspiju doći do dijaloga, vjerujemo da međunarodna zajednica u Crnoj Gori treba da razmotri i direktniju pomoć u procesu uspostavljanja dijaloga i ustavne ravnoteže Crne Gore“, ističu u saopštenju.
Pozvali su i kolege iz civilnog sektora da daju svoj doprinos u pronalaženju najboljeg rješenja, ali i akademsku zajednicu, koja se, ocijenili su, mora aktivnije uključiti u uspostavljanje institucionalne i funkcionalne demokratije.
„Želimo da vjerujemo da je Crna Gora dovoljno demokratski zrela i da ipak može riješiti nastalu situaciju u duhu demokratskih država i u skladu sa demokratskim standardima“, zaključuju u saopštenju.