Svijet

Koronavirus

AP: Zemlje u razvoju gube strpljenje zbog Kovaksa pa se same snalaze

Stručnjaci su zabrinuti da bi samostalni napori zemalja koje komercijalnim ugovorima obezbjeđuju vakcine protiv kovida-19 mogli da ugroze program Ujedinjenih nacija (UN) Kovaks koji treba da obezbijedi imunizaciju svih ljudi širom svijeta.

AP: Zemlje u razvoju gube strpljenje zbog Kovaksa pa se same snalaze Foto: Foto: Justin Tallis/Agence France-Presse
N1Izvor

Za razliku od ranijih epidemija, kada su zamlje u razvoju uglavnom čekale da UN i druge organizacije isporuče vakcine, mnoge sada uzimaju stvari u svoje ruke, navodi Asošiejted pres (AP).

Pojedine zemlje, među kojima su Srbija, Bangladeš i Meksiko, nedavno su počele imunizaciju stanovništva vakcinama koje su obezbijedile putem donacija ili komercijalnih ugovora, zbog čega bi mogao da se smanji broj doza koje bi bile na raspolaganju programu Kovaks, posebno jer su bogate zemlje već rezervisale većinu ovogodišnje ponude.

Diplomata u južnoafričkoj misiji u Ženevi, naveo je da je očajan zbog širenja novih sojeva virusa i „neizvjesnosti kada bi vakcine putem mehanizma Kovaks mogle da stignu“. On je izrazio sumnju da će zemlje koje su se prijavile za nabavku vakcina putem Kovaksa „dobiti i 10 odsto potrebnih doza“.

Čak i ako uspiju napori, Kovaksov cilj je da vakciniše manje od 30 odsto populacije u siromašnim zemljama, što znači da vlade moraju da traže druge izvore kako bi obezbijedile dovoljno doza za postizanje kolektivnog imuniteta.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija bila primorana da sklapa sopstvene ugovore kada je vidjela da su bogate zemlje prigrabile velike količine. On je kritikovao države koje su, kako je rekao, kupile više doza nego što im je potrebno.

„Kao da namjeravaju da vakcinišu sve svoje kučiće i mačiće“, rekao je on.

Iako je Srbija prošle godine Kovaksu platila četiri miliona eura, još nije dobila nijednu dozu i prošlog mjeseca je započela kampanju imunizacije vakcinama iz kompanije Fajzer, kineskog Sinofarma i Rusije.

Sa povećanjem broja zaraženih koronavirusom, u Hondurasu su izgubili strpljenje čekajući vakcine kroz program UN, pa je mala centralnoamerička država preduzela korake i obezbijedila doze privatnim ugovorom.

Honduras „ne može da čeka birokratske procese ili pogrešne odluke“ da bi građanima obezbijedio „mentalni mir“ koji donosi vakcina protiv kovida-19, rekao je predsjednik Savjeta biznismena Huan Karlos Sikafi, koji je pomogao kupovinu vakcina davanjem bankarske garancije.

Nedavna kašnjenja u proizvodnji vakcina u Evropi izazivaju zabrinutost da li će farmaceutske kompanije moći da ispune dogovorene količine.

„Potpisuje se toliko mnogo ugovora da mislim da je teško povjerovati da je moguće stvarno proizvesti sve dogovorene doze u dogledno vrijeme“, rekla je stručnjak za javno zdravlje i izvršni potpredsjednik Centra za globalni razvoj Amanda Glasman.

Na čelu sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), Koalicijom za inovacije u pripravnosti za epidemije (CEPI) i Alijansom za vakcine (GAVI) program Kovaks je formiran sa ciljem da obezbijedi pravičnu distribuciju vakcina protiv kovid-19.

Portal Analitika