Imovina najuspešnijih sportista današnjice ne može ni izdaleka da se mjeri s bogatstvom kojim su raspolagali učesnici trka dvokolica u starom Rimu, tvrdi jedan američki istoričar, prenosi RTS.
On je naveo da su zarade koje postižu sportisti milioneri samo kap u moru u poređenju sa bogatstvom antičkih atleta.
Američki golfer Tajger Vuds, koji je prošle godine proglašen za prvog sportistu koji je zaradio više od milijarde dolara, bio bi smatran "siromahom" u odnosu na neustrašive zvezde Cirkusa Maksimusa, piše londonski "Telegraf".
Jedan od vozača dvokolica, izvjesni Gajus Apulejus Diokles, zgrnuo je bogatstvo vrijedno 35.863.120 sestercijusa, što bi iznosilo oko 15 milijardi dolara, tvrdi profesor klasičnih studija Piter Strak.
Da je kojim slučajem u to doba postojo sponzor poput firme "Najk", nema sumnje da bi antički heroj, zapamćen kao "šampion nad šampionima", bio daleko bogatiji.
Veličina Dioklesovog bogatstva zabilježena je na monumentalnom natpisu postavljenom u Rimu 146. godine n.e.
Profesor Strak sa Univerziteta u Čikagu izračunao je da bi Dioklesovo bogatstvo bilo dovoljno da se više od dva mjeseca finansira cjelokupna rimska vojska, i to u vrijeme kada je imperija bila na vrhuncu.
"Po današnjim standardima njegovo bogatstvo, uzimajući kao poređenje sredstva neophodna za održavanje američkih vojnih snaga u istom periodu, iznosilo bi oko 15 milijardi dolara", rekao je Strak.
Tako visoke zarade bile su, međutim, praćene mnogim opasnostima. Takmičenja su se nerijetko završavala smrću učesnika koji su tokom trka bili oskudno zaštićeni kožnim šljemovima, štitnicima na potkoljenicama i kratkim grudnim oklopom.
Takmičari su bili članovi ekipa, slično kao u Formuli 1, koje su ih trenirale zajedno s konjima i koje su bile dužne da im obezbijede opremu. Kao i Diokles, koji se povukao iz takmičenja u 42. godini, vozači dvokolica su obično poticali iz najnižih društvenih slojeva.
"Dvadeset četiri godine takmičenja donijelo je Dioklesu, vjerovatno nepismenom čovjeku koji je bio porijeklom iz španskog djela rimske pokrajine Luzitanije, nevjerovatno bogatstvo od 35.863.120 sestercijusa", navodi profesor Strak u članku objavljenom u stručnom časopisu "Lafams kvaterli".
"Njegovo bogatstvo bilo je pet puta veće od zarade najplaćenijih provincijskih guvernera u istom vremenskom periodu, što je bilo dovoljno da se obezbijede jednogodišnje potrebe Rima u žitu ili dvomjesečna plata pripadnika rimske vojske u doba kada je imperija bila na vrhuncu", zaključio je profesor Strak