Crna hronika

"Nijesu mogli optuženim pod pritiskom naložiti da priznaju da su došli zbog ubistva"

Anđušić: Interpol poslije dva mjeseca potvrdio priznanje Aleksandra Kostane da je osuđivan za ubistvo

Inspektori Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala Boris Anđušić, Nikola Žižić i Nikola Janičić juče su u podgoričkom Višem sudu ustvrdili da, prilikom saslušanja u Centru bezbjednosti , na državljane Kolumbije Aleksandra Kostanu i Davida Kaisedo nijesu vršili psihičku i fizičku torturu kako bi priznali da su u Crnu Goru došli kako bi ubili osobu odgovornu za nestanak tone kokaina sa jednog broda.

Viši sud Foto: Pobjeda
Viši sud
PobjedaIzvor

Inspektor Anđušić je pojasnio sudu da optuženi Kolumbijci prilikom saslušanja nijesu mogli biti prisiljeni šta da kažu, jer to što su priznali, tek mjesec ili dva kasnije potvrdile su partnerske službe. Istakao je i da nije bilo logike da se na njih vrši bilo kakav pritisak jer su na samom početku saslušanja pokazali kooperativnost.

Aleksandar Kostana i David Kaisedo uhapšeni su krajem jula prošle godine nakon ilegalnog ulaska u Crnu Goru, zajedno sa Goranom Brajovićem koji je trebao da ih preveze do Podgorice.

Anđušić je pojasnio da je sama činjenica da su dva stranca granicu prešla ilegalno i da su kod njih pronađeni kriptovani telefoni ukazivalana veze sa kriminalnim grupama, zbog čega je pozvan u nikšićki Centar bezbjednosti, gdje je u svojsvu građanina saslušao jednog od privedenih Kolumbijaca – Aleksandra Kostanu.

"Aleksandar mi je na samom startu kazao da je u Kolumbiji osuđivan za ubistvo i da je u Crnu Goru došao da ubije neku osobu koja je ogovorna za nestanak tone kokaina. On je pojasnio i da mu je u Kolumbiji osoba sa imenom Pasija ponudila 25.000 eura da počini ubistvo u Crnoj Gori. Pasija ga je povezao sa optuženim Davidom, sa kojim je krenuo u našu zemlju, pojašnjavajući putanju kojom je došao u Crnu Goru. Opisao je i kako je stupio u kontakt sa optuženim Brajovićem", kazao je inspektor Anđušić.

On je ukazao sudu da nije bilo moguće da Aleksandru naloži šta da kaže ,,jer ono što je on rekao vezano za putanju kojom je došao do Crne Gore i da je osuđivan potvrdile su kasnije službe granične policije i Interpol“.

"Kako sam ja u tom trenutku mogao znati da je on osuđivan za ubistvo. Nije bilo logike da na njih bilo ko vrši pritisak jer su bili kooperativni. Dali su pasvord svojih kriptovanih telefona i bili decidni prilikom davanja izjava", kazao je Anđušić, tvrdeći da mu nije poznato da je bilo ko od kolega vršio pritisak na optuženog Aleksandra.

Ovaj svjedok je naveo i da mu je Aleksandar prilikom saslušanja kazao da je crnogorska policija korektna i da bi ga u Kolumbiji kad bi ga uhvatili u namjeri da izvrši teško krivično djelo protiv života i tijela, ubili u nekoj faveli.

Anđušić je naveo i da optuženi Aleksandar tom prilikom nije tražio medicinsku pomoć zbog nekih povreda, niti je primjetio na njemu bilo kakve tjelesne povrede.

Međutim, svjedok se prisjetio da je optuženi Kostana zatražio da ga ne spaja sa drugim licima, konkretno sa optuženim Brajovićem, jer brine za svoju i bezbjednost svoje porodice koja je u Kolumbiji.

Anđušić je naveo da je optuženi Kostana odbio ponudu da njegovom saslušanju prisustvuje advokat i neko iz diplomatsko konzularnog predstavništva njegove zemlje.

Uslijedilo je pitanje člana krivičnog vijeća, sutkinje Evice Durutović, zbog čega je Kostani tada nuđeno da angažuje advokata, jer to nije neophodno kada se saslušava u svojstvu građanina.

"Vjerujte mi da smo mu ponudili advokata kada je rekao da želi da priča kao i da saslušanju prisustvuje neko iz konzularnog predstavništva njegove države kako bi formalizovali tu njegovu izjavu koju sada Vi smatrate za pravno nevaljanu u sudskom procesu", pojasnio je Anđušić.

On je naveo da je u komunikaciji sa Kostanom posredovala službenica zaposlena u CB Nikšić, koju je tada vidio prvi i posljednji put.

"Ne znam kako se zove ali se sjećam da govori tri jezika. Pitala je Kostanu da li želi da govori na španskom, italijanskom ili engleskom jeziku", kazao je Anđušić.

On je, odgovarajući na pitanje advokatice Aleksandre Rogošić, pojasnio da je menadžment policije dužan da obezbijedi prevodioca i da se ne može sjetiti na koji je način pozvana njegova koleginica da posreduje u razgovoru sa optuženim Aleksandrom. Nije znao ni da kaže ni ko je od optuženih Kolumbijaca prvi saslušan u zgradi nikšićke policije, saopštivši da taj detalj za njega nije od posebne važnosti.

Nakon što su advokati odbrane ukazali da policijska službenica nije mogla da prevodi jer nije sudski tumač, specijalni tužilac Saša Čađenović naveo je da po ZKP CG, osim pred sudom i tužilaštvom, može da prevodi lice koje ima više znanje iz određenog jezika.

Inspektori Žižić i Janičić su potvrdili da su saslušavali Davida Kaiseda, ističući da im je tom prilikom saopštio da je u Crnu Goru došao da izvrši teško krivično djelo protiv života i tijela. Oni su ustvrdili da prilikom uzimanja izjave od Davida nad njim nije vršena tortura, kao i da nijesu primjetili bilo kakve povrede kod ovog optuženog.

Brajović i Kolumbijci su uhapšeni 2. avgusta 2020. u Nikšiću zbog sumnje da su pripremali teško krivično djelo.

Prema operativnim saznanjima policije, Brajović i Kolumbijci su radili na pripremi izvršenja teškog krivičnog djela. Kako se navodi u podacima iz istrage, policija je na osnovu operativnih saznanja zaustavila vozilo u kojem su bili osumnjičeni i tako ih spriječila u izvršenju više krivičnih djela.

Kako su ranije pisali mediji, ovim hapšenjima je navodno spriječena likvidacija za sada nepoznate osobe. Tada nije precizirano ko je bio meta i da li se radi o sukobu klanova.

Sljedeće suđenje zakazano je za 8. februar.

Optuženi se ne sjeća inspektora

Aleksandar Kostana juče je u podgoričkom Višem sudu ustvrdio da ga inspektor Boris Anđušić nije ispitivao nakon privođenja u zgradu nikšićke policije.

"Ne sjećam se ovog gospodina. Ne sjećam se da sam razgovarao sa njim", naveo je Kostana.

Optuženi Kolumbijci su pred sudom ponovili da su od 10 čaosva ujutro do 21 naveče bili zatvoreni u prostoriju gdje ih je mučilo osam policajaca u civilu sa fantomkama na glavi.

Oni i njihovi branioci prigovorili su svjedočenju Anđušića, Nikole Žižića i Nikole Janičića.

Portal Analitika