Politika

IZA KULISA: Veze lidera Demokratskog fronta i šefa izborne kampanje koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“ sa skupom ravnogoraca u blizini Berana

Andrija Mandić u Zaostru pozdravljen kao četnički vojvoda

Lider Nove godinama se ne izjašnjava o navodima medija da ima titulu četničkog vojvode, a Pobjeda je u svom tekstu od 17. januara 2017. godine objavila da je upravo Mandić na skupu u Zaostru 8. avgusta 2016. godine nagrađen poveljom vojvode Milana Dobrašinovića, koja se dodjeljuje isključivo četničkim vojvodama

Andrija Mandić u Zaostru pozdravljen kao četnički vojvoda Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Učesnici četničkog skupa koji je prije dva dana održan u Gornjem Zaostru, u blizini Berana, pozdravili su posebnim pozdravom jednog od lidera Demokratskog fronta i šefa izborne kampanje koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“ Andriju Mandića, zbog toga što je lider Nove od 2016. godine ,,vlasnik“ četničke povelje ,,Milan Dobrašinović“, koja se dodjeljuje isključivo četničkim vojvodama.

Video u trajanju od 54 sekunde, koji je od juče viralan i objavio ga je portal Standard, vidi se šator pun ljudi kako gromoglasno pozdravljaju voditelja programa, koji je u prisustvu četničkog vojvode Milete Pavićevića pomenuo Mandića.

Pozdravi

''Poštovani prijatelji, imam obavezu da vam prenesem pozdrave od našeg zajedničkog prijatelja, sa kojim sam se sad čuo telefonom, a koji punih 18 godina u svakom smislu pomaže ovaj skup. Poželio nam je sve najljepše i da se lijepo provedemo – gospodin Andrija Mandić, koji vas je sve puno pozdravio – euforično je saopštio voditelj četničkog programa ispod šatora u Zaostru.

Lider Nove godinama se ne izjašnjava o navodima da ima titulu četničkog vojvode, a Pobjeda je u svom tekstu od 17. januara 2017. godine objavila da je upravo Mandić na skupu u Zaostru 8. avgusta 2016. godine nagrađen poveljom vojvode Milana Dobrašinovića, koja se dodjeljuje isključivo četničkom vojvodama.

Pobjeda je tada prenijela tekst portala In4S, bliskog DF-u, od 10. avgusta 2016. godine u kojem je Mandić uz Miletu Pavićevića i izvjesnog Miodraga Božovića predstavljen kao – četnički vojvoda.

''Na saboru je ustanovljena i povelja „Vojvoda Milan Dobrašinović“, koji je godinama uspješno organizovao sabore u Gornjem Zaostru. Povelje su dobili braća Radnić – Brano, Mišo, Radojica, Miloje, Novica i Mile, bratstva Dobrašinović, Premović, Tomović, Lončar, zatim vojvode Mileta Pavićević, Miodrag Božović, Andrija Mandić, Goran Kiković, predsjednik SO Berane, Branislav Otašević, predsjednik Udruženja srpskih književnika u otadžbini i rasijanju, pjesnici David Lalić, Darko Jovović i Radoje Mišković, guslari Rajo Vojinović, Ilija Paldrmić i Maksim Vojvodić'' navodi se u članku.

Veze sa slučajem državni udar

Jedan od ključnih govornika na tom skupu bio je i Predrag Bogićević, predsjednik Ravnogorskog pokreta, kojeg država Crna Gora potražuje zbog presude u pokušaju terorizma na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra 2016. godine. Srbija je u tom postupku odbila da izruči Bogićevića.

I član Ravnogorskog pokreta Mirko Velimirović, koji je sa Specijalnim tužilaštvom sporazumno priznao krivicu za pokušaj terorističkih napada u Podgorici, boravio je takođe 8. avgusta 2016. godine u Gornjem Zaostru i kao visoko rangirani vojvoda Ravnogorskog pokreta postrojavao počasnu gardu četnika.

Na fotografiji, koja je objavljena na portalu In4S i u dnevnom listu Dan 10. avgusta 2016. vidi se Velimirović kako zajedno sa Bogićevićem salutira srpskoj i četničkoj zastavi dok postrojava pripadnike počasne garde ravnogoraca.

Skup u Zaostru, koji je održan u subotu, prekinut je intervencijom policije jer je više osoba privedeno zbog kršenja mjera NKT-a o zabrani javnih okupljanja. Dan nakon skupa u beranskim naseljima Hareme, Talum i Obalsko na zidovima kuća u kojima živi bošnjačko stanovništvo pojavili su se portreti četničkog vojvode Pavla Ðurišića i vođe četničkog pokreta Draže Mihailovića, što je uznemirilo javnost.

Nasljeđe Pavla Đurišića

Izbor Zaostra za održavanje četničkih skupova nije slučajan jer je to selo u blizini Berana tokom Drugog svjetskog rata bilo štab kvislinga, ratnog zločinca i vođe četničkog pokreta u Crnoj Gori Pavla Đurišića.

Upravo je Đurišić, po pisanju istoričara Radoja Pajovića, prije pohoda na bihorski kraj i Pljevlja boravio u Gornjem Zaostru odakle je pošao na pohod u kojem je ubijeno na hiljade Muslimana.

''Prema do sada poznatim i proučenim četničkim dokumentima i poslijeratnim spiskovima, jedinice Pavla Đurišića su na području Crne Gore, Sandžaka i istočne Bosne likvidirale oko 15.000 Muslimana'' navodi istoričar Radoje Pajović.

Najveći zločin nad Muslimanima od Đurišićevih četnika izvršen je u čajničkom i dijelu pljevaljskog sreza, februara 1943. godine. Tom prilikom je, prema depeši Pavla Đurišića koja je poslata Mihailoviću, poginulo oko 1.200 naoružanih Muslimana, a više od 8.000 nevinog muslimanskog stanovništva je ubijeno, mnogi na svirep način. Osim već navedene Bukovice (563), tom prilikom je ubijen i 481 građanin Meljaka i 384 žitelja Boljanica.

Prema poslijeratnom popisu žrtava četničkog terora u pljevaljskom srezu, ubijeno je 1.534 građanina, od čega 1.501 Musliman – navodi istoričar Radoje Pajović.

Portal Analitika