Kako smo posljednjih dana upoznati s namjerama Ministarstva energetike i rudarstva da kroz Dopunu Godišnjeg plana davanja koncesija za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina za 2026. godinu, a pod parolom investicija, novih vrijednosti i radnih mjesta, pokušava ucrtati novi kamenolom na području Mrkojevića, tj. Gorane, ovim putem javno želim da ih upoznam da će u svojoj namjeri imati snažan institucionalni i građanski otpor i da svoju ideju neće realizovati onako kako je neko zamislio – ulaskom na „mala vrata“, saopštio je predsjednika Kluba odbornika DPS-a u Skupštini opštine Bar Asim Andrić.
„Dobro su svima poznate činjenice da mještani Velje Gorane već dugi niz godina vode institucionalnu borbu da spriječe novi kamenolom na lokalitetu „Velja Gorana“, koji bi doveo do devastacije prostora, ugrozio životnu sredinu i, ono što je najvažnije, ostavio štetne posljedice po zdravlje i živote ljudi“, saopštio je Andrić.
Javnosti radi, navodi on, upravo je lokacija koju Ministarstvo planira dati na koncesiju pod nazivom „Bederla“ u neposrednoj blizini ili na istom lokalitetu kao koncesiono područje na kojem se nalazi ono kojem se mještani protive godinama unazad.
„Zbog toga poručujem predstavnicima Ministarstva, koji vjerovatno misle da mogu na ovaj način da „provuku“ ovaj lokalitet kroz dopunu Godišnjeg plana, da to neće biti tek tako moguće, jer nas neka prethodna iskustva uče da sada moramo biti pažljiviji i oprezniji“, poručuje Andrić.
Andrić podsjeća i na zaključak Skupštine opštine Bar i jasno iskazan stav Opštine Bar, koji je više puta dostavljen Ministarstvu energetike i rudarstva, da je otvaranje novih kamenoloma u Baru plan kome se barska lokalna uprava protivi.
„Zbog toga ih još jednom pozivam da iz dopune Godišnjeg plana isključe lokalitet „Bederla“, jer je sada pravo vrijeme da to urade, sve dok nisu pokrenuti koncesioni pozivi i zaključeni ugovori. Svakako da ću kao odbornik i građanin Mrkojevića i Bara uputiti i zvaničan dopis Ministarstvu, a vjerujem da ćete čuti i glas građana, upravo onih koji se godinama bore protiv ove i sličnih namjera. Razvoj i nova radna mjesta planirajte na neki drugi način, na nekim drugim mjestima i kroz neke druge strategije, a ne na način da uništavate jedno mjesto i zdravlje ljudi“, zaključuje Andrić.









