Politika

Za Agenciju za sprečavanje korupcije nema vlasti i opozicije

Anđelić: Zakon ćemo primjenjivati neselektivno

Za Agenciju za sprečavanje korupcije (ASK) nema vlasti i opozicije, za nas su svi samo politički subjekti koji imaju određene zakonske obaveze čije ispunjavanje kontrolišemo, poručio je u razgovoru za „Dan“ vršilac dužnosti direktora ASK Luka Anđelić.

Anđelić: Zakon ćemo primjenjivati neselektivno Foto: PA
DanIzvor

On je to kazao odgovarajući na pitanje šta za tri mjeseca mandata ima u planudauradi kako bi izborni proces bio u potpunosti regularan, a ASK izbjegla prozivke da radi u korist DPS-a, a na štetu opozicionih partija. On obećava da će u toku izborne kampanje neselektivno i striktno sprovesti sve zakonom propisane nadležnosti koje proističu iz Zakona o kontroli finansiranja političkih subjekata i izbornih kampanja.

“Kontrolisaćemo političke subjekte, njihove aktivnosti, prikupljena i u trošena sredstva u toku kampanje, te izvršiti nadzor nad poštovanjem svih propisanih zabrana i ograničenjaupotrebe javnih resursa u kampanji. U slučaju prigovora i sumnji u kršenje zakonskih ograničenja, pokrenućemo odgovarajuće zakonom propisane postupke. Moram istaći da mi već sprovodimo ve liki broj aktivnosti u vezi sa kontrolom izbornog procesa. Do sada smo evidentirali 1.015 obveznika, koji su u izvršavanju svojih zakonskih obaveza dostavili 7.700 izvještaja koji sadrže analitičke kartice o socijalnim davanjima i budžetskoj potrošnji, putne naloge i sl”, rekao je Anđelić.

Među tim dokumentima su i 194 odluke o davanjima iz budžetske rezerve, koje je Agencija iskontrolisala i objavila na internet stranici.

“Zasad je 10 političkih subjekata otvorilo račune za izbornu kampanju i svi su dostavi li Agenciji petnaestodnevne izvještaje, u kojima nije bilo prijavljenih novčanih priloga za izbornu kampanju. Do sada smo pokrenuli 32 upravna postupka no prijavama koje se tiču izvršenja obaveza propisanih Zakonom o kontroli političkih subjekata i izbornih kampanja, kao i devet postupaka no službenoj dužnosti.

Agencija je nakon kontrole pristigle dokumentacije dala 203 upozorenja obveznicima zakona, dok je na zahtjev organa vlasti dala 35 mišljenja i više od 140 pravnih savjet”, kazao je Anđelić i dodao da će kontrolu izbornog procesa nastaviti sa još većom dinamikom, te da će obezbijediti potpunu transparentnost izbornog procesa objavljivanjem svih dokumenata o finansiranju kampanje i upotrebi javnih resursa.

Na pitanje kako će opovrgnuti kritike da su pod velikim uticajem vladajućeg DPS-a i da su često netransparentni i selektivni prilikom primjene zakona, koje su stizale i od Evropske komisije, Anđelić je odgovorio da redovno prate izvještaje EU i da je svaka od tih analiza za njih bitna i konstruktivna.

“Postoje i brojni pozitivni aspekti koji su konstatovani u tim izvještajima, ali ukazano je i na izazove, kao i na potrebu daljeg unapređenja i poboljšanja u radu Agencije. Date su i smjernice, odnosno preporuke Evropske komisije, koje će biti u fokusu našeg rada u budućem periodu. 3a ove četiri godini radau Agenciji nisam stekao utisak da postoji bilo kakav politički uticaj na naš rad.

Brojni su primjeri koji ukazuju na to da je u postupanju Agencije potpuno nevažna stranačka ili bilo kakva druga pripadnost zakonskih obveznika. Podsjetiću da je u vezi sa kontrolom ranijeg izbornog procesa Agencija političkom subjektu DPS u upravnom i prekršajnom postupku izrekla kaznu u iznosu od 20.000 eura i naložila da iznos od 47.500 eura uplati na račun budžeta Crne Gore. Takođe ću podsjetiti da u strukturi ostavki i razrješenja, nakon mišljenja i odluka Agencije, imamo ministra, pomoćnike ministara”, rekao je on.

On je naglasio da za Agenciju za sprječavanje korupcije (ASK) nema vlasti i opozicije, i da su za njih svi samo politički subjekti koji imaju određene zakonske obaveze čije ispunjavanje kontrolišemo predsjednike i članove odbora direktora i direktore važnih državnih preduzeća.

“Među javnim funkcionerima protiv kojih su pokrenuti prekršajni postupci su poslanici, funkcioneri u ministarstvima, predsjednici/potpredsjednici skupštine opštine, sudije, tužioci, članovi Tužilačkog savjeta, ambasadori, direktori… Mislim da i ovi pokazatelji dovoljno govore o činjenici da je Agencija nezavisna i nepristrasnau sprovođenju svojih zakonskih nadležnosti”, naveo je Anđelić.

Kontrolišu kampanju po savjetima Savjeta Evrope

Anđelić ističe da mu je najvažniji prioritet u radu potpuna i efikasna kontrola finansiranja izborne kampanje, kao i ispunjavanje svih drugih zakonskih obaveza koje su vezane za izborni proces, budući da su raspisani parlamentari i lokalni izbori u pet crnogorskih opština. Za to su formirali radnu grupu za praćenje izborne kampanje, koja kontroliše finansiranje političkih subjekatai vršinadzor nad sprovođenjem Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja.

“Naglasio bih da smo, u saradnji sa Savjetom Evrole, pripremili i usvojili plan kontrole i nadzoraizborne kampanje, adefinisana je i metodologija prikupljanjai obrade lodataka ofinansijskom upravljanju, aktivnostima i kontroli finansijshih izvještaja političkih subjekata tokom izbornih kampanja, kao i metodologija sprovođenja istraga o potencijalnim zloupotrebama državnih resursa u izborne svrhe”, naveo je Anđelić.

Koristimo dobra iskustva

Kako tvrdi Anđelić, Agencija se u svom radu rukovodi isključivo zakonskim okvirom.

“Svakako da se trudimo da usvajamo i međunarodne standarde i metodologije rada, na smo od početka rada koristili dobra iskustva relevantnih domaćih i međunarodnih eksperata kako bismo unapređivali naš rad. U saradnji sa Savjetom Evrole, Agencija je dala 46 preporuka za izmjene Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja u cilju snaženja kontrolne funkcije Agencije u izbornim procesima, od čega je dio preporuka usvojen izmjenama zakona iz 2017. i 2019. godine.

Nadalje, Agencija je prošlog mjeseca, u saradnji sa Savjetom Evrope, uzimajući u obzir preporuke i komentare nevladinog sektora, definisala dvije metodologije za efikasniju primjenu kontrolnih mehanizama ovogorgana u oblasti kontrole finansiranja izbornih kampanja i sprečavanja zloupotrebe javnih resursa. Uspješno realizujemo metodologiju za provjeru izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera, kreiranu u saradnji sa ekslertom Savjeta Evrope. Postupak je baziran na provjerama u skladu sa procjenom rizika određene funkcije na korupciju, kao i na upotrebi informacionih alata kojima se obezbjeđuje neselektivnost prilikom izbora subjekata provjere, itd”, kazao je Anđelić

Portal Analitika