Region

Amnestijom Mišića Srbija poručila da žmuri pred kriminalom

Izvor

''Mogu se složiti da se amnestiraju zatvorenici koji su učinili neko krivično djelo iz nehata ili krajnje nužde, ali da se amnestiraju nasilnici koji su to činili sa namjerom i umišljajem da povrijede policajce - predstavnike države, to ne mogu da shvatim", istakao je Vidović u saopštenju.

Kako smatra Sindikat, obrazloženje da su zatvorski kapaciteti mali, da država nema para da hrani zatvorenike i da su joj na trošku, nameće logično pitanje - koja je svrha izrečene kazne i kažnjavanja.

Policijski službenici, smatra taj policijski sindikat, zgroženi su činjenicom da će se mnogi zatvorenici koji su ometali ili napadali policajce na dužnosti, kao što je to učinio i Mišić, naći na slobodi.

"Da li je to poruka svima nama koji radimo za državu i gradjane, da ubuduće okrećemo glavu i ne ulazimo u sukobe sa kriminalcima i nasilnicima, da ne reskiramo svoj život i ne ugrožavamo zdravlje, s obzirom da će se takva lica na kraju biti amnestirana", pitaju se u Sindikatu.

''Smatram da ukoliko država želi da uštedi, neka to učini na drugi način, neka smanji privilegije političarima, ukine luksuzne službene automobile, smanji obezbjedjenje i uvede red u trošenje para poreskih obveznika, umjesto što na ulicu vraća kriminalce i nasilnike", dodao je Vidović.

Mišiću je poslije dvije prvostepene presude, kojima je bio osudjen na 10 godina zatvora zbog krivičnog djela teško ubistvo u pokušaju, jer je na fudbalskoj utakmici u decembru 2007. napao žandarma Nebojšu Trajkovića upaljenom navijačkom bakljom, Apelacioni sud prepolovio kaznu i pravosnažno ga osudio na pet i po godina zatvora zbog krivičnog djela nanošenje teških tjelesnih povreda.

Tu odluku je potvrdio i Vrhovni kasacioni sud, odbivši zahtjev Tužilaštva za zaštitu zakonitosti. Mišić kaznu izdržava u zatvoru u Valjevu.

Portal Analitika