Ostalo

Veliki preokret posljednjeg dana

Amerikanci opet najbolji, ali još daleko od rekordnog niza iz prošlog vijeka

Današnjim borbama zvanično je okončan takmičarski dio na Olimpijskim igrama u Tokiju. Slijedi još svečano zatvaranje smotre, a kada je riječ o bilansu osvojenih medalja, posljednji dan donio je veliku promjenu na vrhu.

Amerikanci opet najbolji, ali još daleko od rekordnog niza iz prošlog vijeka Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Naime, i na ovim Olimpijskim igrama najuspješnije su bile Sjedinjene Američke Države, iako je do juče prvo mjesto pripadalo Kini. Američki sportisti osvojili su jednu zlatnu medalju više, a kada se računaju sva odličja – 25.

Britanci najbolji iz Evrope, Hrvatska iz regije

Sjedinjenim Američkim Državama tako je na ovogodišnjim Olimpijskim igrama pripalo 39 zlatnih, 41 srebrna, te 33 bronzane medalje. Ukupno – 113.

Kineski sportisti osvojili su 38 zlatnih odličja, 32 srebra i 18 bronzi, dok je Japanu pripalo 58 medalja – 27 zlatnih, 14 srebrnih i 17 bronzanih.

Najuspješniji iz Evrope bili su Britanci sa po 22 zlatne i bronzane medalje, uz 21 srebro.

Među državama regije, najuspješnija je Hrvatska sa po tri zlata i srebra, te dvije bronze. Srbija je takođe osvojila tri zlatne medalje, uz jednu srebrnu i pet bronzanih. I slovenačkim sportistima pripala su tri zlata, te po jedno srebro i bronza, dok su Kosovu pripale dvije zlatne medalje. Među državama bivše Jugoslavije, jedno su odličje osvojili i Makedonci, i to srebrno.

Amerikancima ozbiljnije ‘prijetio’ jedino Sovjetski Savez

Riječ je o trećim uzastopnim Olimpijskim igrama na kojim su američki sportisti bili najuspješniji. Posljednji put je drugačije bilo 2008. godine u Pekingu, kada su najbolji bilans imali takmičari Kine.

Inače, Amerikanci su 18 puta bili najuspješniji na ljetnjim Olimpijskim igrama. Sedam puta su po osvojenim medaljama prednjačili takmičari Sovjetskog Saveza, računajući i 1992. godinu, kada su nastupili pod nazivom Ujedinjeni tim.

Po jednom, najuspješniji na Olimpijskim igrama bili su Francuska, Velika Britanija, Njemačka i Kina.

Rekordan niz, logično, drže Amerikanci, koji su bili najuspješniji na pet uzastopnih Olimpijskih igara od 1912. do 1932. godine.

Iako su tokom razdoblja zajedničke države sportisti sa ovog područja znali da naprave velike uspjehe na Olimpijskim igrama, Jugoslavija nikad nije bila među tri najuspješnije države. Sa Balkana je to polazilo za rukom takmičarima Grčke, koji su bili drugi 1896. godine, Bugarske, koja je bila treća najuspješnija država na Olimpijskim igrama 1980, te Rumunije, koja je bila druga u Los Anđelesu 1984. godine.

Portal Analitika