Očekuje se da će najmanje 120 miliona Amerikanaca glasati o davanju Obami drugog predsjedničkog mandata ili ga zamijeniti Romnijem.
Ishod izbora je neizvjestan. Iako Obama na nacionalnom nivou vodi sa jednim procentom prednosti u odnosu na Romnija (47 prema 46 odsto), odluku će donijeti desetak država u kojima je prednost jednog ili drugog kandidata mjerljiva u promilima ili u par procenata.
Komplikovani američki izborni sistem omogućava da kandidat koji danas dobije najveći broj glasova ne mora da uđe automatski u Bijelu kuću.
Naime, shodno ustavnoj odredbi od prije više od 200 godina, tu odluku donijeće elektorski kolegijum koji čini određeni broj predstavnika svih 50 saveznih država i glavnog grada Vašingtona. Nepisano je pravilo da ti elektori, po ustaljenoj proceduri, koja traje i do dvije ili tri nedelje, u principu potvrđuju izbornu volju građana.
Međutim, u istoriji američke demokratije zapisana su čak četiri odstupanja od tog pravila, a poslednji put bilo je to prije osam godina, kada je Dordž Buš tek posle dugog preganjanja, uključujući i konačnu odluku Vrhovnog suda dobio pravo na još jedan mandat u Bijeloj kući.Amerikanci danas biraju i svih 435 kongresmena iz Predstavničkog doma, čiji mandati traju samo dvije godine, kao i jednu trećinu od 100 senatora kojima je mandat šest godina. Ti izbori su, međutim, potpuno u drugom planu u odnosu na predsjendičke, ali tako će biti samo danas dok se ne riješi dilemma Obama ili Romni.
Prema staroj američkoj tradiciji, američki predsjednički izbori počinju nedugo posle ponoći u dva mala mijesta - Diksvil Noč i Harts Lokejšn u maloj američkoj državi Nju Hempšir blizu granice s Kanadom. Stanovnici ta dva mala mijesta zajedno imaju jedva 120 stanovnika. Oni su već glasali u ponoć, javljaju svjetske agencije.
Obama vodi u tri od četiri najvažnije “sving” države, dok Romni ima prednost samo na Floridi.
U prvih 43 sekundi danas je Obama dobio pet glasova isto koliko i Romni u Diksvil Noču. U Harts Lokejšn Obama je dobio 23 glasa, a Romni devet, javljaju svjetske agencije.
Za tridesetak glasova u dva mjesta u maloj državi Nju Hempšir blizu američke granice s Kanadom bilo je potrebno 5,42 minuta.
S obzirom na to da se u Americi predsjednik ne bira neposrednim izborom, već putem elektorskih glasova, koje daju savezne države, novi stanar Bijele kuće će postati onaj kandidat koji osvoji 270 elektorskih glasova, od ukupno 538, koliko postoji na nivou cijele zemlje. foto: cbc