Generalni sekretar USSCG, Srđa Keković kazao je da na protestu, koji će početi u 12 sati na Trgu Republike, očekuje dolazak oko deset hiljada građana.
- Želimo da čujemo od Vlade da li će da bude Vlada građana ili tajkuna, stranih investitora i poslodavaca, rekao je Keković na konferenciji za novinare.
Proširen spisak zahtjeva: On je naveo da se zahtjevi protesta, koji je danas najavljen Upravi policije, odnose na cijene bez ugradnje – struja, gorivo, telefon i internet, preispitivanje i raskid štetnih i koruptivnih privatizacionih ugovora, utvrđivanje pojedinačne odgovornosti svih koji su učestvovali u štetnim i koruptivnim privatizacijama i ispitivanje porijekla njihove imovine.
- Takođe, zahtjevi su i eliminisanje korupcije kao najveće biznis barijere i dovođenje investitora koji poštuju zakone, ulažu i otvaraju nova radna mjesta, slobodan Univerzitet, besplatno obrazovanje i jedinstvena primjena Bolonje, naveo je Keković.
On smatra da je suština da u okviru tih zahtjeva ukažu Vladi na dvije decenije procesa ugradnji, loših privatizacija i korupcije za koje niko nije odgovarao u crnogorskim institucijama.
- Činjenica da su se samo vrtjeli sa pozicije na poziciju, treba da pokažu konačno da žele da vladaju u interesu svih nas i da je došlo vrijeme da se zaustavi dalje urušavanje našeg standarda i da se zaustavi dalja ugradnja, rekao je Keković.
On je dodao da nema više vremena za čekanje i da pod tim motom pozivaju sve građane Crne Gore da im se pridruže na protestu.
- Vjerujemo da se ta energija probudila, da je nezaustavljiva i da će sam narod pokazati da nešto mora hitno da se mijenja u ovoj državi u korist svih nas«, naveo je Keković.
Izvršni direktor MANS-a Vanja Ćalović smatra da je protest samo nastavak onoga što se dugo pripremalo u Crnoj Gori.
Većina podržava proteste: "Znate da u Crnoj Gori ima 99 odsto onih koji nemaju nikakve koristi od ovakvih reformi koje se sprovode. Sigurna sam da većina građana podržava proteste i da će ih biti više nego dovoljno i da na tome nećemo stati ukoliko ne dođe do suštinskih promjena", rekla je Ćalović.
Ona je navela da građani neće kozmetičke promjene, ni pravnu državu na papiru, već stvarne reforme od kojih će korist da osjete i građani, a ne samo tajkuni.
- Vlada treba da vlada onako kako piše u zakonima i što je u javnom interesu, tražimo konkretne rezultate i rješenja za mnoge probleme do kojih su nas doveli 20 godina njihovih ugradnji, smatra Ćalović.
Ona je kazala da žele da neko ode u zatvor, jer je uništio crnogorsku ekonomiju, da se uzmu pare koje je neko iznio iz Crne Gore, da se pare vrate u državni budžet i da se taj novac iskoristi za pokretanje proizvodnje.
- Želimo individualnu odgovornost, a ne priču o vladama prethodnicama i naslijeđenim problemima. Želimo da znamo ko su nedodirljivi pojednici koje čuvaju oni koji sjede u Vladi i da organizovani kriminal prestane u Crnoj Gori, precizirala je Ćalović.
Ona je navela da će 18. marta tražiti od Vlade da radi u interesu svih građana, a ne da štiti organizovani kriminal.
- Poručujem građanima da mogu da otpuste jednog, prebiju, šamaraju, možda i da ubiju jednog, ali ne i sve nas. Vrijeme je za protest, kazala je Ćalović.
Želja da se napravi pravednije društvo: Predsjednik Glavnog odbora, Janko Vučinić je naveo da protesti 21. januara u Podgorici i 5. marta u Bijelom Polju nijesu samo izlivanje negativne energije nezadovoljnih radnika.
- To je mnogo više, jedna velika želja da se u Crnoj Gori napravi bolje i pravednije društvo, rekao je Vučinić.
Protest 18. marta je, kako je naveo, poziv Vladi da skinu ugradnju sa računa, da raskinu štetne i koruptivne privatizacione ugovore, poziv državnom Tužilaštvu da odgovori na pitanje koje oni između sebe postavljaju da li je bilo neznanje ili korupcija, a nama se čini da se ne zna čega ima više u toj rečenici.
Što se tiče aktuelne teme u vezi Kombinata aluminijuma (KAP), Željezare i onih ugašenih fabrika, Vučinić smatra da treba učiniti sve kako bi se održala proizvodnja aluminijuma i čelika i da sve zatvorene fabrike ožive.
Predsjednik Studentske unije, Demir Hodžić je kazao da je vrijeme da partije prestanu vladati univerzitetima, da se oslobodi državni univerzitet, da profesori vladaju svojim znanjem na fakultetima, a ne partijskim knjižicama, jer su oni tu zbog studenata.
- U Crnoj Gori najveći privatni univerzitet je državni, a vrijeme je da besplatno obrazovanje zavlada na državnom univerzitetu, što je i jedan od naših zahtjeva, naveo je Hodžić.
On je rekao da traže da država donese dokument kako bi se Bolonja jedinstveno primjenjivala na sva tri univeziteta i samim tim bi se poboljšao kvalitet obrazovanja.