Porijeklo otpada, koji je stigao do hrvatske obale, otkriveno je na osnovu naljepnica na albanskom jeziku, pronađenih na ambalaži nekih proizvoda.
Do skandala je došlo iz nekoliko razloga, kaže Ermal Dizdari, savjetnik za odnose sa javnošću u albanskom Ministarstvu za ekologiju, ukazujući da im je "poznata zabrinjavajuća pojava bacanja otpada na obalama rijeka, koje se ulivaju u more".
Zbog velikih količina, smeće koje je ostavljeno na obalama rijeka dospjelo je u more, a morske struje su ga potom odnijele u pravcu Hrvatske, što je dovelo do ekološke katastrofe na hrvatskoj obali, navodi DV, ukazujući da su službenici albanskog Ministarstva za ekologiju počeli da istražuju uzroke koji su doveli do toga.
"Angažovali smo sve strukture za istraživanje, kako bismo utvrdili razloge koji su doveli do toga da albanski otpad završi na hrvatskoj obali. Posebno nas zanima iz kojih dijelova Albanije je sve to poteklo. Očekujemo i punu saradnju hrvatskih vlasti, kako bi sve to što prije razjasnili", tvrdi Dizdari. Albanski aktivisti za zaštitu okoline se nadaju da će se porijeklo ovog skandala brzo otkriti. Oni se, naime, godinama neuspješno bore kako bi spriječili ovakve i slične pojave, ističe njemački radio.
"Zagađenje hrvatske obale dolazi, u ovom slučaju, od nakupljenog otpada na albanskoj obali, uglavnom niz rijeke Drin i Buna, koji su glavni nosioci zagađenja. Nažalost, mi nemamo neki sistem upravljanja otpadom, kako bismo izbjegli zagađenje albanske obale, posebno tokom zime kada je intenzitet padavina puno veći", kaže Feruni, jedan od čelnika ekološkog pokreta Albanije.
On objašnjava da je kombinacija tih padavina i vjetrova, koji dolaze sa južne strane obale, dovela do plutanja smeća ka hrvatskoj obali, upozoravajući da zbog takve vremenske "kombinacije", smeće iz albanskog primorja može da zagadi i obale Italije, Grčke, ili Crne Gore. Ovaj aktivista tvrdi da je situacija u zemlji paradoksalna, s obzirom da je Albanija usvojila zakon o uvozu otpada iz evropskih zemalja, a nije u mogućnosti da upravlja ni svojim otpadom.
"Albanija nema pravni okvir, niti potrebnu infrastrukturu za sprovodenje standarda Evropske Unije", istakao je on.