Debakl Češke u Tirani

Počeo je oktobarski ciklus kvalifikacija za Euro 2024, i to utakmicama u grupama "A", "D", "E" i "I".

Albanija nadomak Eura, Hrvatska poražena od Turske, Morata i Sanset srušili Škotsku Foto: UGC

Vijest večeri stiže iz Tirane, gdje je Albanija deklasirala Češku (3:0) i stigla u predvorje Eura.

Španija je u derbiju grupe "A" nanijela prvi poraz Škotskoj (2:0), dok je Hrvatska pred svojim navijačima poražena od Turske (0:1).

Prvi poraz Škota, Haland dva puta pogađao na Kipru

Škotska je doživjela prvi poraz u kvalifikacijama, i to od Španije u Sevilji - 2:0 (0:0). No, iako rezultat to možda i ne govori, teško je 'furija' večeras došla do pobjede.

Škoti su u 60. minutu pogodili - po navici, strijelac je bio Mektomini. No, njegov je pogodak ipak poništen zbog ofsajda. Prednost domaćima donio je Alvaro Morata u 74. minutu, i to na asistenciju Navasa. Sve dileme o pobjedniku razriješio je Sanset u 86. minutu.

Uz dva gola Halanda i po jedan Sorlota i Aursnesa, Norveška je trijumfovala na Kipru (0:4) i tako zadržala nade kako bi se na kraju ipak mogla naći na Euru.

Grupa "A": Španija - Škotska 2:0, Kipar - Norveška 0:4.

Tabela: Škotska 15, Španija 13, Norveška 10, Gruzija 4, Kipar 0.

Trijumf Turske u Osijeku, Letonija šokirala Jermene

U derbiju grupe "D", Turska je u Osijeku trijumfovala protiv Hrvatske - 0:1 (0:1). Odavno 'vatreni' nijesu odigrali tako očajno kao u prvom dijelu igre, što su gosti iskoristili i golom Barisa Jilmaza u 30. minutu stigli do prednosti.

Nijesu mogli domaći u nastavku ni do izjednačenja, tako da je sada Turska lider grupe "D".

Senzacija se dogodila u Rigi - tamo je Letonija upisala prve bodove, pošto je savladala Jermeniju 2:0 (1:0), pri čemu je gotovo čitavo drugo poluvrijeme imala igrača manje.

Grupa "D": Letonija - Jermenija 2:0, Hrvatska - Turska 0:1.

Tabela: Turska 13, Hrvatska 10, Jermenija 7, Vels 7, Letonija 3.

Katastrofa Češke: Albanija nadomak plasmana

U grupi "E" nastavljena je dominacija Albanije. Nakon Poljske, u Tirani je večeras savladana i Češka, rezultatom 3:0 (1:0).

Domaće je već u devetom minutu u vođstvo doveo Asani, a Česi su od 40. minuta imali igrača manje, pošto je Hajtil isključen zbog drugog žutog kartona. U 51. minutu je pogodio Seferi, uslijedila je VAR provjera i sve je bilo čisto, tako da je već tada bilo jasno ko će večeras slaviti na krcatoj Air Albania areni. Nije to, međutim, bilo sve od domaćih - u 73. minutu je Seferi postigao još jedan gol, pri čemu je teži dio posla odradio asistent Dalku. U 84. minutu je i Muja pogodio suparničku mrežu, ali bio je to ofsajd.

Albanci su sada u izuzetnom položaju, tim prije jer ih do kraja očekuje gostovanje Moldaviji i meč protiv Farskih Ostrva u Tirani. Moguće su i kombinacije po kojima bi ih i tri boda do kraja odvela na Euro.

Poljska je trijumfovala na Farskim Ostrvima (0:2), uz golove Šimanskog i Bukse, pri čemu je Zjelinski promašio penal. Tako su Poljaci sada drugi, no imaju meč više i od Češke i od Moldavije.

Grupa "E": Albanija - Češka 3:0, Farska Ostrva - Poljska 0:2.

Tabela: Albanija 13, Poljska 9, Češka 8, Moldavija 8, Farska Ostrva 1.

Prva pobjeda Kosova, Rumunija zakomplikovala situaciju

Fudbaleri Kosova konačno su upisali prvu pobjedu u grupi "I", i to u gostima protiv Andore - 0:3 (0:0). Dva gola postigao je Rašica, a jedan Zećiri.

Neprijatno je iznenadila Rumunija, koja je u Mađarskoj odigrala bez golova protiv Bjelorusije i time zakomplikovala šanse kada je plasman u pitanju.

Grupa "I": Andora - Kosovo 0:3, Bjelorusija - Rumunija 0:0.

Tabela: Švajcarska 14, Rumunija 13, Izrael 11, Kosovo 7, Bjelorusija 5, Andora 2.