Zato je ovaj intervju posvećen kolegi koji se našao na udaru kotorske vlasti zato što je neko procijenio da je mnogo branio DPS. Podsjetićemo da su Vijesti čitavu naslovnicu od 8. aprila ove godine posvetile gašenju jednog medija, dajući, uz fotografiju Mandića, naslov: “Ugašen Skala radio, Mandić na “braniku države” samo na internetu”. Uz ovaj maliciozan naslov ide i tekst u kojem se tvrdi da je Skala bila “neskrivena” propagandna mašina DPS-a i njemu bilskih stranaka…”
“Lagali su i tada, baš kao i danas, jer upravo DPS, posebno na lokalnom nivou, nije opraštao Skali izvještava- nje o pojedinim lošim pote- zima vlasti koju su pripadnici te partije personifikovali“, kaže Mandić za VN.
VN: Skala radio je ugašen 26. februara ove godine, poslije 19 godina postojanja. Je li baš moralo tako?
MANDIĆ: Nije moralo. Mogla je Skala da traje još. A zašto smo ugašeni? Prvenstveno zbog toga što smo patriote i što smo štitili nacionalne interese naše Crne Gore. To je smetalo mnogima. Ne samo ovoj novoj hordi, nego i pojedincima iz prethodne vlasti. Mi nikoga nijesmo šteđeli. Važno je bilo da je svaka izgovorena riječ istina. A da nije, imali bismo problema sa dijelom pravosuđa koji je pokazao koliki mu je stepen profesionalizma. Uvrede, klevete, prijetnje na račun Skale bile su česta pojava. Tužilaštvo nije prepoznalo ništa u tom sramnom atakovanju. Jedino ko je čestito radio svoj posao je kotorski Sud za prekršaje. Hvala im na tome. Rijedak su primjer, zaista.
VN:Što su na to kazali Kotorani? Zna se da su mnogi obožavali Skalu?
MANDIĆ: Kotorani su prespavali gašenje Skale. Mnoge nije interesovalo ništa do vlastiti interes. Sad kad malo toga funkcioniše, javljaju se. Možete li što da uradite, pitaju nas, jer fekalije plivaju ljetnjim bazenom, tradicionalnim kupalištem Kotorana. Tu su i mnoga druga pitanja, od onih komunalnih pa do građevinskih, o političkim da ne govorim.
Zovu pojedinci i kažu doslovice: Samo vi možete da učinite nešto. Pomozite da neko nešto preduzme. Ali, Skala više ne emituje program. Imaju lokalni javni servis, pa neka se njemu obraćaju.
VN: Koliko sudskih presuda imate?
MANDIĆ: Moram se zamisliti da prebrojim. U napadima na Skalu ubjedljivo prednjači koncern Vijesti. Tuže nas za sve i svašta. Imam utisak da se ne zadovoljavaju što nas više nema u etru. Sad bi i portal da nam ugase. Idu im na ruku sudije. Skala je svaki spor sa njima izgubila. Nije samo Skala. Tu su i drugi mediji koji plaćaju danak ovim, kako se u mnogim medijima nazivaju, „reketašima“. Mislim da je sad pet sudskih sporova. Dva smo izgubili, ali kako je sad stečaj u preduzeću, oni sad tuže mene lično.
VN: Čemu se nadaju?
MANDIĆ: Nadaju se velikim finansijskim iznosima, iako nema nikakve osnove ni za pokretanja postupaka. Siguran sam da ćeMeđunarodni sud presuditi u našu korist, jer nije moguće da se jedan medij tuži i izgubi zbog toga štoje jedan komentar, sa kojim nemamo nikakve veze, biouperen protiv nekog političara. Viši sud je preinačio presudu Osnovnog i nama odredio da platimo. Sve se oko novca vrti. Finansijsko iscrpljivanje crnogorskih medija, koje bi ih dovelo do nemogućnosti daljeg rada, cilj je Vijesti i onih koji ih podržavaju.
Podsjetiću da je Viši sud u Podgorici preinačio i jednu od presuda Vijestima i odredioda Skala plati veći iznos od presuđenih tri hiljade. Mislim da se radi o četiri ili pet hiljada. Ko će više popamtiti. To je neviđena hajka na crnogorske medije.
VN: Zašto se mediji nijesu udružili u odgovoru na takve napade?
MANDIĆ: Da jesu, niko nam ništa ne bi mogao. Ali, očigledno je da se i odovih medija koji plaćaju cijenu zbog montiranihprocesa, jedan dioi dalje plaši uticaja Vijesti. Samo nekoliko beskompromisnih istrajava. Ako se tako nastavi, ubzo ćemo ostati bez istinskih crnogorskih medija. Pjevaće nam Ceca i trubači po ciobožji dan. Slušaćemo lažnu istoriju, a Srbi su u tome majstori. Da slažu i prevare, nema im premca. Dovode se i dovodiće poluistoričari i falsifikatori crnogorske istorije i tradicije. Razni Rakovići, Antići, Bećkovići da po Crnoj Gori mešetare i lažu. Omogućeno im je da imaju svoje elektronske medije, televizijske i radio stanice skoro u svakom većem gradu i brojne portale. Podsjetiću da se Skala radiougasila svojom inicijativom jer više nije biou mogućnosti da se bori sa diskri minacijom kojoj je bioizložen dugi niz godina.
A Skala je bila prepoznata prvenstveno po istinitom izvještavanju o temama koje su bile važne za podizanje kvaliteta života naših građana, ali i afirmisanju tradicije, istorije i kulture kojim su se naš grad i naša zemlja s pravom ponosili. Skala radio je bio istinski borac za obnovu crnogorske nezavisnosti. Prepoznat kao takav postao je stalna meta unio- nistima, partijama koje su baštinile četničku ideologiju i želju da Crna Gora bude makar i mali dio velike Srbije. Spočitavana mu je privrženost DPS-u, kako bi ga predstavila kao njenog glasnogovornika i produženu ruku njene politike. Lagali su i tada, baš kao i danas, jer upravo DPS, posebno na lokalnom nivou, nije opraštao Skali izvještavanje o pojedinim lošim potezima vlasti koju su pripadnici te partije personifikovali.
VN: Zašto je taj medij od kotorske vlasti i njenog predsjednika Jokića bio prepoznat kao opasnost?
MANDIĆ: To samo on zna. Ostaće upamćen kao jedini predsjednik opštine koji nije želio nikakvu saradnju sa Skala radiom.
Skali je bilo jasno da će Jokić,koristeći svoje uslugarske medije, koje je za vrijeme dvogodišnje vladavine dobro plaćao, nastaviti da atakuje na ovaj medij. Ali, štoon to može da učini i na koji način da pokuša povrijedi Skalu i zaposlene u njoj, kako bi zadovoljio šačicu svojih nevaspitanih i nekulturnih jednoumnih primitivaca? Može da raskine ugovor koji ionako ističe sljedećeg mjeseca. Da je bar malo veći, a nije, Jokić bi sačekao da ugovor istekne. Navodni razlog za prestanak ugovora našao je u nedostavljanju CD-a opštini sa na snimljenim programom koji je predmet ugovora. Zna on dobro da to nije bilo potrebno jer je Skala svaku informaciju o fukcionisanju lokalne uprave, preduzeća i ustanova čiji je osnivač, objavljivala na svom sajtu, tekstualno i tonski. To je bio dodatan posao Skali, ali to govori da je ovaj medij učinio više od onoga štose ugovorom traži. Dakle, Jokić je slagao javnost, kao uostalom i mnogo puta do sada.
BROJKE GOVORE KO SU MEDIJSKI FAVORITI
VN: Koliko ima istine u tome, a to su tvrdile i Vijesti, da ste finansirani iz opštinskog budžeta?
MANDIĆ: Poznato mi je što su Vijesti pisale, osvanuo sam na njihovoj naslovnici jednog dana, preko čitave stranice, uz poruku da sam kao neki kriminalac.
Da se vratim činjenicama. Današnja vlast je, posredstvom svojih medija, obavještavala lažno građane da je Skala bila na jaslama opštinskog budžeta. Zaposleni u Skali su građani Kotora i imaju sva prava kao i svi drugi koji žive u ovoj opštini. To pravo im Jokić i njegova družina onemogućavaju dugo već, u nadi da ćemo se ugasiti, što bi značilo da više ne bi bilo svjedoka njihove rabote u Kotoru. Skali je onemogućeno da učestvuje svojim projektima za opštinska sredstva, čime je javno diskriminisana.
Vršen je pritisak i na firme čiji su vlasnici Srbi da prekinu saradnju sa Skalom, što se realizovalo skoro u potpunosti. To je jednostavno primoralo Skalu da sama isključi predajnike, shvativši da više nema potrebe da se bori u društvu kojemu istina nije važna i koji prihvata populizam kao društveni obrazac.
VN: Koliko je Jokić davao novca medijima i kojim?
MANDIĆ: Evo kako to izgleda na primjeru samo jedne godine.
Za lojalnost Jokić je Vijestima, Boka Newsu, TV Kotoru, Radio Kotoru (mimo budže- ta), TV Budvi, Danu, pa čak i Monitoru isplatio 115.578 eura.
A evo koliko je ko dobijao za lojalnost:
Vijesti: 62.218,67
BokaNews 14.418
TV Budva 1.570,80
TV Kotor 17.573
Radio Kotor 4.195
Dan 12.917,00
Monitor 2.685,85 eura
Sami procijenitekoliko je djelovanje ovih medija, uk- ljučujući i one koji se lažno predstavljaju, uticalo na razvoj i prosperitet Kotora.
Na opšte zadovoljstvo današnje vlasti, Skala radio više ne emituje program.
To nije naš poraz, već poraz demokratije jednog društva koje je imalo pružen korak ka porodici evropskih naroda. Pokušaćemo djelovanje i komunikaciju istinom sa građanima posredstvom portala. Hvala svima koji su nas podržavali.
VN: Kakva je medijska scena u Crnoj Gori?
MANDIĆ: Jadna da jadnija ne može biti. Već sam kazao da je mnoge medije kupila srbijanska propaganda. Svakome je jasno da se tu ne radi o zaradi, jer mediji u Crnoj Gori, osim onih koji rade protiv interesa države za veliki novac, ne mogu da žive od svog posla. Mali je marketinški kolač koji se dijeli, a kad se namire veliki, malima ne ostaje ništa. Nema privrede. Malo ko se ogla- šava. Jedino je politika unosan biznis.
Da je prethodna vlast mislila o interesu Crne Gore i imala želju da se odbrani od srbijanskih nasrtaja, formirala bi jak medijski tim koji bi, uz pomoć crnogorskih medija, onih kojima je Crna Gora i duša i tijelo. Oni bi služili da dijelom svoga programa afirmišu istorijsku istinu, dokazima favorizuju vrijednosti koje su je svrstali u red država čija je hrabrost, anti- fašizam i islobodarska iskra odjekivala širom svijeta kad god je to trebalo. Mala su to ulaganja. To je naš, a ne novac velikaša. Prethodnici su ga davali vlastitim neprijateljima, a oni navodni medijski uglednici, situirani i izuzetno dobro plaćeni, gledali su da ne uvrijede srbijansku političku i medijsku scenu. Pa i popovsku, da zlu ne trebalo, neko, poput koncerna, ne oplete po njima i ne saopšti što o njima zna. A „reketaši“ su znali rabotu. Naučili od Srba čije interese protiv Crne Gore danas zastupaju.
Teško ćemo se oporaviti. Od nas, a ne od njih. Jer smo samo mi problem.
Kad uspijemo to da riješimo i damo odgovor na to pitanje, riješićemo sve probleme koje imamo.
Samo da ne bude poput one: Ne lipši magarče do zelene trave!