Turizam

Iznajmljivanjem dva vazduhoplova kažu da su nadomjestili aktuelnu tražnju na tržištu

Air Montenegro: Kašnjenja letova neizbježna, dešavaju se iz razloga koji nijesu pod kontrolom prevoznika ili zbog - više sile

Iz PR sužbe crnogorske avio-kompanije, ističu da se iako su svi vazduhoplovi u floti Air Montenegro, uključujući i iznajmljene avione u formi ACMI zakupa prošli testove ispravnosti, te da se dešavaju ispadi iz saobraćaja iz tehničkih razloga, koji se nastoje otkloniti u najkraćim rokovima

Air Montenegro: Kašnjenja letova neizbježna, dešavaju se iz razloga koji nijesu pod kontrolom prevoznika ili zbog - više sile Foto: exyuaviation.com
Nikola Saveljić
Nikola SaveljićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Pritužbe putnika avio-kompanije Air Montenegro sve su učestalije, a protekle sedmice odnosile su se i na više otkazanih letova u posljednjem minutu. 

Tim povodom kontaktirali smo kompaniju Air Montenegro, odakle su nam kazali da je jedan od glavnih razloga otkazivanja letova i njihovih pomjeranja za kasnije sate otklanjanje tehničkog problema koji je, kako navode iz PR službe, uočen nakon detaljnog pregleda aviona, prije takozvanog flight check-a. 

„Prethodnih dana dobili smo jednu pritužbu od “anonimnog” putnika na letu iz Ljubljane, s obzirom da je let MNE 210 kasnio u polijetanju iz Podgorice ka Ljubljani, odnosno čekali smo potvrdu SLOTA od strane aerodrome u Ljubljani, kako bi smo mogli da obavijestimo putnike o tačnim satnicama polijetanja“, kažu oni.

Uzevši to u obzir, let MNE 210 iz Podgorice ka Ljubljani je kasnio, a u skladu sa ugovorima i obavezama kompanije prema putnicima, svima su, navode iz PR službe, bili obezbijeđeni meal vaučeri i dnevni boravak u hotelima u neposrednoj blizini aerodroma u Ljubljani, odnosno Podgorici. 

Za pomjeranje satnice presudni i eksterni faktori 

„Kašnjenja letova su kod svih avioprevoznika neizbježna okolnost, a dešavaju se najčešće iz razloga koji nijesu pod kontrolom prevoznika, već se radi o nepovoljnim meteo uslovima, zagušenjima u saobraćaju na rutama, zagušenjima na aerodromima polaska i dolaska, a nijesu rijetki ni slučajevi štrajkova, posebno na aerodromima u zapadnoj Evropi. Iako su svi vazduhoplovi u floti Air Montenegro, uključujući i iznajmljene avione u formi ACMI zakupa, prošli testove ispravnosti, i pripremljeni su za saobraćaj, dešavaju se nekad ispadi iz saobraćaja iz tehničkih razloga, koji se nastoje otkloniti u najkraćim rokovima“, istakli su iz ove kompanije za Portal Analitika.

Foto: Air Montenegro
Fotografija 1: Air Montenegro: Kašnjenja letova neizbježna, dešavaju se iz razloga koji nijesu pod kontrolom prevoznika ili zbog - više sile

Kako tvrde, ponekad su, uprkos blagovremenosti u izvještavanju putnika u izmjenama rada letjenja za pomjeranje satnice presudni i eksterni faktori, odnosno, kako kažu, viša sila na koju se ne može uticati.“

„Prava putnika u slučaju kašnjenja su apsolutno zaštićena shodno nacionalnoj i međunarodnoj regulativi, a kompanija Air Montenegro preduzima i dodatne aktivnosti u takvim situacijama, na koje je ne obavezuje Zakonodavac, a sve u cilju da putniku olakša nepredviđene okolnosti“, napomenuli su iz Air Montenegro.

Nadomješten nedostatak vazduhoplova

S obzirom na to da je na letovima Air Montenegro (Beograd-Podgorica) primijećena francuska posada, odnosno avion bez oznaka naše avio-kompanije, interesovalo nas je o čemu je riječ.

Iz PR službe crnogorske avio-kompanije su nam kazali su da se u vlasništvu kompanije To Montenegro nalaze dva aviona i to „Embraer 195“ registarskih oznaka AOA i AOB, a da su iznajmljeni „Embraer 190“ registarske oznake UR-EMA kompanija WIND ROSE, angažovan u bazi wet lease anžmana i AIRBUS 320 registarske oznake LYFJI kompanije Heston airlines po principu “dump lease”, što znači da je dio posade avio prevoznika Heston, a dio Air Montenegra.

„Za ovu punu sezonu smo iznajmljivanjem dva vazduhoplova nadomjestili aktuelnu tražnju na tržištu, čime smo prevazišli izazove I ispunili očekivanja partnera, putnika, ali i privrede. Svakako da je u okviru strateškog razvoja, komercijalne politike kompanije planiran budući dinamičan razvoj koji, između ostalog, podrazumijeva i nabavku novih vazduhoplova, širenje mreže destinacija I baze stabilnih klijenata - putnika“, kazali su iz Air Montenegro. 

Podsjetili su da će tokom juna flota Air Montenegro obavljati 25 letova dnevno iz Tivta i Podgorice ka planiranih 16 destinacija. 

„Sadašnje stanje prodaje kapaciteta, popunjenost letova i srednja prodajna tarifa potvrđuju optimizam da će ovo biti rekordna godina u poslovanju nacionalnog prevoznika i da će plan od blizu pola miliona prevezenih putnika biti ostvaren. Imajući u vidu da je pred nama puna - visoka turistička sezona, a u interesu turističke i komplementarne privrede, građana i države, smatramo da je uvođenje četvrtog vazduhoplova od višestrukog značaja“, zaključili su iz Air Montenegro. 

Portal Analitika

Komentari ()

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.