U dijelu godišnjeg izvještaja AI o Crnoj Gori podsjeća se da Evropska komisija priprema mišljenje o ulasku Crne Gore u Evropsku uniju.
Amnesti takođe podsjeća da je Komitet UN protiv torture pozvao crnogorske vlasti da garantuju osnovnu zaštitu pritvorenicima i da brzo istraže tvrdnje o lošem postupanju u zatvorima.
U izvještaju AI se navodi da je sloboda izražavanja u Crnoj Gori ugrožena prijetnjama, kaznama i neriješenim političkim ubistvima, prenosi Beta.
Kad je riječ o diskriminaciji, Amnesti podsjeća na pripremljen nacrt zakona protiv diskriminacije ali i na saopštenje ministra za ljudska prava i manjine iz novembra 2009. kojim se diskriminišu homoseksualci.
AI tako prenosi izvještaj Komiteta UN o eliminisanju rasne diskriminacije u kojem se navodi da i dalje postoje tvrdnje o policijskoj brutalnosti i lošem tretmanu i izostanku brze i nepristrasne istrage tih slučajeva.
U izvještaju AI se ukazuje i da u Crnoj Gori i dalje ima 4.476 Roma, Aškalija i Egipćana sa Kosova i da bi predloženi amandman na zakon o strancima omogućio tim ljudima kao i onima iz Hrvatske i iz BiH da zatraže boravišnu dozvolu.
Kad je riječ o nasilju na ženama i djevojkama, Amnesti podsjeća da je Crna Gora i dalje tranzitna zemlja za žene i djevojke žrtve trgovine ljudima radi seksualnog iskorišćavanja i da je propustila da osudi odgovorne i identifikuje žrtve.
Amnesti takođe dodaje da nacrt zakon o nasilju u porodici nema odgovarajuće odredbe o primjeni zaštitnih mjera.