- Ne osjećam nikakvu krivicu. Zašto bih? Pitanje vam je poput - da li Rusija treba da ima uticaj u Finskoj? Ne. Obije zemlje su nezavisne i tako međusobno treba da se odnose. Ne treba zaboraviti istoriju, šta se događalo na Balkanu. I kada su se određene stvari dogodile, Srbija je izgubila pravo da upravlja Kosovom. To je jasno rečeno, i moj plan je jasan oko toga - objasnio je Ahtisari.
Ahtisari je istakao da je sa njegovim planom sve u redu, i da su svi znali šta će ponuditi već početkom 2006. godine.
- Nakon sastanka u Londonu 31. januara 2006. zamolio sam članice Kontakt grupe da proslijede privatne poruke Beogradu, Prištini i kosovskim Srbima. Prva tačka tih osam privatnih poruka je bila veoma jasna: „U svjetlu onoga što se dogodilo na Kosovu, zbog akcija Srbije, povratak Kosova unutar Srbije nije održiva opcija“ – istakao je Ahtisari.
Prema njegovim riječima, to su svi znali, i zato su pregovori bili na neki način akademski, jer Srbija nije željela da sarađuje.
- Ali, poruka je bila jasna, i drago mi je da sam napravio plan koji je sve na svijetu podsjetio da ako se određene loše stvari dogode, oni koji su na vlasti će izgubiti pravo da upravljaju – dodaje on.
- Tokom pregovora, dok je plan pravljen, nije bilo nikakve saradnje sa Srbijom, srpskim profesionalcima je bilo zaprijećeno da će izgubiti svoje poslove, ukoliko budu sarađivali. Kolege i ja smo željeli da imamo najbolju moguću zaštitu manjina, naročito za srpsku zajednicu, i ne vjerujem da ćete naći bolje mehanizme zaštite od onih u planu. Nije krivica plana, već stavovi ljudi - naglasio je Ahtisari, dodajući da svi moraju da se mijenjaju, ne samo političari na obije strane.
Za to je, prema njegovim riječima, potrebno vrijeme i to će biti „dugogodišnje vježbanje“.
Kada je riječ o samom dijalogu Beograd i Prištine, Ahtisari je poručio da „umjesto da govore da će pregovarati, trebalo bi najprije da sprovedu ono što je dogovoreno“.
Foto: vesti-online.com