Društvo

Ko koga prati

Ah taj Twitter

Uticaj društvenih mreža, jeftinog sredstva političke agitacije i propagande je opštepoznat kao široko rasprostranjen i glavni saveznik populizma.

Ah taj Twitter Foto: Portal Analitika
Tinka Đuranović
Tinka ĐuranovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

Svjedočimo onlajn komunikaciji preko platformi i društvenih mreža gdje činjenice posustaju, a sadržaji i objave ne, naprotiv, umnožavaju se i prepliću razni identiteti i izvori – tehnološki, kulturni, politički.

Među onlajn društvenim mrežama Twitter je zbog kratkih poruka, uglavnom jednosmjernih postao najpodesniji za političare, što govori o specifičnom fenomenu komunikacije. I nemogućnosti polemike: njihova je prva i posljednja.

Zavisno od sredine i mentaliteta koristi se i Facebook, koji je takođe veoma uticajan, a u Crnoj Gori je i Instagram zastupljen. 

Novo moćno sredstvo političke komunikacije, Twitter, bio je jedan od najčešće korišćenih izvora informacija u planetarno najjačoj informativnoj mreži CNN, zahvaljujući Donaldu Trampu, bivšem predsjedniku SAD. Trampovi tvitovi su svakodnevno bili tema informativnih programa sve dok mu nalog nije obrisan zbog mogućeg uticaja na povećanje nasilja u danima pred inauguraciju predsjednika SAD Džozefa Bajdena.

Koliko je Twitter zastupljen u regionu govori podatak objavljen aprila prošle godine, da su timovi ove mreže za provjeravanje autentičnosti korisnika, ugasili 8.558 naloga koji su, po njihovom obrazloženju, bili angažovani na promovisanju SNS, vladajuće stranke u Srbiji i njenog lidera Aleksandra Vučića.

Uga-eni-nalozi-Srbija

U Crnoj Gori, era Twittera malo kasni, stigla je sa populizmom koji je pratio izbore 30. avgusta 2020. godine.

Ko od novih političkih protagonista do tada nije imao nalog, ekspresno ga je otvorio, skoro kao po diktatu, a ko je već imao oživljava ga u maniru koji bi pohvalili Tramp ili Vučić. 

Partije i protagonisti koji konstituišu novu Vladu uspješno su koristili društvene mreže u predizbornim kampanjama. Direktno su komunicirali sa svojim pratiocima i fanovima, birajući riječi i formulacije sročene da izazovu emotivne reakcije, da budu dijeljene, lajkovane, retvitovane, citirane... Njihovi nespretni i nemontirani kadrovi i objave, izgledali su mnogo pristupačnije i bliskije od svečano namještenih bina, besprijekornih video klipova i fotografija građanskih partija koje su tada bile na vlasti.

Za novu Vladu je, i zbog brze i direktne komunikacije, Twitter takođe bio idealni oslonac. Ministarstva/apostolati su nastavili da koriste naloge prethodnih ministarstava uz korekcije. Jedina dva koja nemaju Twitter naloge su Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija - baš ono kome je najviše imanentna takva komunikacija i Ministarsvo poljoprivrede i ruralnog razvoja.

Većina ministarki i ministara naloge je otvorila u drugoj polovini 2020, zbog novih uloga koje imaju na političkoj sceni Crne Gore, pa se mogu prema javno dostupnim podacima sa Twittera izdvojiti sljedeći podaci:

Predsjednik Vlade Crne Gore prof. dr Zdravko Krivokapić otvorio je nalog u avgustu 2020. godine. Na "kaveru" njegovog profila  nazire se grb u pozadini, a dominantan je ispis Zajedništvo je mjera naše budućnosti“ gdje su neke riječi plave, a neke crvene boje. Kao da je neki omaž trobojki. Još samo kad bi bilo tumačenje na koje se zajedništvo misli zemaljsko ili sa nebom. Ili se od populističke riječi zajedništvo pravi bojno polje podjela? 

Zdravko-Krivokapi-Twitter

Za kratko vrijeme premijer Krivokapić okupio je veliki broj pratilaca, blizu 25.000. Broj naloga ličnosti i institucija koje on prati je svega 42: među državama iz regiona prati samo Vladu Srbije (@Serbian Gov) i Vladu RS. Ne prati Савјет министара БиХ (@Vijećeministara), a nedavno je morao javno da objašnjava, da nije zvanično čestitao Dan Republike Srpske, nego privatno.

Američkom predsjedniku Džou Bajdenu i potpredsjednici Kamali Haris, čestitao je imenovanje, ali ih nije  zapratio na Twitteru. Prati arhivirani nalog President Trump 45 Archived @POTUS45. Bolje rečeno: pratio je taj nalog i ostao mu vjeran iako je – „zamrznut“. 

Takođe prati zvanične naloge Vlade UK, zatim američki State department, arhivirani nalog The White House 45 Archived. Od istaknutih političara i državnika prati Borisa Džonsona, kao i Vladimira Putina (@President of Russia). 

U regionu prati Aleksandra Vučića, ne i svoju koleginicu Anu Brnabić. Slična je paralela sa zvaničnicima Hrvatske - prati Ured predsjednika RH, ali ne i premijera Andreja Plenkovića.

Čestitajući Dan novinara Crne Gore izjavio je: "Sloboda i depolitizacija svih profesija, od kojih danas posebno ističemo novinarsku, jedan je od naših ključnih ciljeva i preduslov zdravog društva", ali od medija prati samo Vijesti.

Od diplomatskih predstavnika prati ambasadu Rusije u Crnoj Gori, Američku ambasadu u Crnoj Gori, ambasadorku Džudi Rajzing Rajnke, zvanični i privatni nalog EU ambasadorke Oane Kristine Popa, te predstavnice UNDP Danijele Gašparikove.

Iz finansijskog svijeta prati World Economic Forum, World Bank, EBRD, Crnogorski elektroprenosni sistem. Takođe prati Upravu za statistiku Monstat, Univerzitet Crne Gore, Naučno tehnološki park Crne Gore.

Prati zvanični nalog Vlade Crne Gore na našem jeziku, koji postoji od 2011. godine i ima više od 29.000 pratilaca, sada ga je preuzela apostolska vlada, a od ministara prati samo - Milojka Spajića @MickeySpajic. 

Postove objavljuje kombinovano nekada ćirilicom, a nekada latinicom, lično se obraća svojim sljedbenicima, neposredno, u prvom licu, što je trend inače na Twitteru, koristeći povremeno izraze ličnog zadovoljstva i ocjena poput odličan sastanak, obradovalo me, raduje me, zahvaljujem se na divnom dočeku.

Potpredsjednik Vlade dr Dritan Abazović, nalog na Twitteru ima od jula 2013. godine. Od svih u apostolskoj vladi ima najveći broj pratilaca i po intenzitetu političkih objava najviše liči na Trampa ili koalicionog partnera Medojevića. Izvještava o svojim aktivnostima, povremeno nastupa kao portparol premijera Krivokapića, izvještava o hapšenjima, predstavlja „slučajeve“, prenosi saopštenja svoje URA, kao i statuse svojih kolega ministara. Nedavno je tvitom skrenuo pažnju na važnost obilježavanja Internacionalnog dana sjećanja na žrtve Holokausta, a pritom poznato je, da nije dao podršku za izglasavanje rezolucije o Srebrenici u Skupštini Crne Gore.

Zajednička interesovanja ministra finansija  Spajića, ministra ekonomskog razvoja Milatovića i Princa Karađorđevića - finansije i(li) SPC

Ministarstvo finansija i socijalnog staranja (nastalo integrisanjem Ministarstva finansija i Ministarstva rada i socijalnog staranja) nastavilo je da koristi raniji nalog Ministry of Finance @MiniFinME formiran oktobra 2011. godine. Ima preko 2500 sljedbenika a prati 178 profila. Administrator ovog naloga najvećim dijelom retvituje (prenosi) statuse ministra Spajića i Vlade Crne Gore.

Milojko-Spaji

Ministar finansija i socijalnog staranja mr Milojko Spajić, Twitter-u se priključio od juna 2020. godine, ima preko 5 400 sljedbenika, a sam prati 72 profila. Redovno izvještava o svojim aktivnostima, zatim o naporima koje ulaže za preduzeća Barska plovidba, Montenegro Airlines, a za osnivanje nove ToMontenegro avio kompanije najavljuje poštovanje načela meritokratije i transparentnosti. U tu svrhu je iskoristio Twitter da objavi poziv - da svako ko vjeruje u novi početak, doprinese i pošalje biografiju na link. Čestitao je Dan novinara putem svog naloga, ali ne prati nijedan medij u Crnoj Gori na Twitter-u.

Prati nalog Američke ambasade u Srbiji, nalog američkog amasadora u Srbiji, a ne prati nalog američke ambasade u Crnoj Gori, niti nalog ambasadorke Džudi Rajzing Rajnke. Prati nalog Britanske ambasade u Crnoj Gori i ambasadorke Karen Medoks. 

Ministarstvo ekonomskog razvoja koristi nalog Ministarstva ekonomije oktobra 2016. godine, ima preko 2900 sljedbenika, a prati 199 naloga. Postovi govore o mnogobrojnim susretima sa stranim predstavnicima i diplomatama, predstavnikom EBRD u Crnoj Gori, sa ambasadorkom UK, predstavnicom UNDP. Zatim tu su izvještaji sa sastanaka i najave paketa mjera podrške građanima. 

Ministar ekonomskog razvoja mr Jakov Milatović, pridružio se Twitter-u decembra 2020. godine. Ima preko 1700 sljedbenika, a sam prati svega 18 profila, uglavnom političara, mali broj kolega iz Vlade. Saopštava o svojim aktivnostima, mjerama koje planira kao podršku privredi i građanima, a kao kolega Milojko Spajić izvještava o svom napornom radu.

Jakov-Milatovi

Do sada je Milatović retvitovao samo objave Premijera Zdravka Krivokapića i ministra Milojka Spajića.

Zanimljiv podatak je da ministar Milatović i ministar Spajić prate Princa Filipa Karađorđevića, sina prestolonasljednika Aleksandra Karađorđevića. Princ Filip Karađorđević se sa porodicom doselio u Srbiju polovinom 2020. izjavljujući da je vizija koju ima za budućnost svoje porodice život i rad u Srbiji i da osjeća obavezu služenja Srbiji. 

Princ Karađorđević radi kao finansijski analitičar u jednoj od najrespektabilnijih svjetskih firmi koja se bavi investicionim bankarstvom

Početkom septembra princ Filip Karađorđević je imao potrebu da demantuje glasine - da živi na grbači države Srbije i naroda, pa je izjavio da živi od svog rada. U njegovoj biografiji može se pronaći da se bavi međunarodnim finansijama i da je radio za IKOS hedž fond sa Kipra (IKOS global systematic hedge fund), a za Alo.rs je izjavio da sada radi kao finansijski analitičar u jednoj od najrespektabilnijih svjetskih firmi koja se bavi investicionim bankarstvom, upravljanjem imovinom i drugim finansijskim uslugama, pre svega sa institucionalnim klijentima. Nije naveo naziv te firme.

Iako Karađorđević izjavljuje da želi da doprinese Srbiji, na Twitter-u ne prati nijednog ministra Vlade Srbije, čak ni premijerku Anu Brnabić. Interesovanja princa Filipa, sudeći po Twitter-u su za Crnu Goru drugačija, moglo bi se zaključiti da su poslovno orijentisana, jer osim premijera Zdravka Krivokapića prati ministre Milojka Spajića, Jakova Mrvaljevića i Mladena Bojanića. 

Na Twitter-u je Princ Karađorđević objavio čestitku poslanicima, zatim izbor premijera Krivokapića i Predsjednika Skupštine Alekse Bečića već 23. septembra i poželio da sestrinsku Crnu Goru vode putem mira stabilnosti i prosperiteta. Od medija u Crnoj Gori prati Svetigorapress i Radio Svetigora.

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava je otvorilo nalog na Twitteru decembra 2020, ali ga ne koriste za objave, nikoga ne prate, a imaju - 12 sljedbenika.

Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava dr Vladimir Leposavić, nema nalog, a ima nalog na Instagramu pod nikom beautifulovic. 

Magična privlačnost kontroverznog nobelovca Handkea, austrijskog književnika koji poriče genocid u Srebrenici

Ministarstvo unutrašnjih poslova @MupCG koristi već postojeći nalog koji je otvoren maja 2019. Nakon imenovanja ministra Sekulovića,  na Twitteru  objavljuju o njegovim sastancima, posjetama, prijemu donacija, zatim izvještaje o učešću na konferenciji. Nalog ima preko 4300 sljedbenika, a prati 318 profila među kojima je nedavno dodat Petera Handkea, kontroverznog Nobelovca, koji je bio podržavalac Slobodana Miloševića i koji poriče da se desio genocid u Srebrenici. Nejasno djeluje iz kojih poslovnih razloga Ministarstvo unutrašnjih poslova ima interes da prati nalog Handkea.

MUPCG

Ministar unutrašnjih poslova mr Sergej Sekulović je odmah po imenovanju imao nevolja sa Twitterom. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova je saošteno da je zloupotrijebljeno ime ministra i kreiran lažni nalog. U saopštenju je navedeno da je podvalu napravio nepoznati italijanski novinar Tomaso Debenedeti. Nikad nije pojašnjeno koji su bili motivi tog italijanskog novinara i da li je riječ o stvarnoj osobi. 

U januaru 2021. ministar Sekulović je otvorio novi nalog, ali još nije tvitovao.

Ministarstvo odbrane Defence MNE koristi već postojeći nalog formiran februara 2016, i objave se tiču velikog broja protokolarnih posjeta, sastanaka, intervjua za medije ministarke Injac, brojnijih u odnosu na ostale kolege i koleginice iz Vlade. 

Ministarka odbrane prof. dr Olivera Injac, prema dostupnim informacijama nema otvoren nalog na Twitteru.

Ministarstvo vanjskih poslova MFA koristi postojeći nalog formiran marta 2018. godine i izvještava o protokolarnim sastancima i posjetama ministra Đorđa Radulovića. Nalog ima više od 2.900 sljedbenika, a prati 221 nalog. 

Ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović, nema zvanični nalog, a nedavno je bio predmet podvale, objavljeno je da se pojavio lažni nalog sa njegovim imenom.

Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija (nastalo integrisanjem Ministarstva javne uprave i Ministarstva kulture) nema nalog na Twitteru. 

U jednoj od objava po imenovanju na funciju Ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija mr Tamara Srzentić, na svom nalogu objavila je da će ovo ministarstvo biti pokretač digitalne transformacije javne uprave i društva, ali i novih promišljanja i pristupa prema građanima i privredi. O takvim aktivnostima još nije izvještavala.

Na svom ličnom nalogu koji koristi od maja 2009. ministarka Tamara Srzentić kombinuje profesionalne statuse vezane za sastanke i lične utiske. Ona ima preko 3700 sljedbenika, a sama prati preko 2400 naloga. 

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta (nastalo integrisanjem četiri ministarstva) preuzelo je ranije formirani nalog Ministarstva prosvjete. Prebacili su ga na ćirilicu, tako da se sada ukucavanjem naziva ne može pronaći, ukoliko se koristi latinica.

Ministarka prof. dr Vesna Bratić nema aktivni Twitter nalog, a zbog skandaloznih nacionalističkih i šovinističkih objava ugasila je nalog na Facebooku.

Ministarstvo zdravlja nastavilo je da koristi ranije formirani nalog marta 2017. godine. Putem ovog naloga izvještavaju skoro isključivo o aktivnostima ministarke Bojović Borovinić. Naizmjenično se za pisanje statusa koriste latinica i ćirilica.

Ministarka dr Jelena Borovinić Bojović ima nalog od decembra 2020. godine, okupila je solidan broj sljedbenika, preko 2400, za nepuna dva mjeseca. Ne prati nijedan profil na twitter-u. Do početka januara je izvještavala o svojim aktivnostima, objavljivala poruke o zdravstvenoj zaštiti, kao i protestne poruke predsjedniku države Milu Đukanoviću.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede nema nalog na Twitter-u, a takođe ni ministar mr Aleksandar Stijović.

Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma koristi nalog prethodnog Ministarstva održivog razvoja i turizma formiran aprila 2012. godine. Statusi  koje objavljuju su o aktivnostima i sastancima ministra prof. dr Ratka Mitrovića koji nema svoj nalog.

Ministarstvo kapitalnih investicija (nastalo integrisanjem Ministarstva saobraćaja i pomorstva i dijela Ministarstva ekonomije) nastavilo je koristi nalog Ministarstva sabraćaja koji je formiran marta 2019. godine. Ima preko 1900 sljedbenika, a prati 211 profila ove društvene mreže.

Izvještavaju o aktivnostima ministra Bojanića, objavljuju konkurse, retvituju njegove polemike, najave gašenja Montenegroa Airlinesa, demanti gašenja Termoelektrane u Pljevljima, demanti privatizacije Željeznice.

Ministar Mladen Bojanić  otvorio je novi nalog novembra 2020. godine. Ranije je  tokom kampanje za predsjedničke izbore imao nalog koji više ne koristi.

On ima preko 4600 sljedbenika, a sam prati 73 profila na Twitter-u. Aktivnosti na ovom svom nalogu započeo je fotografijom neformalnog sastanka kandidata za ministre ekonomskog dijela predložene Vlade Crne Gore – sa budućim kolegama Milojkom Spajićem i Jakovom Milatovićem.

Na svom nalogu osim izvještaja o protokolarnim posjetama, objavljuje kritičke osvrte na dokumentaciju iz prethodnog perioda, polemiku sa bivšom ministarkom koju je nazvao aparatčikom DPS-a, zatim prozivkom poslanika Damira Šehovića o kontradiktornom stavu prema kontrolnim saslušanjima. Poznat je i po više puta upućenom pozivu putem Twitter-a bivšem premijeru Dušku Markoviću za gostovanje u emisiji Reflektor.

Čestitao je Dan novinara riječima „Kojoj god redakciji pripadali, koga god hvalili ili kudili, neka vam je srećan Dan novinara Crne Gore“, a od crnogorskih medija prati samo @Vijesti i @In4s. Takođe, kao i @MupCG.

Na društvenim mrežama predstavljamo najčešće samo pozitivnu sliku sebe, ne onu realnu, jer svako želi da uljepša predstavu o sebi. Ljudi na vlasti imaju i direktne koristi od "uljepšane slike o sebi". Samoreklamerstvo je najudobnija pozicija, a suprotnost njoj je - hejtovanje. To je začarani krug u kome se crnogorski političari i njihovi sljedbenici odlično snalaze. Svako u svom mjehuru.


Portal Analitika