Kako su objavili zvaničnici, zabrana ostaje na snazi do daljnjega, odnosno dok se ne utvrdi "je li šah u skladu s islamskim pravom".
Od povratka na vlast u avgustu 2021, Talibani su postepeno uvodili zakone i propise koji odražavaju njihovo strogo tumačenje šerijatskog prava.
U nedjelju je portparol talibanskog direktorata za sport Atal Mašvani izjavio da se šah prema islamskom pravu smatra "sredstvom kockanja".
"Postoje vjerske dileme kada je riječ o šahu. Dok se one ne razjasne, igranje šaha u Afganistanu ostaje obustavljeno ", rekao je on za agenciju AFP.
Jedan vlasnik kafića u Kabulu, koji je posljednjih godina organizovao neformalne šahovske turnire, kaže kako će poštovati odluku, ali priznaje da će mu to štetiti poslovanju.
"Mladi danas nemaju mnogo načina za razonodu, pa su svakodnevno dolazili ovamo. Popili bi čaj i odigrali partiju šaha s prijateljima ", ispričao je Azizullah Gulzada. Dodao je i kako se šah normalno igra u mnogim drugim muslimanskim zemljama.
Šah je posljednji u nizu sportova koje su Talibani odlučili ograničiti. Ženama je, podsjetimo, u praksi gotovo u potpunosti zabranjeno bavljenje sportom.
Talibani su prošle godine zabranili i borilačke sportove poput MMA-a, uz obrazloženje da su previše nasilni i neusklađeni s islamskim načelima.
"Utvrđeno je da je taj sport problematičan u kontekstu šerijata i da sadrži brojne elemente koji su u suprotnosti s islamskim učenjem", izjavio je tada portparol talibanske vlasti. MMA takmičenja zapravo su ukinuta još 2021. kad je uveden zakon koji zabranjuje "udaranje u lice".