Politika

„Osjećam se kao da živim pod okupacijom“

ADŽIĆ: Crna Gora nije bila četničkija od Neretve 1943.

Pravnik, istoričar i član Predsjedništva SDP-a Novak Adžić ocijenio je u emisiji "Drugačija radio veza" na radiju Antena M da su na vlasti u Crnoj Gori došle retrogradne klero-nacionalističke snage i poručio da moguću ponudu SDP-u da pristupi vladajućoj koaliciji treba kategorički odbiti.

Novak Adžić Foto: SDP
Novak Adžić
PAIzvor

Adžić ja kazao da je u noći 30. avgusta imao gorak, ružan i težak osjećaj ne zbog toga što je vladajuća većina izgubila izbore nego zbog alternative koja se nudi.

„Dolaze crni dani za Crnu Goru. Mogu vam reći iskreni osjećaj da se ja od 30. avgusta osjećam kao da živim pod okupacijom jer su retrogradne klero-nacionalističke veliko-srpske snage toliko narasle i osvojile zanačajan broj mandata na izborima. Smatram da u mnogo čemu one propagiraju ideologiju koja bi ličila na sudbinu Crne Gore 1918 godine. Takođe, osjećam da nikad Crna Gora četničkija nije bila od neretve 43. kao što je danas“. 

On ističe da u budućem periodu treba dati adekvatan demokratski, evropski i građanski otpor jedinstvom odnosno saradnjom svih suverenističkih državotvornih snaga.

„Uz katarzu i transformaciju svih političkih subjekata, marginalizaciju komrpomitantnih kadrova koji su dobrano doveli do ovog izbornog rezultata suverenističke, demokratske i evropske snage koje zagovaraju nezavisnu, evro-atlanstku, građansku i multietničku Crnu Goru trebaju ići u jednoj predizbornoj koloni. U cilju odbrane Crne Gore i evropskog sistema vrijednosti za koji se mi borimo“. 

Adžić navodi da se 30. avgusta osjećao kao da se ruši tridesetogodišnja borba. 

„Nije sporno da jedna vlast bude smijenjena na demokratskim izborima, ali se radi o alternativi koja smjenjuje tu i takvu vlast. Ova vlast je bila jako loša u mnogo čemu u zadnjem periodu, ali je zaslužila da je smjeni bolja vlast, odanija Crnoj Gori. Ja ne smatram da ova alternativa i ova parlamentarna većina vodi u bolje promjene nego u retrogradnost i nazadovanje i u gore promjene“. 

Za Adžića je nova parlamentarna većina "kentaurska politička koalicija", trojni pakt sastavljen od programski i ideološki nesrodnih subjekata.

„Mislima da će se ti subjekti ponašati tako da se u mnogo čemu ponište temeljne vrijednosti Crne Gore i biće u tom smislu pozicionirani da će dati krila naraslom klero-nacionalizmu u zemlji predvođenom Srpskom pravoslavnom crkvom i Demokratskim frontom koji su objektivno najjači konstituenti u toj budućoj koaliciji. Da se ponište, anuliraju ili promjene suštinske norme Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Da se legalizuje postojeće stanje u kojem je okupaciona i uzurpatorska SPC i dalje monopolistička crkva u Crnoj Gori i da drži vlast nad ključnim identitetskim vjerskim objektima. Da se ta okupacja na tronu Svetog Petra Cetinjskog i Svetog Vasilija Ostroškog nastavlja. Da se nastavlja promptno projekat srbizacije i asimilacije Crnogoraca i negiranje njihovog nacionalnog identiteta“. 

On je naglasio da rusofilski i srbofilski subjekti žele da ponište osnovne atribute crnogorske državnosti ili da obesmisle samu crnogorsku državnost. 

„Mene savršeno Crna Gora kao druga srpska država ne zanima. Ne zanima me Crna Gora ako ne bude građanska država demokratska država, država u kojoj će nacionalni Crnogorci i svi ostali njeni narodi, i Srbi i Bošnjaci i Muslimani i Albanci i Hrvati, biti njeni konstituenti i ostvarivati svoj individualni i kolektivni nacionalni identitet. Meni ovo liči da se Crna Gora dugoročno pretvara Republiku Srpsku na moru. Ja to ni živ ni mrtav prihvatiti neću“. 

Adžić je smatra da uskoro slijedi poništenje ključih odredbi Zakona o slobodi vjeroispovijesti – članovi 62, 66 i član o registraciji. 

„Ako se anulira taj zakon koji je jedan od ključnih identiteskih zakona u Crnoj Gori jasno mi je da je veliko-srpski blok u tom smislu u ovom trenutku odnio pobjedu i da oni koji su spremni da prave takve trule kompromise, uprkos najboljim namjerama, ne rade u korist Crne Gore. Potpisani sporazum tri koalicije, čije osnovne norme nijesu sporne, ali morate shvatiti da je to jedna politička deklaracija da to nije obavezujući pravni akt. Apsolutno mi je neprihvatljivo da suverenističke državotvorne snage makar imale najbolje namjere, koje pripadaju crnogorskom državotvornom svjetonazoru, koaliraju potpuno neprirodno, programski diskrepantno, antagonistički sa onim snagama koje žele da ponište osnovne temelje crnogorske države, crnogorske nacije i slobode. Koje žele da se ukloni i sruši Njegošev muzolej na Lovćenu i vrati okupaciona Aleksandrova kapela. Te snage koje su minijaturne, a koje su tas na vag na osnovu izbora, ne mogu zaustavit novu pošast veliko-srpskog nacionalizma. Tako da smatram da svaki crnogorski suverenisti koji bi koalirali sa klero-nacionalističkim srpsko-svetosavskim veliko-srpskim blokom čine akt kolaboracije koji je meni apsolutno neprihvatljiv i ne rade u prilog nezavisne slobodne građanske i evropske Crne Gore“. 

On je poručio da nije apologetika DPS-a prema kojem je, kako je kazao, jako kritično opoziciono nastrojen, ali da smatram kako treba napraviti jedno principijelno zajedništvo i saradnju u cilju odbrane građanske i evropske Crne Gore.

Portal Analitika