Komentarišući za Pobjedu detalje iz sadržaja temeljnog ugovora sa SPC, koje smo ekskluzivno objavili juče, a kojima se diskriminiše Crnogorska pravoslavna crkva i SPC proglašava tradicionalnom vjerskom zajednicom „sa istorijskim kontinuitetom“, istakao je da je to apsolutno ništavan pravni dokument.
- Radi se o anticrnogorskom aktu ove kvinslinške i kolaborantske Vlade Crne Gore i koji će kad se promijene okolnosti biti poništen – kategoričan je Adžić.
U predloženom temeljnom ugovoru, kako je kazao izvor Pobjede blizak Beogradskoj patrijaršiji, nalazi se i član u kojem se decidirano navodi ,,da se ne može graditi niti jedan vjerski pravoslavni objekat u Crnoj Gori bez saglasnosti nadležnog arhijereja SPC“.
- SPC je nakon Podgoričke skupštine 1918, kada je ukinuta CPC, nasilno importovana i uzrurpirala i okupirala državnu imovinu ondašnje crnogorske države i Crnogorske pravoslavne crkve koja je bila korisnik, jer je pravo svojine pripadalo državi – podsjetio je Adžić.
Temeljni ugovor sa ovakvim stavkama je pravni „nonsens“, naglašava on, a stav da je SPC tradicionalna vjerska zajednica sa istorijskim kontinuitetom je besmislica i istorijska laž.
- Ako to piše u predloženom ugovoru apsolutno je besmisleno. SPC je nastala 1920. godine, 17. juna. Ona je okupatorska, osvajačka crkva koja je stvorena nakon što je ognjem i mačem, bajonetomima i nasiljem i nasilnom aneksijom uništena crnogorska država 1918, oteta njena imovina, poslije čega je ukinuta i Crnogorska pravoslavna crkva. Znači SPC nema i ne može imati, a to je pravno lako dokazivo, nikakav istorijski kontinuitet u Crnoj Gori prije 1920. To znači da ona ne može biti tradicionalna crkva, jer nema viševjekovni istorijski kontinuitet – objašnjava naš sagovornik.
Odredba kojom se državi Crnoj Gori nalaže da ne smije dozvoliti gradnju pravoslavnih vjerskih objekata u našoj zemlji „bez saglasnosti nadležnog arhijereja SPC“, za Adžića je ne samo diskriminatorna, nego je, kako kaže, kleronacistička.
- Hoće da zabrane onima koji pripadaju CPC i nijesu pripadnici SPC i njenih eparhija da grade bogomolje i vjerske objekte. To ni u kom slučaju ne može proći. Ne samo da je pravno besmisleno, nego je ljudski i moralno ništavno i politički neprihvatljivo. Tome ćemo se energično suprotstaviti – poručio je Adžić.
Kategoričan je da Vlada Crne Gore ako usvoji ovakve odredbe „pokazaće da je to ropska, marionetska, kvinslinško-kolaboracionistička Vlada“.
- Ovakav ugovor sa SPC predstavljao bi veleizdajnički akt i njegovi potpisnici će jednog dana odgovarati za veleizdaju, ne samo politički, nego i krivično-pravno. Tu su stvari potpuno jasne. Ne može nama Beograd određivati hoće li pravoslavni vjerujući Crnogorci i Crnogorke, koji ne pripadaju SPC, imati pravo da se pomole Bogu i imati pravo da grade vjerske objekte u Crnoj Gori – ističe Adžić uz poruku da će se građani Crne Gore ovome suprotstaviti na ustavan, legalan i legitiman način, ali i da će, „ako zatreba, braniti državu svim sredstvima“.
Zaključuje da to ne znači da građani Crne Gore treba da diskriminišu vjernike i pripadnike SPC.
- Ona je sada, sa stanovišta pravnog poretka naše države nelegalna, nepostojeća institucija. Mora da se registruje, da se evidentira, da upodobi svoje cjelokupno djelovanje pravnom sistemu Crne Gore. Ona je sastavni dio države Crne Gore. Nije iznad države, niti je jača od države Crne Gore. Kada prizna državu Crnu Goru i njen pravni poredak i sa njom se može, na osnovu temeljne analize, ući u proces zaključivanja temeljnog ugovora. Dok zahtijeva monopolski položaj, to ne može – kategoričan je Adžić.
U Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi pribojavaju se da se Crnoj Gori sprema „sirijski scenario“.
- Nije tačno da je SPC u Crnoj Gori „tradicionalna vjerska zajednica sa istorijskim kontinuitetom“. Osnovana je zvanično tek 1920. godine, i protegla se nakon 1918. u dužini srpskoga mača, ne samo na Crnu Goru, nego na cijelu Kraljevinu Jugoslaviju. Kontinuitet autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve, do 1918. čak 1924. godine u inostranstvu, nesporan je, o čemu śedoči sva crkvena i državna dokumentacija, i ne može ga poreći ni Vaseljenski sabor – poručio je za Pobjedu potpredśednik Savjeta mitropolije CPC Stevo Vučinić.
Kroz ovu i tačku kojom zahtijevaju da se u Crnoj Gori ne može graditi nijedan vjerski pravoslavni objekat bez saglasnosti nadležnog arhijereja SPC, naglaša on, „tekstualno se izliva bijes, očito duboko nesrećnih, zvaničnoga Beograda i Beogradske patrijaršije, zbog samoga postojanja Crnogorske crkve, odnosno, Crnogoraca kao naroda i Crne Gore kao države“.
- Iz ove dva člana jasno je da je prijedlog temeljnoga ugovora protivustavan i uperen protivu svih konvencija o ljudskim pravima. Sad je jasno zašto se Srbija naoružava, uvodi obavezan vojni rok, s Kalmegdana ošti noževe, a beogradska štampa brutalno kidiše na sve crnogorsko – istakao je Vučinić.
Upozorava da je sve ovo što se dešava u našoj zemlji „najava zlokobnih događaja koji neporecivo tendiraju 'sirijskome scenariju', u kome bi se preko naših leđa sukobile velike sile, a mi platili ceh“.
- Ukoliko se potpiše temeljni ugovor s ovim članovima, imamo ustavnu obavezu da ustanemo u odbranu prava na postojanje kao naroda i odbranu nezavisnosti zemlje koja bi njime bila dovedena u status protektorata. Velikim se Bogom kunemo da kmetovi Beogradske patrijaršije, niti bilo čiji, bit nećemo. Molim braću u Hristu da nam to ne rade, jer se to neće dobro završit – apeluje Vučinić.
Za aktuelna dešavanja u zemlji iz Crnogorske pravoslavne crkve krive i prethodnu vlast, podsjećajući da su od 2008. godine, zajedno sa SPC i opozicijom pokrenuli rat protiv Crnogorske crkve.
- Vlasti su bile umislile da Srpsku crkvu preoblikuju u Pravoslavnu, lojalnu podgoričkim vlastima, što nije moguće. Upravo je izbor Joanikija za čelnika cetinjske filijale Beogradske patrijaršije, poraz svih crnogorskih političkih, kulturnih i naučnih adresa koje su umišljale da je to moguće i njihovim djelovanjem u tom cilju napravile neprocjenjivu štetu Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi i na koncu samoj državi – zaključio je Vučinić.
Prijedlog temeljnog ugovora koji je za života pripremio mitropolit crnogorsko-primorski SPC Amfilohije (Radović) Beograd je, nakon njegove smrti, kategorično odbio i pripremio novi dokument. Premijer Zdravko Krivokapić prošle sedmice odbio je da na takav akt stavi potpis. Crkveni vrh, srpske vlasti i prosrpski politički blok u našoj zemlji prave pritisak na Krivokapića da potpiše ovaj dokument, uslovljavajući njim i opstanak Krivokapićeve Vlade.
Zeković: Cilj je nestanakCrnogorske pravoslavne crkve
Postepeno objelodanjivanje pojedinih elemenata sadržaja temeljnog ugovora, smatra član Savjeta građanske inicijative „21. maj“ Aleksandar Saša Zeković, razotkriva razloge zbog kojih Vlada Crne Gore prikriva svoje aktivnosti i saradnju sa SPC.
- Ovakvi planovi Vlade ili njenog dominatnog dijela zahtijevaju momentalno distanciranje političara, intelektualaca, novinara i NVO aktivista od dosadašnjih tvrdnji da se ugovorom sa SPC navodno otklanjaju posljedice njene diskriminacije i progona. Strategija novih vlasti, nažalost, je zasnovana na obmanama i ignorisanju aktuelnih i istorijskih činjenica što otežava javnu komunikaciju, moguće objektivne pristupe i dijalog – kategoričan je on.
Objašnjava da pažljivo prati ovu temu i zaključio je da je Vlada ovo pitanje prepuštila na rješavanje grupi osoba, navodno zbog njihovog znanja i iskustva, koje su ekspozitura ne samo SPC, već velikosrpske politike.
- Njihov je cilj, to je postalo očigledno, da svim građanima Crne Gore oduzmu njihovu kulturnu baštinu i na podmukao način daju legitimitet diskriminaciji i nestajanju Crnogorske pravoslavne crkve (CPC). Te aktivnosti se sprovode, uz odgovarajuću informativnu podršku, pod parolom navodne zaštite od diskriminacije svih vjerskih zajednica u Crnoj Gori. Demagogijom, uz intenzivnu priču o kriminalu prethodnih vlasti, sprovodi se hegemonistički projekat nad Crnom Gorom u cjelini – upozorio je Zeković.
Naglašava da je ovim procesom trebalo da rukovodi potpredsjendik Vlade Dritan Abazović, a ne ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić.
- Mislim da je politička i istorijska šteta ukoliko je za njega ovo pitanje beznačajno i tehničke prirode. Upućeno mu je više nego dovoljno konstruktivnih i dobronamjernih apela da zaustavi i spriječi pristup koji bi pobjednički favorizovao SPC kako u odnosu na državu, tako i u odnosu na CPC, koja nije zaslužila poniženje niti drugorazredni tretman – naglasio je naš sagovornik.
Upozorava da neravnopravnost CPC u odnosu na SPC vodi daljoj segragaciji, radikalizaciji i konfliktu, te da je vrijeme je da „građani ustanu i reaguju zbog neravnopravnog tretmana vjerskih zajednica i netransparentnog i privilegovanog odnosa Vlade prema jednoj od njih“.
Zeković smatra i da u temeljnom ugovoru ne treba da piše „Pravoslavna crkva u Crnoj Gori“, jer je to novo podmetanje i manipulacija.
- Ugovor se zaključuje, ako se zaključi, isključivo sa SPC, pa do kraja sadržaja ugovora treba ostati tome dosljedan. Tako se sprječava dominacija SPC u odnosu na ostale pravoslavne crkvene zajednice – objašnjava on.