Društvo

Advokat Mikosav Bošković: Odluka Advokatske komore o obustavi rada nezakonita

Advokaturi potrebni promoteri, a ne gospodari mišljenja

Proglašavajući opštu obustavu pružanja pravne pomoći advokata na cijeloj teritoriji Crne Gore, bez izuzetka, Upravni odbor je, pri tome, odredio i opredijelio svim neposlušnim ili neodlučnim advokatima obavezu bespogovornog solidarisanja sa odlukom.

Advokaturi potrebni promoteri, a ne gospodari mišljenja Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Odluka Upravnog odbora Advokatske komore Crne Gore o proglašenju opšte obustave rada nezakonit je pojedinačni pravni akt, jer njome nije propisan minimum pružanja pravne pomoći, ocijenio je advokat Mikosav Bošković.

– Smatram da ovakva odluka o obustavi rada ne odgovara sadržini Zakona o advokaturi. Njeno donošenje iskrivilo je zakonodavni cilj u bitnoj tački interesa građanina u pružanju pravne pomoći i poslala javnosti pogrešnu sliku o advokatskoj profesiji i vrijednostima zaštićenih Ustavom – navodi Bošković.

Advokat Bošković je, prema stavu Advokatske komore, prekršio pravila štrajka kada je 25. maja pred sudijom za

istragu Višeg suda u Podgorici po službenoj dužnosti zastupao dva albanska državljanina zbog šverca droge. Bošković je tada kazao da podržava štrajk kolega, ali da se mora obezbijediti minimum procesa rada.

Advokatskoj profesiji su, kao i svakoj drugoj profesiji, ističe Bošković, potrebni promoteri profesije, ali ne i gospodari mišljenja koji ne čuju glas manjine, a koja je sada u pravu.

– Nezavisnost profesije nije u odbijanju da se povinujem odluci o štrajku, već u izboru sopstvenog mišljenja i tumačenja sistema. Nepravda koju ste nanijeli „neposlušnim advokatima“, na kraju je dodatno izoštrila nezavisnost u slobodi mišljenja – kazao je Bošković.

On navodi da je analizirajući sadržinu odluke, a uvažavajući sopstveni funkcionalni advokatski imunitet i profesionalnu samostalnost i nezavisnost u vršenju javnih ovlašćenja, u skladu sa Ustavom, Zakonom o advokaturi i Evropskom konvencijom koja garantuje pravo slobode izražavanja, uključujući slobodu posjedovanja sopstvenog mišljenja, primanja i saopštavanja informacija, zaključio da je odluka nezakont pojedinačni pravni akt, jer njom nije propisan minimum pružanja pravne pomoći.

On je ukazao da interes građana uvijek mora biti jači od interesa pojedinca ili grupe, a koji je kao pravilo propisan zakonom.

– To pravilo propisano je Zakonom o advokaturi, kao krovnim zakonom pružanja pravne pomoći, bez izuzetka, sa obavezom advokata da se stvarno i stalno bavi advokaturom, da profesionalno obavlja djelatnost i da stranci savjesno pruža pravnu pomoć, samostalno odlučuje da li će prihvatiti pružanje pravne pomoći.

Proglašavajući opštu obustavu pružanja pravne pomoći advokata na cijeloj teritoriji Crne Gore, bez izuzetka, Upravni odbor je, pri tome, odredio i opredijelio svim neposlušnim ili neodlučnim advokatima, obavezu bespogovornog solidarisanja sa odlukom – kazao je advokat Bošković.

Obustava rada je, prema njegovom stavu, bez pravnog osnova sadržanog u zakonu ili drugom pravnom aktu, a što se vidi i iz same odluke Advokatske komore.

On pojašnjava da specifičnost advokatske profesije zahtijeva da u pritvorskim predmetima, radnim, porodičnim sporovima, sporovima u postupcima izvršenja i slično, koji su po svom karakteru hitne prirode, treba pružiti podršku i odbranu, jer su advokati tu ne sebe radi, nego građana radi.

Nadležni organ Advokatske komore, kako navodi Bošković, trebao je da propiše pravila kojima bi se obezbijedio minimum procesa rada i pružanje pravne pomoći, određujući broj advokata koji su dužni da taj minimum pruže.

– Zakonom se ne zabranjuje pravo na štrajk, već se i u advokatskoj djelatnosti mora prethodno urediti režim korišćenja prava na štrajk, ograničen opštim interesom, koji je neophodan svakom demokratskom društvu, ali uz obavezu da se obezbijedi minimum procesa rada – zaključuje Bošković.

Portal Analitika