"Lista svih listi" sačinjena je, između ostalog, na osnovu Forbsovih 100 najmoćnijih ljudi, kao i na istraživanju Instituta za medije i komunikaciju, spisku pedeset najjačih banaka, istraživanjima SIPRI o naoružanju i industriji oružja, na Rojtersovom popisu najbolji univerziteta u svijetu, kao i na spisku najvećih investicionih fondova.
Svoje mjesto na listi našli su i američki predsjednički parovi, sadašnji Barak i Mišel Obama, kao i bivši predsjednik Bil Klinton i njegova supruga Hilari, koja je do nedavno obavljala dužnost državnog sekretara.
Među najmoćnijih 500 su i ruski predsjednik Vladimir Putin, Dalaj lama, duhovni vođa Tibeta, Ban Ki Mun - generalni sekretar UN, Aung San Su Či - liderka opozicije u Minamaru, Majkl Blumberg - gradonačelnik NjUjorka, DžOn Brenan - direktor CIA, Aleksandar Botnikof - prvi čovjek ruske tajne službe FSB, ali, i šef ruske mafije Semion Mogilevič.
Na listi je i Rahul Gandi, vrlo vjerovatno, budući indijski lider najmnogoljudnije demokratije na svijetu.
Klub svjetskih milijardera više ne čine samo "stari momci" iz Sjeverne Amerike i Evrope. U posljednjih deset godina, uz one iz Latinske Amerike i Azije, na scenu su stigli i afrički milijarderi, pa je tako među 50 najbogatijih i Aliko Dangote, kralj cementa i šećera iz Nigerije.
Žene na svjetskoj mapi moći i dalje nijesu prisutne u razmjeri u kojoj bi trebalo da budu. Deset odsto moćnih žena je u politici, samo tri odsto u svijetu ekonomije i biznisa, dok nema ni jedne žene među religijskim liderima.
Među 500 najuticajnijih svjetskih ministara odbrane samo je jedna žena - Dženin Henis Plašhert, holandska ministarka odbrane.
One, osim u filmovima, ne rukovode tajnim službama, a ni jedna nije na čelu neke od najvećih medijskih kompanija.
Diplomatska moć je u rukama SAD, slijede potom Kina, Rusija, Francuska i Njemačka, a redoslijed je sačinjen po broju ambasada i konzulata tih država u svijetu.
Najmoćnija svjetska marka je "Koka kola", čiji se prizvodi konzumiraju u više od 200 država, na listi najvećih kompanija je i "Epl", a među najuticajnijim u virtuelnoj sferi su Fejsbuk, Gugl, Ju tjub, Vikipedija i Jahu.
Fejsbuk mjesečno posjeti 837 miliona posjetilaca, a Vikipediju oko 470 miliona.
Naftne i gasne kompanije su u posljednjih osam godina udvostručile svoju prisutnost na listama najbogatijih i najmoćnijih u svijetu.
Kompanija Rojal Dač šel u 20012., ostvarila je dobit od 484 milijarde dolara, što odgovara BDP Norveške.
(Mondo)