- Svaka ustavna promjena uvijek izaziva potrese u društvu. To što u Crnoj Gori još uvijek ima neriješenih pitanja oko načina izbora sudija i predsjednika sudova, nije "smak svijeta" - kaže Omejec.
Kao članu Venecijanske komisije, kaže, poznato joj je da postoje mehanizmi ukoliko se ne postigne dvotrećinska većina "koju Venecijanska komisija ne zahtijeva po svaku cijenu".
- Moje tumačenje je da Venecijanska komisija ne zahtijeva dvotrećinsku većinu po svaku cijenu, jer to naprosto nekada nije realno rješenje. Po mojoj procjeni, treba ići tako da se razmatraju alternativna rješenja onda kada je nemoguće postići dvotrećinsku većinu - smatra Omejec.
Ona je dodala da će povjerenje u državne organe rasti kako budu odmicali pregovori o pristupanju Evropskoj uniji.
- Institucije države moramo znati čuvati i poštovati. A to što se ja lično ne slažem s osobom koja je trenutno na čelu neke institucije, ili s politikom koju ona vodi, taj osjećaj mene kao građanina nikako ne smije biti zamijenjen s osjećajem mog poštovanja prema samoj instituciji. Ona je uvijek nedodirljiva.
Omejec je stava da svi nedržavni subjekti, a u njih spadaju i mediji i političke partije, imaju puno pravo da komentarišu presude Ustavnog suda, kao i presude redovnih sudova. Ali kada je riječ o državnim akterima, nosiocima državnih funkcija, oni ne bi smjeli da komentarišu presude. Neka "evropska kultura" podrazumijeva da oni ne mogu da ih komentarišu, prije svega one presude koje su pravosnažne.
Ona je prokomentarisala i nedavnu odluku kojom je Filipu Vujanoviću odobreno da se ponovo kandiduje za predsjednika, kazavši da u odluci Ustavnog suda ne vidi nikakav problem.
- Presuda je dobro obrazoložena ustavnim razlozima i ne vidim da bi u njoj mogao postojati bilo kakav problem - zaključuje Omejec.
Foto: vecernji.hr