Predstavnicima Svjetske banke i MMF-a, ministar Žugić je predstavio reforme koje se u Crnoj Gori sprovode na četiri kolosjeka, a koje se tiču privremenih, kriznih mjere fiskalnog prilagođavanja, daljih ušteda u javnim izdacima, borbe protiv sive ekonomije i izrade strategije održivosti javnog duga. Cilj pomenutih reformi je, po riječima ministra Žugića, "da tendencija rasta javnog duga i visoki budžetski deficit ostanu dio prošlosti".
Predstavnici crnogorske delegacije su, tokom sastanaka sa ekspertima Svjetske banke i MMF-a, još jednom analizirali uticaje eventualnog povećanja stope PDV-a. Jedinstveno je zaključeno da neznatno povećanje stope PDV-a, npr. hipotetički sa 17% na 19%, donosi više benefita nego negativnih reperkusija, uz uslov da se zaštite „najranjivije“ socijalne kategorije stanovništva. U tom slučaju bi niža stopa PDV-a od 7% (najvažnije životne namirnice) ostala na istom nivou, a dio ostvarenog novog prihoda iz ovog izvora bi bio upotrijebljen u narednoj godini za usklađivanje vrijednosti penzija.
Ministar Žugić je, takođe, prezentovao najnovije makroekonomske podace i istakli da je, prema preliminarnim procjenama, ostvaren rast BDP-a od 4,5% u prvom kvartalu ove godine i da su istovremeno ostvareni javni prihodi iznad plana, kao i da postoje najave novih značajnih stranih direktnih investicija.
Guverner Dakić je sagovornicima prezentovao situaciju u bankarskom sistemu, ističući da je bankarski sistem stabilan, likvidan i visoko-solventan, ali da se ključni izazov odnosi na visok nivo loše aktive. Konstatovano je i da je zaustavljena tendencija daljeg rasta loših kredita, kao i da su banke koje su se suočavale sa problemima dokapitalizovane tokom prethodne godine. Guverner CBCG je istakao da je u prvom kvartalu ostvaren rast u nizu sektora, poput industrije, turizma, trgovine, šumarstva i dr, kao i značajan rast zaposlenosti.
Predstavnici MMF-a i Svjetske banke su podržali preduzete reforme i pozitivno su se izrazili o njima. Istakli su da se ključna ranjivost i glavni izvor neizvijesnosti u ovom trenutku odnosi na rješavanje pitanja KAP-a i sugerisali su da se ovo pitanje što prije riješi. Ministar Žugić je istakao da je Vlada pripremila strategiju rješavanja problema KAP-a, kojom bi ovo preduzeće moglo da postane održivo i da je je ista upućena na predlog Parlamentu.