Politika

Lajčak: Medojevićeva izjava stvar balkanske političke kulture

lajak
P
otpredsjednik Vlade Slovačke i ministar vanjskih poslova te zemlje, Miroslav Lajčak, odgovarajući na novinarsko pitanje o ocjenama koje je o njemu nedavno iznio funkcioner Demokratskog fronta Nebojša Medojević, kazao je da misli „da je ovo posljedica različite političke kulture“.

Lajčak: Medojevićeva izjava stvar balkanske političke kulture
Portal AnalitikaIzvor

„Na osnovu mog dužeg boravka na Balkanu i mog političkog djelovanja na Balkanu, shvatio sam da određeni političari imaju tendenciju da daju vrlo bombastične izjave na koje već sjutradan zaborave i nakon toga se još i ponašaju tako kao da nikad tako nešto nisu ni izjavili“, konstatovao je Lajčak, uz ocjenu da „u Slovačkoj, u srednjoj Evropi, političari mislim da više razmišljaju o tome šta će reći, tako da je to što je izjavio gospodin Medojević, svakako, privuklo pažnju slovačkih medija. Pošto mene lično nikad dosad niko nije optužio za bilo kakvu korupciju ni direktno ni indirektno, ne čudim su što su naši mediji odmah reagovali“. Medojević je na svom Tviter profilu pozvao Europol da ispita bankovne račune Lajčaka.

Lajčak kaže kako Medojević može da bude apsolutno zadovoljan zato što ga, vjerovatno, strani mediji nikada nije su do te mjere citirali kao što se dešava za posljednja dva dana u Slovačkoj.

„I ako mogu sebi da dozvolim preporuku za naše medije je da ostanu van unutrašnjih političkih borbi koje se vode u Crnoj Gori i da treba da ostanemo pri temama koje se tiču nas“, zaključio je Lajčak tokom zajedničke press konferencije sa crnogorskim premijerom Milom Đukanovićem.

Crnogorski premijer Milo Đukanović je bio decidniji u izjavi.

„Mogu da preciziram, zaista riječ je o balkanskom političkom primitivizmu i o logici koju prenose ljudi poput gospodina Medojevića da, nakon što su se sami upleli u kriminalne radnje, smatraju dopustivim, pa čak i poželjnim, da svakog drugog pokušaju uplesti u priču o korupciji i kriminalu“.

Đukanović smatra da je u slučaju ministra Lajčaka, kao i drugih predstavnika slovačke diplomatije, „njihova potreba pojačana, imajući u vidu da oni Slovačku i njene visoke predstavnike smatraju odgovornim za crnogorsku nezavisnost, koja je obezbijeđena demokratskim referendumom 2006. godine“. (TVCG)

 

 

Portal Analitika