Instalacija ovog jedinstvenog sistema u svijetu je počela 2003. godine, kada je Evropska unija sa 45 miliona eura finansirala izgradnju dijela ovog složenog postrojenja. Radovi na prvoj fazi su trajali do 2006. godine, a godinu kasnije - instalirani su solarni kolektori instalisane snage 490 kWp. Ukupne investicije u postrojenje su do 2013. godine narasle na više od 70 miliona eura.
Crnogorski novinari su prošle sedmice boravili u studijskoj posjeti Španiji, a cilj je bio obuka o izvještavanju o ekološkim temama. Projekat je finansirala Evropska unija, a realizator je kompanija Eptisa u saradnji sa crnogorskim Ministarstvom održivog razvoja i turizma. U okviru studijske posjete, novinari su obišli centralu u Pintu, udaljenu 25 kilometara od Madrida.

Struja iz tri izvora: Godišnja proizvedena količina električne energije u ovoj centrali je jednaka dvomjesečnoj iz crnogorske HE „Perućica“. Ono po čemu je ovaj sistem jedinstven u svijetu jeste da se struja generiše iz tri izvora: iz bioplina, sagorijevanjem viška ispusnih gasova i iz solarnih kolektora.
Osnovni i najveći izvor struje je bioplin, koji se dobija biometanizacijom smeća na sanitarnoj deponiji smještenoj u blizini postrojenja.

Korišćenje viška toplote ispusnih gasova: Sagorijevanjem bioplina u kogeneratorima dobijaju se gasovi visokih temperatura koji su ekološki sporni. Zbog toga su se u „Gedesmi“, dosjetili da iskoriste ove gasove visokih temperatura.
Operacija je vrlo jednostavna: vrući gasovi se sakupljaju u razvodniku, koji uz pomoć sistema sa vodom pokreće turbinu koja generiše električnu energiju. Na ovaj način, dobija se dodatnih sedam gigavatasati električne energije.
- Ta proizvedena količina struje je mala u odnosu na onu koja se generiše iz bioplina, ali su ispusni gasovi ekološki „čisti“, objašnjava Moreno.

Specijalna sanitarna deponija: Sanitarna deponija je, prema riječima Morena, smještena neposredno pored postrojenja za biometanizaciju i na njoj se odlaže čvrsti otpad koji se ne može reciklirati.
- U pitanju je višeslojni, zatvoren i kontrolisan sistem koji podrazumijeva izgradnju posebnih podloga, u cilju zaštite tla od procijednih voda. Veoma je bitno odvojiti dva sloja otpada, kao i otpad od zemlje, a to se radi pomoću specijalnih - tankih plastificiranih slojeva. Čitav sistem je napravljen tako da se vrši poseban tretman procijednih voda. Sloj uz metalno zvono za biometanizaciju je od pijeska, a čitav sistem funkcioniše tako da se strogo poštuju propisi o količini zagađivača (hloridi, fluoridi, teški metali, SO2, NOx), navodi Moreno.
Deponijski bioplin je mješavina metana i ugljendioksida, a iz tone kućnog otpada dobije se prosječno 350 metara kubnih tog gasa. Tehnički gledano, za različite vrste smeća iz domaćinstva, potrebno je različito vrijeme za njegovu razgradnju.

Reciklažni centar u okviru postrojenja je klasične forme, jer reciklira drvo, plastiku, ambalažu i metal. Stepen reciklaže zavisi od materijala otpada i kreće se od 15 odsto za drvo, do 50 odsto za aluminijum.
Na kraju, ali ne i najmanje važno, ovo postrojenje nudi i jednostavno i efikasno rešenje za prečišćavanje otpadnih voda, dok biljni ostaci nakon metanizacije postaju đubrivo čiji kvalitet zavisi od upotrebljenih biljnih vrsta. Godišnje, u jednom smjeni ovo postrojenje primi oko 140.000 tona smeća. Radno vrijeme u ovoj jedinstvenoj fabrici traje od devet do 15 sati, a zarade radnika se kreću od 800 do 1.200 eura, što je nešto manje od prosječne zarade u Španiji koja iznosi 1.300 eura. Izgradnja ovog postrojenja je finansirana novcem iz EU, a čitav projekat bi mogao da posluži kao primjer Crnoj Gori kako da riješi najaktuelniji problem izgradnje sporne sanitarne deponije na Vasovim vodama.
Predrag ZEČEVIĆ