Iz Lekićevog štaba saopšteno je da je on 2. aprila podnio MUP-u skoro sedam hiljada inicijativa za pokretanje inspekcijskog nadzora za utvrđivanje nepravilnosti u vođenju biračkih spiskova.
MUP je do danas, kako se navodi, odgovorio na svega nekoliko stotina inicijativa, i dostavio zapisnike o navodno izvršenoj inspekcijskoj kontroli, iako su rokovi za dostavljanje zapisnika iz Zakona o biračkim spiskovima istekli prije predsjedničkih izbora, prenosi MINA.
U saopštenju se navodi da se čak i u slučaju tih nekoliko stotina zapisnika koji su dostavljeni javlja sumnja da li je inspekcijski nadzor stvarno sproveden, “jer bukvalno u svakom do sada analiziranom zapisniku postoje brojne materijalne greške i nepravilnosti – navodno su sva lica za koja je MUP izvršio inspekcijski nadzor upisana u birački spisak po osnovu samo jednog dokumenta, koji da stvar bude čudnija datira na različite datume”.
“Za veliki broj birača uopšte nema informacija kada su upisani u birački spisak, dok za neke pak stoji da su u birački spisak upisani po osnovu akta i to nekoliko dana prije nego što je donesen akt koji je pravni osnov za njihov upis u birački spisak”, dodaje se u saopštenju.
Lekić je, kako je pojašnjeno, iz tog razloga, MUP-u danas podnio urgencije koje se odnose na prvih 200 zapisnika koje je izborni štab analizirao.
“Sa zahtjevom da se inspekcijski nadzor ponovi, te da se ovaj put utvrdi činjenično stanje za svakog od birača pojedinačno, i to na način kako to nalaže Zakon o inspekcijskom nadzoru koji inspektori MUP-a nisu ispoštovali”, kaže se u saopštenju.
Lekić je zahtijevao od MUP-a da izvrši inspekcijski nadzor i u roku od 48 sati mu dostavi rješenje o podnešenoj inicijativi, da bi, kako je dodao, mogao koristiti zakonom propisana prava.
On je naveo da je MUP, shodno odredbi člana 19. Zakona o biračkim spiskovima, moralo izvršiti inspekcijsku kontrolu u roku od 24 sata od prijema zahtjeva i primjerak zapisnika dostaviti podnosiocu u roku od 48 sati od izvršene kontrole.
Na osnovu člana 33. i 34, kako je dodao, Ministarstvo je u zapisniku o inspekcijskom nadzoru moralo konstatovati sve relevantne činjenice i okolnosti i subjekt nadzora je morao da potpiše zapisnik, a ako to odbije, da inspektor konstatuje razloge.
“Kao kandidat za predsjednika Crne Gore na izborima koji se održavaju po biračkim spiskovima čiju kontrolu tražim, imam pravo da učestvujem u postupku radi zaštite svojih prava i interesa, odnosno imam svojstvo zainteresovanog lica i imam ista prava kao i stranka, a sve u smislu člana 39. Zakona o opštem upravnom postupku”, naveo je Lekić.
On je saopštio da mu je Ministarstvo dostavilo zapisnike o inspekcijskom nadzoru koji su, kako je rekao, nerazumljivi i u kojima nema ni jedne činjenice i okolnosti iz kojih bi proizilazio zaključak da su promjene u biračkom spisku izvršene u skladu sa zakonom.
“Umjesto toga, u zapisniku se navodi da je “upis izvršen u skladu sa aktom Up I 06-209/13-113” koji glasi na više datuma, od slučaja do slučaja, ali bez ikakve naznake o kakvom aktu se radi, na šta se taj akt odnosi, ko ga je donio i posebno šta se iz njega utvrđuje”, dodao je Lekić.
Prema njegovim riječima, u zapisniku se, suprotno Zakonu, navodi da je Sekretarijat ispunjenost uslova za upis utvrdio neposrednim uvidom u Centralni registar stanovništva.
“Dakle, umjesto da izvrši nadzor nad zakonitošću postupanja sekretarijata i provjeri da li su postojali uslovi za upis, ovo Ministarstvo navodi kako je taj sekretarijat utvrđivao činjenice citirajući akte tog sekretarijata. Dalje, suprotno zakonu, u zapisniku se ne navodi da je nadzoru prisutvovao subjekt nadzora, niti je zapisnik potpisao niko od strane subjekta nadzora, što ukazuje da nadzor nije ni izvršen”, kazao je Lekić.