Društvo

O kotorskoj zaobilaznici nakon sjednice Komiteta svjetske baštine

08zaobilaznicakotoraok
E
ksperati savjetodavne misije UNESCO-ICOMOS Todor Krestev i Žak Ruse, koji su ovih dana posjetili Kotor, kakao bi se upoznali sa razvojnim planovima grada, posebno u dijelu planirane izgradnje zaobilaznice, svoja mišljenja i sugestije za očuvanje i razvoj ovog grada na Listi svjetske baštine objediniće u konsultativnom izvještaju. Shodno UNESCO proceduri ICOMOS izvještaj o stanju očuvanosti Kotora biće razmatran na narednoj sjednici Komiteta svjetske baštine, na ljeto 2013.

O kotorskoj zaobilaznici nakon sjednice Komiteta svjetske baštine
Portal AnalitikaIzvor

Krstev i Ruse, kako je Portalu Analitika rečeno u Ministarstvu kulture, obišli su Kotor sa nacionalnim timom koji je imenovan od strane nadležnih ministarstava, Opštine Kotor, Nacionalne komisije za UNESCO, i nevladinog sektora.

Eksperti ICOMOS-a su ocjenili da je osnovno pitanje kako održati ravnotežu između očuvanja izuzetne univerzalne vrijednosti Kotora sa jedne strane i turističkog i ekonomskog razvoja sa druge. Posebnu pažnju su posvetili neophodnosti što skorijeg formiranja upravljačkog i koordinacionog tijela za zaštićeno područje, koja je prethodno definisana odlukom Komiteta za svjetsku baštinu, kao i obezbjeđivanju zakonskog i planskog okvira za njegovo funkcionisanje.

0804kotor_grad

Predstavnici savjetodavne misije ICOMOS-a su u razgovoru sa našim stručnjacima ukazali na neophodnost izrade Studije o kulturnom pejzažu Bokekotorske, koja bi omogućila da ovo područje dobije status kulturnog pejzaža na nacionalnom nivou, kao i utvrđivanja jasno definisanog režima zaštite koji bi se odnosio ne samo na pojedinačne lokalitete, već na ukupni pejzaž Crne Gore. Takođe je istaknuta potreba za postojanjem integrisane planske dokumentacije za tri opštine bafer zone, i njenim usklađivanjem sa prostornim planovima višeg nivoa i Menadžment planom područja svjetske baštine Kotora, u skladu sa Odlukom 36. sjednice Komiteta.

Po uzoru na slične, uspješno realizovane primjere upravljanja područjima Svjetske baštine, jedna od preporuka UNESCO-ICOMOS eksperata je bila i formiranje radne grupe, sačinjene od nacionalnih i međunarodnih stručnjaka. Ovaj tim bi se redovno sastajao i razmatrao odluke iz oblasti saobraćaja i urbanizacije, i to prvenstveno sa aspekta uticaja na kulturnu baštinu Kotora.

Izvještaj eksperata u kome će se naći mišljenja i sugestije za očuvanje i razvoj Kotora biće razmatran na narednoj sjednici Komiteta svjetske baštine, koji će biti održan ovog ljeta.

Nesumnjivo da je izgradnja zaobilaznice u Kotoru, o kojoj se govori još od 1988. godine, osjetljivo pitanje. U gradu izuzetne kulturne baštine i pejzaža intervencije u prostoru, a posebno velike, kakva je izgradnja zaobilaznice, zahtjevaju izuzetan oprez, što potvrđuje i posjeta stručnjaka ICOMOS-a.

foto: tacno.net, skalaradio.com

Portal Analitika