Društvo

MIDT: Nema duplo upisanih birača

birackomjesto
U
Ministarstvu za informaciono društvo i telekomunikacije naglašavaju da su članovi međunarodne posmatračke misije i predstavnici EU i SAD imali priliku da se uvjere u ažurnost i kvalitet biračkog spiska i to „na konkretnim primjerima birača, čiji se podaci prikazuju u medijima prethodnih dana“, piše današnja Pobjeda i navodi da je birački spisak zaključen 27. marta u ponoć.

MIDT: Nema duplo upisanih birača
Portal AnalitikaIzvor

U Centralnom biračkom spisku po kojem su održani izbori 14. oktobra prošle godine, kao ni u onom po kojem će se održati predsjednički izbori 7. aprila, nema duplo upisanih birača sa jedinstvenim matičnim brojem - saopštilo je Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije, odgovarajući na pitanja Pobjede da prokomentarišu uporne napade MANS-a i opozicionih partija na račun kvaliteta biračkih spiskova.

U MIDT-u naglašavaju da su članovi međunarodne posmatračke misije i predstavnici EU i SAD imali priliku da se uvjere u ažurnost i kvalitet biračkog spiska i to ,,na konkretnim primjerima birača, čiji se podaci prikazuju u medijima prethodnih dana“.

- Time su demantovane tvrdnje o navodnim nepravilnostima u biračkim spiskovima, ističu u Ministarstvu za informaciono društvo i telekomunikacije, piše Pobjeda.

Nema više mijenjanja

Ministarstvo navodi da su se promjene u biračkim spiskovima opština mogle obaviti do drugog, konačnog zaključenja biračkog spiska 27. marta u ponoć.

- U medijima se moglo pročitati da se spiskovi prečišćavaju, zatim da se sastavljaju, pa da se prilikom sastavljanja nešto mijenja i slično. Iz tog razloga još jednom naglašavamo da birački spisak vodi opštinski organ uprave po biračkim mjestima, koji promjene u biračkom spisku (upis, brisanje, izmjena, dopuna ili ispravka) vrši po službenoj dužnosti ili na zahtjev birača (promjena se vrši na osnovu podataka iz državnih registara, drugih službenih evidencija i javnih isprava, odnosno podataka ili isprava koje dostavi lice koje podnosi zahtjev). Promjene u biračkim spiskovima vrše se u skladu sa zakonskom regulativom koja reguliše biračko pravo građana, a to su Ustav, zakoni o biračkim spiskovima, izboru odbornika i poslanika i drugi – kažu u ministarstvu.

Podsjećaju da Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije objedinjava podatke biračkih spiskova opština u centralni birački spisak, koji u svakom trenutku predstavlja zbirnu bazu podataka koju čine baze podataka biračkih spiskova opština. Ministarstvo unutrašnjih poslova vrši inspekcijski nadzor nad primjenom propisa kojima se uređuje vođenje biračkih spiskova.

- Podaci koji jednoznačno određuju birače nijesu samo ime, prezime i adresa, već set drugih podataka, među kojima je najbitniji matični broj – jedinstvena identifikaciona oznaka osobe koja se iskazuje neponovljivim numeričkim izrazom, a koji određuje Ministarstvo unutrašnjih poslova. Na osnovu kombinacija djelova datuma rođenja i imena birača, a različitih matičnih brojeva, ne može se tvrditi da se radi o istim osobama bez uvida u ostale podatke o biraču i upoređenja sa podacima iz nadležnih registara, s obzirom da su sve osobe upisane sa različitim matičnim brojem. Matični broj predstavlja jedinstveni identifikator u biračkom spisku, a samim tim i u centralnom biračkom spisku – objašnjavaju u MIDT.

Čitulja ne može biti dokaz smrti

Najosjetljivije pitanje u vođenju biračkih spiskova je brisanje birača zbog smrti. Opštine brišu imena umrlih birača na osnovu podataka iz Registra umrlih, odnosno kada je smrt prijavljena organu koji vodi tu državnu evidenciju, tako da čitulja u dnevnim novinama ni u jednom slučaju ne može biti osnov za brisanje iz biračkog spiska, a posebno iz razloga što ne sadrži jedinstveni matični broj – objašnjavaju u MIDT.

- Građani od 2008. godine mogu ostvariti uvid u podatke o sebi putem interneta na web adresi www.biraci.me. Od 2012. godine slanjem sms poruke na broj 067 17 11 11 ili odlaskom u opštinski organ uprave koji vodi birački spisak za opštinu u kojoj imaju prebivalište – saopštilo je Ministarstvo za informaciono društvo.

- Političke stranke nijesu do sada ukazivle ministarstvu na eventualne neažurnosti u biračkim spiskovima koje se plasiraju u medijima, a takvih ukazivanja nije bilo ni od građana, niti od nevladinih organizacija – kazala je Bojana Bajić.

 

Portal Analitika