„Termin koji je izabran sasvim je adekvatan, jer je u svakoj komunikacijskoj kampanji veoma bitan prvi utisak, kao što je veoma bitan zadnji utisak, tako da bi tekevizijska debata mogla da kod određene grupe neopredijeljenih birača opredijeli taj zadnji, presudni utisak o kandidatima, ukoliko, naravno, kandidati to budu znali da iskoriste“, kazao je Cerović za Portal Analitika.
On dodaje da učinkovitost televizijske debate za predsjedničke kandidate zavisi, prije svega, od oštrine i jasnoće njihovih argumenata, ali i od neverbalne komunikacije koja može da sugeriše gledaocima superiornost jednog od dva kandidata.
„Efekti televizijske debate zavisiće, dakle, od snage verbalnih i neverbalnih poruka koje kandidati budu poslali, od toga koliko će znati da iskoriste taj momenat javnog sučeljavanja“, kaže Cerović.
Komentarišući rasprave koje su se stvorile oko izbora novinara koji će voditi predizbornu televizijsku debatu, on ističe da ta rasprava nije imala mnogo smisla, budući da su naša pravila vezana za vođenje predizborne televizijske debate izuzetno kruta.
„Pravila su toliko kruta, rigidna i oktroisana, da ne dozvoljavaju nikakvu novinarsku autonomiju, a onemogućavaju i svaku interakciju između učesnika debate, pa i razvijanje diskusije među njima“, zaključio je sagovornik Portala Analitika.