Svi koji žele da posjete neke od mnogobrojnih znamenitosti zemlje to moraju da učine ili tokom poslovnog puta u ovu zemlju ili prilikom posjete članu porodice - pošto ne postoje turističke vize.
„Imamo toliko toga da ponudimo svijetu. Mislim da ukoliko gledate Saudijsku Arabiju spolja, ona ne izgleda toliko privlačno. Međutim, jednom kada pređete naš prag zaljubićete se u zemlju i ljude. Kada bi više ljudi moglo da nas posjećuje, znatno bolje bi razumjeli našu zemlju i tadiciju“, smatra Abdulaziz, jedan od vodiča koji radi u ovoj zemlji.
Stvari se odvijaju sporo u Saudijskoj Arabiji. Zemlja je predstavila komisiju za turizam 2000. godine. Devet godina kasnije, najavljeno je da će Saudijska Arabija turistima ponuditi vize u „bliskoj budućnosti“. Međutim, sa zaradom od 288 milijardi dolara od trgovine naftom, čini se da niko nije pretjerano očajan za stranom valutom.
Takođe, postoje i brojne stvari koje treba uzeti u obzir prije nego što se vrata potpuno otvore za turiste: Što će religiozni konzervativci u zemlji reći na priliv nevjernika? Da li će žene među njima nositi odjeću koja je pripisana ženama u Saudijskoj Arabiji? Da li će te žene zahtijevati da same voze svoja kola - nešto što nije dozvoljeno lokalnim ženama? Kako će vlasti štititi turiste u zemlji kojoj i dalje prijeti domaći terorizam?
Saudijska Arabija možda vrata i dalje drži zatvorenim, ali i dalje troši stotine miliona dolara na glačanje kulturnih dragulja. Ovi dragulji namijenjeni su drugoj vrsti turista: Saudijcima.
A upravo ovaj vid turizma pomaže lokalnom stanovništvu da shvati da ovo nasljeđe predstavlja još jedan vid bogatstva zemlje, pored nafte. Meta zemlje jesu nekih 6 do 7 miliona Saudijaca koji svake godine napuštaju kraljevstvo zbog odmora na nekim egzotičnim lokacijama, koje svakako sebi mogu da priušte.
Saudijska Arabija možda nije spremna za strane sturiste, ali čini se da ni lokalni turisti nijesu spremni za Saudijsku Arabiju.
Time (Tajm)